צה"ל לחיילים: הפסיקו לקבל תרומות מאזרחים

בצה"ל מודים לאזרחים על הכמות העצומה של חבילות המזון והציוד שהעבירו ללוחמים - אבל עכשיו מבקשים מהציבור לא להגיע ליחידות בדרום ולהעביר תרומות באמצעות האגודה למען החייל וקרן לב"י ■ "לאזרחים אסור להתקרב לשטחים צבאיים בשל הסכנה לחייהם"

ליאור דטל
ליאור דטל

מאז תחילת הלחימה בעזה העבירו אזרחים תרומות ציוד ומזון בכמויות אדירות לחיילים בשטח – אבל בצה"ל מבקשים כעת מהאזרחים להפסיק להגיע לבסיסים ולשטחי ההתכנסות. לאחרונה הונחו המפקדים בשטח לחדד בפני החיילים את הפקודות האוסרות עליהם לקבל תרומות ומתנות מאזרחים.

"תופעת הנתינה לחיילים משקפת רצון מבורך של אזרחים, אבל לא קיימים חוסרים או פערים של ציוד או מזון ובטח שלא ציוד לחימה", אמר מקור צבאי. "חשוב לזכור שלאזרחים אסור להתקרב לשטחים צבאיים בשל הסכנה לחייהם".

מפקדי צה"ל התבקשו לחזור בפני החיילים על הפקודות בדבר איסור קבלת מתנות. לפי חוק שירות הציבור, לחייל בשירות חובה או קבע ולאזרחים עובדי צה"ל אסור "לבקש או לקבל מתנה תמורת מעשה שעשה במסגרת הצבא מאדם - חייל או אזרח - או ממוסד בישראל ובחו"ל". לפי החוק, חיילים שקיבלו מתנה בניגוד להוראות הפקודה יועמדו לדין. החוק אוסר גם על קבלת מתנה עבור יחידה צבאית, אלא במקרים מסוימים.

המפקדים מסרו לחיילים כי ניתן לקבל תרומות רק משלושת הארגונים שמגייסים תרומות עבור צה"ל - האגודה למען החייל, קרן לב"י וידידי צה"ל בארה"ב (FIDF). בצה"ל הסבירו לחיילים כי אזרחים יכולים להעביר חבילות עם תרומות דרך הארגונים האלה, ולא באופן ישיר. בצה"ל טוענים כי אחת ממטרות ההנחיה היא ליצור שוויוניות בין היחידות השונות. בנוסף, בצבא הסבירו שלא נותר מקומות אחסון ומקררים כדי לאחסן את המזון שנשלח לבסיסים בדרום. בצבא אפילו הביעו דאגה מאיכות חלק מהמזון שנשלח לחיילים ומכך שחלקו לא קיבל אישור כשרות מהרבנות. "אנחנו צריכים את החיילים שלנו כשירים ולא בשירותים", אמר מקור.

חיילים מקבלים חבילות במהלך מבצע "צוק איתן"צילום: עופר וקנין

א', חייל במילואים שנמצא בגבול עזה, אמר: "המצב קשה מאוד בגלל הנסיבות, אבל כשאני הייתי חייל בסדיר היו לנו רק מנות קרב ופה יש שניצלים חמים ולפעמים עושים על האש. אין מחסור. ההתגייסות של הציבור אדירה. יש פה חיילים שכבר קיבלו כמה שקי שינה, יש חיילים שישנים על מזרנים אורתופדיים שתרמו להם. הנתינה כאן מדהימה. סיפרו לי שחיילים ביקשו בפייסבוק מכונות אספרסו".

"מה שמאפיין את המבצע הזה הוא סולידריות בלתי רגילה של הציבור, החוצה גבולות פוליטיים ובולטת מאוד גם בישראל וגם בחו"ל", אומר מנכ"ל האגודה למען החייל, תא"ל (במיל') אילן טל. "התחושה שלי היא שיש פה הזדהות עצומה עם החיילים בשטח, אבל אין כיום שום צורך שהתבקשנו למלא ולא ניתן לו מענה".

לדבריו, "בכל תרומה שלנו הצבא צריך לאשר שיש הצדקה לקבל את התרומה ושהיא עונה על כללי הצבא, בין היתר מבחינה בריאותית ומבחינת כשרות. אנחנו לא קובעים לאילו יחידות יגיעו התרומות - הצבא קובע ומחלק את התרומות לפי הצרכים בשטח".

"שוויון בין היחידות"

חלק מהחבילות שמועברות על ידי אזרחים נאספות על ידי האגודה למען החייל ומועברות לצבא. "בתוצאה הסופית, לחיילים יש הכל", אמר טל. "אין להם מחסור בשום דבר. זה הגיע למצב שיש כל כך הרבה חבילות בשטח עד שהצבא התחיל להפנות חלק מהן לכוחות שנמצאים במרכז ובצפון" .

מתחילת המבצע העבירה האגודה למען החייל תרומות בשווי של 13.6 מיליון שקל — חבילות בגדים, ציוד היגיינה ומזון לחיילים. התרומות התקבלו מידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה, האגודה למען החייל בקנדה ומקסיקו, ידידי האגודה בבריטניה, הקרן לידידות ומועדון יותר. בנוסף, לאגודה הועברו חבילות מזון וחבילות עם ציוד מאזרחים יחידים ומקבוצות שהתארגנו למען החיילים. לא ניתן להעריך מה שווי התרומות הפרטיות שהתקבלו בצבא, אך לפי הערכות מדובר בתרומות בשווי מאות אלפי שקלים. באחת הקבוצות עמן שוחחנו, "דור הקסאמים", מסרו כי העבירו לחיילים תרומות בשווי גבוה ממיליון שקל.

האגודה למען החייל מחלקת לחיילים ערכות שונות כמו ערכת היגיינה (שמפו, מברשת ומשחת שיניים, דאודורנט, מקלוני ניקוי אוזניים ומגבונים לחים), וערכה לנשים הכוללת תחבושות היגייניות. החיילים הלוחמים מקבלים ערכה הכוללת שפתון לחות, דוחה יתושים, טלק, חומר חיטוי, קוצץ ציפורניים, קרם הגנה לפנים מהשמש וקרם נגד שפשפת. יש ערכת ממתקים וקיימת גם ערכת טקסטיל שכוללת ביגוד בסיסי. צה"ל מעביר גם דרך האגודה ערכה לפצועים המועברת לכל פצוע שנקלט בבית חולים וכוללת חולצה, תחתונים, נעלי בית, שמפו, משחת שיניים ומברשת שיניים.

בנוסף, הקרן לידידות, שמעבירה לאגודה למען החייל תרומות מנוצרים אוונגליסטים בצפון אמריקה, מפעילה בשיתוף עמה בשטחי ההתכנסות משאית המשמשת מועדון נייד לחיילים ובה טלוויזיה, אינטרנט אלחוטי, אוכל, שתייה וקפה. האגודה גם משתפת פעולה עם חברות הסלולר שסיפקו ערכות להטענת טלפונים ניידים וציוד לתיקון טלפונים בשטחי ההתכנסות, ועם חברת שופרסל שמאפשרת ללקוחות להעביר מזון לחיילים. הקרן לידידות הודיעה כי תכפיל את התרומות שייאספו על ידי לקוחות שופרסל.

צה"ל אוסר על האגודה למען החייל ועל שאר זרועות התרומות להעניק ציוד צבאי אלא רק מוצרי רווחה לחיילים – אך חיילים ואזרחים שמגייסים תרומות מספרים על העברת תרומות שונות כמו פנסים המתחברים לנשק, פנסי ראש, שקי שינה, שקי מים וברכיות. באינטרנט נפוצה שמועה על תרומות של אפודים קרמיים, אך בצה"ל ובארגוני התרומות לא מכירים תרומה כזאת.

משאית תרומות ללוחמי צה"לצילום: אדי ישראל

"להערכתי צה"ל קשוב מאוד לצרכים של החיילים בשטח" אומר טל. "יש מענה לכל הצרכים של החיילים ואם נוצר מחסור אז התגובה של הצבא מהירה מאוד. במערכת גדולה כזו תמיד יכולה להיות נקודה שבה יהיה מחסור במשהו, אבל ברגע שהצבא מגלה אותו הוא פותר את הנושא מיידית. אין ספק שהחייל מקבל היום הרבה יותר ממה שקיבל בעבר".

הצבא לא יכול להסתדר בלי כל התרומות?

טל: "אנחנו מעבירים תרומות למילוי צורכי רווחה של החיילים, שמבטאים את הסולדריות של העם בהיקף של כ–110 מיליון שקל בשנה. כשאתה נותן לחיילים יותר מהבסיס שהם צריכים לקבל אז הם גם מרגישים שלאזרחים אכפת. זו הזדהות עם החיילים שמגיעה מישראל ומחו"ל. לתרומות האלה יש ממד ערכי שהוא הרבה מעבר לממד התקציבי".

תורמים לחיילים "כדי שתהיה להם הרגשה של בית"

"לפני שלושה שבועות קיבלתי מכתב שמאוד ריגש אותי. חיילים אמרו שאין להם אוכל לשבת וביקשו שיבשלו ויעבירו להם את האוכל, כדי שתהיה להם הרגשה של בית" - מספר אביעד זכאי, בעל בית דפוס וסטודיו לעיצוב בתל אביב, שיזם את קבוצת הפייסבוק "תורמים לחיילים" יחד עם אבי דווילה. "המכתב תפס ויראלית, ונדרשו שש משאיות כדי לעביר את האוכל".

הקבוצה ממשיכה לפעול, וכעת היא מאמצת כמה יחידות. "עכשיו החיילים כבר מפוצצים בשוקולדים ובמבות, אז אנחנו מעבירים להם דברים שהם באמת צריכים", אומר זכאי. "קנינו יותר מ–400 כירות ובלוני גז, כי היה לחיילים קפה, אבל לא היה להם איך להכין אותו; אלפי זוגות תחתונים וגרביים, חולצות תרמיות, אטמי אוזניים ונוזל לשטיפת עדשות. קיבלנו גם תרומה גדולה של גנרטורים ושל 520 מ"ר רשתות הצללה".

באחרונה העבירה הקבוצה פנסים לנשק של החיילים הלוחמים. "יש דברים שהצבא לא מספק לכולם, אז אנחנו משלימים את האספקה הצה"לית. אבל מגיעות גם בקשות מחיילים שרוצים להחליף את הרצועה לנשק - מבחינתנו זה פינוק ולא הכרחי ללחימה".

באשר להנחיה של צה"ל לא לקבל יותר תרומות מאזרחים, אומר זכאי: "אני מסכים עם ההנחיה ומקבל אותה. רבים מגיעים לשטח ויכולים לעשות בלאגן. אנחנו מתואמים עם המפקדים בשטח, ומביאים מזון שקיבל את כל אישורי הכשרות. אני יודע, למשל, שאין מספיק אזורים מוצלים, אז דאגנו לרשתות הצללה, ואם אין חשמל אנו דואגים לגנרטורים. הכל בתיאום עם המפקדים".

קבוצת פייסבוק נוספת שאוספת תרומות מזון לחיילים מכונה "דור הקסאמים". הקבוצה הוקמה על ידי תושבי הדרום ומפעילה מטה שאליו מגיעים חיילים לאסוף תרומות וציוד. "אנחנו עובדים בשיתוף עם חברות גדולות שמעניקות לנו תרומות וכבר הגענו ל–80 אלף חיילים מכל היחידות", אומרת רוני לוין, אחת השותפות בקבוצה. "אנחנו עובדים רק בשיתוף פעולה עם גופי הביטחון ומצליחים גם להכניס דברים לחיילים הלוחמים ברצועת עזה, כמו סיגריות וחטיפי אנרגיה".

לוין מספרת שהקבוצה אספה ציוד ומזון בשווי של יותר ממיליון שקל. "המטרה שלנו היא לעשות טוב לחיילים. גם אם זה אומר שאנחנו באים עם עוגות ויושבים אתם. אנחנו כאן כדי להראות שהעורף חזק".

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ