איריס דנון מועמדת לתפקיד היועץ הכלכלי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשהב"ט

דנון, שמועמדת להחליף את תא"ל ראם עמינח, עשויה להיות האשה הראשונה במשרד הביטחון שתוביל את המשא ומתן על התקציב מול האוצר ■ בעבר אמרה על מתווה ברודט לרפורמה במערכת הביטחון כי "חסרים בו 50 מיליארד שקל בעשור"

שרון שפורר

אחת המועמדות להחליף את תא"ל ראם עמינח בתפקיד היועץ הכלכלי לרמטכ"ל (יועכ"ל) וראש אגף התקציבים (את"ק) במשרד הביטחון היא אלוף משנה איריס דנון. דנון מסיימת בימים אלה לימודי תואר שני במכללה לביטחון לאומי. בתפקידה האחרון שימשה ראש מחלקת תקציבי שכר וכוח אדם במשרד היועץ הכלכלי לרמטכ"ל.

אם דנון תיבחר, היא תהיה האשה הראשונה בתולדות צה"ל שתמלא תפקיד זה - אם כי היא אינה המועמדת היחידה. קיימים כמה מועמדים לתפקיד, הכפוף הן לשר הביטחון ולמנכ"ל משרד הביטחון והן לרמטכ"ל - והשניים יכריעו בקרוב באשר לאיוש התפקיד.

מי שייבחר להחליף את רו"ח עמינח, בעליו של משרד רואי חשבון ובעלה של רקפת רוסק־עמינח, מנכ"לית בנק לאומי, יהיה מי שיוביל מטעם משרד הביטחון את המשא ומתן מול האוצר על תקציב הביטחון. תקציב הביטחון הוא הגדול ביותר מבין משרדי הממשלה. הוא מגיע כיום לכ–60 מיליארד שקל וצפוי לגדול ב-2015. בשנה קרובה, בעקבות מבצע צוק איתן, צפוי תקציב הביטחון לרכז את תשומת הלב בדיוני התקציב אף יותר מהרגיל.

איריס דנוןצילום: אייל טואג

מחליפו של עמינח יכול להגיע מהצבא או מהתחום האזרחי. במסגרת התפקיד דרגתו היא תא"ל, ולכן הוא יכול להיות תא"ל מכהן כיום או אל"מ שיועלה בדרגה (בקבע או במיל').

ליועכ"ל וראש את"ק שלושה כובעים: בראשון, הוא משמש מפקד מערך התקציבים בצה"ל, האחראי על פיתוח מערך התקציבים ומונה כ–600 קצינים ונגדים. בכובע אחר הוא אחראי לייעוץ לרמטכ"ל ולפורום מטכ"ל בתחום התקציב והכלכלה. בכובע נוסף, כראש אגף התקציבים, הוא מייצג את צה"ל ומשרד הביטחון בנושאי תקציב הביטחון בפני הכנסת ומשרדי הממשלה, מרכז את עבודת המטה המשמשת בסיס להכנת תקציב הביטחון, מעניק ייעוץ כלכלי לגורמים במשרדו ובצה"ל ועוסק בניהול ובקרה שוטפים של תקציב הביטחון.

דנון כבר מיומנת בז'רגון של מערכת הביטחון. לדבריה ב–2010 בראיון ל–TheMarker, כשנשאלה על ועדת ברודט, שגיבשה אז תקציב רב־שנתי למערכת הביטחון: "אני לא אוהבת את המושג 'חגורת שומן'. לא חשוב עד כמה נתייעל, תקציב הביטחון חסר. עדיין חסרים כ–50 מיליארד שקל בעשור".

ממערכת הביטחון נמסר בתגובה כי "בימים אלה מתקיים תהליך איתור מסודר למחליפו של תא"ל עמינח, בתפקידו כיועץ הכספי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון. עם קבלת ההחלטה על זהות מחליפו, תפורסם הודעה מסודרת בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker