רמי שביט לח"כ בירן: "את גרגרנית ענקית, בחיים לא חתמת על משכורת"

בירן: "השתלחותו לא רלוונטית. הציבור הישראלי יזכור להם את הגרגרנות הזו בעת משבר לאומי"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"חברת הכנסת מיכל בירן (עבודה) היא גרגרנית שלא ניהלה אף פעם עסק ולא חתמה על משכורות", כך טען היום (ב') רמי שביט, בעלי רשת המשביר לצרכן, בראיון משותף עם בירן אצל גיא זוהר ברדיו 103.

שנערך אתמול (א') בוועדת הכספים על הפיצויים לתושבי הדרום ועסקיהם אמרה בירן להראל ויזל, הבעלים של פוקס, כי הציבור הישראלי יעניש את חברות הענק על גרגרנות וחזירות בעת משבר לאומי. בירן קראה בוועדה לעסקים הגדולים "לא לתבוע את הפיצויים, או לתרום אותם לקיזוז חובות של עסקים קטנים בדרום".

בראיון לגיא זוהר היום תקף שביט את בירן ואמר: "אף פעם בחיים לא חתמת על משכורת, את לא יודעת מה זה לא לישון כשאין תזרים מזומנים, מה זה לייבא סחורה, לשלם מע"מ, ארנונה של עשרות מיליוני שקלים לשעבד את הבית, לפתוח חשבונות ולהיות ערב אישית ומה את יודעת בחיים? את יושבת כמו גרגרנית ענקית וכל מה שיש לך זה להלין על העסקים הגדולים. עליתי לשיחה הזו כי חשבתי שתתנצלי".

שביט הוסיף: "אנחנו רשאים לדבר בוועדת הכספים ולהביע את מה שכואב לנו. נהפכנו לאזרחים סוג ב'. יש אזרחים שהיא דואגת והיא חושבת שהיא מייצגת אותם. אני לא מכיר הרבה שמכירים אותה בכלל. היא יושבת שם בוועדת הכספים עם עוד מספר ח"כים שעל גל המחאה (הגיעו לכנסת) הם דואגים שקופאית תשב, ואני שמתי את הכיסאות לפני שישבו, ודיילת שנותנת שירות גם צריכה לשבת היא עומדת כל היום. כל האצטלה הזו שהם דואגים לעובדים משכורות והכל. אני מעסיק מעל 5,000 עובדים והחברים שלי כמו הראל ויזל שהיא צרחה עליו ואמרה שהוא גרגרן מעסיק 4,000 עובדים. מבחינתה זה לא חשוב כי ויזל דואג ולא היא".

רמי שביטצילום: עופר וקנין

בירן אמרה בתגובה כי "את הדיון בוועדת הכספים התחיל שביט והתלונן למה כל הזמן מדברים על העסקים הקטנים והבינוניים. תשובתי היתה שמדברים על העסקים הבינוניים כי מבצע שאורך כבר חודש מביא חלקם למצב של חדלות פרעון, אין להם כסף לשלם משכורות ארנונה ואת כל התשלומים הנלווים שחייבים לשלם למרות שהיה חודש מאוד קשה. דבריו של שביט לא היו במקום כשעם ישראל מפגין כזה סולידיות בטיפול במשבר ובפיצויים - לשסות את הח"כים בעסקים קטנים ובינוניים.

"כשבנק לאומי מוציא חצי מיליון שקל על שלטי חוצות של חיבוק לדרום ויש תקרת פיצויים של של כ-4-3 מיליון לעסק קטן זה הבדל של חיים ומוות. אני לא מזלזלת בתרומתם של חברות הענק לכלכלה הישראלית. מן הראוי כאקט של סולידריות הן לא תובעות את הפיצויים האלה ואם תובעים אז שהבנקים יעשו על זה מחיקת חובות לדרום. הציבור היה מעריך זאת יותר מאשר גרגרנות של 3 מיליון מתוך המחזורים הגדולים של חברות הענק".

בירן השיבה לשביט כי "יש לך תפיסת מציאות לקויה בדיוק מתוך הזדהות עם אותן חרדות של מי שלא יכול לשלם חשבונות ולשלם משכורות לעובדים".

שביט קרא לעברה: "הם לא פונים אלייך. את עושה הצגה. מי פונה אלייך בכלל? מי מכיר את הטלפון שלך? אני אמרתי לא לדאוג לעסקים הקטנים? הם ספקים שלי. אני דואג להם, לא את".

בירן החזירה: "אתה קצת מביך את עצמך"

לאחר הראיון אמרה בירן בתגובה כי "השתלחותו של שביט אינה רלוונטית. הוא יכול לתקוף אותי אך לא את הרעיון. במסגרת המשאבים המוגבלים צריך להחליט איך נכון לפצות את העסקים שנפגעו בדרום, כאשר העסקים הקטנים והבינוניים זקוקים נואשות לפיצוי כמו אוויר לנשימה. בוועדת הכספים נתנו לשביט ולחבריו עצה טובה: ראוי שהעסקים הענקיים, שהפגיעה בהם היא רק שריטה קטנה נוכח המחזורים העצומים שלהן, היו מוותרים על תביעת הפיצויים. הציבור הישראלי יזכור להם את הגרגרנות הזו בעת משבר לאומי".

שביט אמר בתגובה לאחר הראיון כי: "בירן משתלחת בעסקים הגדולים. היא פשוט חוצפנית כשאומרת שאנו גרגרנים. היא לא יודעת מה זה עסק. היא קראה בוועדה  להראל ויזל גרגרן - המזל שלה - שהיא לא דיברה אלי. לאחר שדנקנר, בן דב וזיסר נגמרו - עכשיו נטפלים לויזל. היא צריכה להיכנס לפרופורציות".

שביט הוסיף כי "אם המבצע היה שבוע אז כולם היו מוותרים, אבל זה נמשך כבר חודש. עם כל הכבוד, אף אחד לא מייצג אותנו. אנו סובלים מחקיקה ואכיפה לא הגיונית עלינו  כאילו העסקים הגדולים הם אויב העם ועם פיצויים לא פרופורציונליים. אומרים שאם יש לך עסקים אל תהיה גדול, תהיה קטן. משרד הכלכלה דיבר בוועדת הכספים רק על העסקים הקטנים. אף אחד לא מתייחס אלינו, ואנו מעסיקים אלפי עובדים. עסקים בתקופות מסויימות נכנסים למשבר. כשנותנים פיצוי צריך לתת לכולם אותו הדבר. יש מפעלים שמעסיקים 20 עובדים בנתיבות, ואני מעסיק 100 עובדים בנתיבות והם מקבלים הרבה יותר כי הם תעשיינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker