סיכום ביניים של מבצע "צוק איתן": נזק של כ-345 מיליון שקל לתעשיינים

האומדן לא כולל נזקים מפגיעות ישירות במפעלים ונזקים עקיפים כגון פגיעה במוניטין מול לקוחות בחו"ל או ביטול עסקות עתידיות ■ לפיד הינחה את ראשי האוצר: הדיונים על הפיצויים יחלו ביום ראשון, המתווה - מבצע "עמוד ענן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנזק הכלכלי המצטבר למפעלי התעשייה בכל אזורי הארץ הנמצאים תחת איום הטילים בתום שמונת ימי לחימה של מבצע צוק איתן מוערך בכ-345 מיליון שקל. מפעלי הדרום, כולל עוטף עזה, ניזוקו בכ-145 מיליון שקל ומפעלי מרכז הארץ עד מחוז חיפה ניזוקו ב- 170 מיליון שקל. כך עולה מסקר שערך האגף למחקר כלכלי בהתאחדות התעשיינים בראשות דפנה אבירם ניצן ביומיים האחרונים, בקרב מפעלים ברחבי הארץ. הסקר כולל דיווחים מהשטח של כ-90 מפעלי תעשייה מכל רחבי הארץ, בחלוקה לפי מחוזות פעילות.

על בסיס ממצאי הסקר, חישב האגף למחקר כלכלי את אומדני הפגיעה הכלכלית לתעשייה כולה. התחשיב לוקח בחשבון הפסד תוצר יומי לפי ערך עלות שכרם של העובדים שלא הגיעו לעבודה וכן פגיעה ברווח ואובדן חלקי של חומרי גלם טריים.

מהסקר עולה כי בעקבות הלחימה נרשמה פגיעה ברווח, בעיקר של מפעלים רציפים ומפעלי מזון, של 40%-20% באזור הדרום, וסביב 7% בשאר חלקי הארץ. בנוסף, מדווחים חלק מהמפעלים על אובדן של חומרי הגלם, בעיקר המפעלים התהליכים (מפעלים העובדים באופן קבוע 24 שעות ברציפות) ובמפעלי מזון, כאשר שיעור הפגיעה עומד על אחוזים בודדים - עד כ-2%.

מפעל דנבר לצבעים בשדרות שנפגע מיריצילום: אליהו הרשקוביץ

אומדן זה לא כולל נזקים כספיים מפגיעות ישירות במפעלים, שהיו בודדות. כמו כן, לא כולל האומדן נזקים עקיפים כגון פגיעה במוניטין מול לקוחות בחו"ל או ביטול עסקות עתידיות. נזקים עקיפים קשה לכמת וכלל לא ברור אם הם רלוונטים למבצע הנוכחי.

כ-40% מהנזק הכלכלי מקורו בפגיעה בפעילות מפעלי התעשייה בדרום, אשר מעסיקים פחות מ- 20% מכלל העובדים בתעשייה בישראל. כמחצית מהנזק הכלכלי שהמפעלים ספגו בעקבות הלחימה דווח במחוזות תל אביב, המרכז וחיפה, בעיקר בשל ריכוז המועסקים הגבוה באזורים אלו - קרוב ל-60%. יתר הנזק רוכז במפעלים במחוזות ירושלים והצפון.

עוד עולה מנתוני התאחדות התעשיינים כי שיעור התייצבות העובדים בממוצע במפעלי התעשייה ברחבי הארץ במהלך ימי המבצע עמד על כ-85%. שיעור התייצבות העובדים באזור הדרום עמד על כ-80%; במרכז הארץ עד חיפה - כ-90%; ובאזור ירושלים והצפון -כ-95%. רק מפעלים בודדים בדרום דיווחו, כי התייצבו במפעל כ-50%-30% מהעובדים. להערכת התאחדות התעשיינים, שיעור התייצבות העובדים במפעלי הדרום הוא גבוה יחסית למבצעים הקודמים, "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן", בעיקר הודות לשיפור הניכר שחל בשנתיים החולפות במידת היערכות המפעלים ויתר המערכות, הן בזכות הסדרת והנגשת המרחבים המוגנים ברחבי אזור הדרום והן הודות להגנה הטובה שמספקת במבצע זה מערכת "כיפת ברזל".

עובדות במרחב המוגן של מפעל רב בריח באשקלוןצילום: אליהו הרשקוביץ

כמו כן עולה מהשטח כי מפעלים רבים עברו לפעול במתכונת חירום: משמרות ארוכות של 12 שעות; הסעות בתדירות גבוהה לעובדים על מנת למנוע המתנה ארוכה בתחנות ההסעה; לעובדי מנהלה שנוכחותם אינה הכרחית מאפשרים לעבוד מהבית; עובדי מנהלה שמגיעים למפעל, הולכים לתגבר את העבודה ברצפת הייצור על מנת לחפות על המחסור בכוח אדם.

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, צביקה אורן, אמר כי "הלחימה בדרום וירי הטילים פוגעים בתפקודם התקין של מפעלים בכל רחבי הארץ. על כן אנו פועלים בימים אלו מול משרד האוצר על מנת להגיע מהר ככל שניתן להסדר כספי, אשר יסדיר את הפיצויים למפעלים על הנזק שנגרם להם כתוצאה מהירידה בפעילות. כמו כן, אנו פועלים במשותף עם ההסתדרות להסדרת הפיצוי לעובדים, אשר נאלצו בשל המצב הביטחוני להיעדר מהעבודה".

לפיד לראשי האוצר: דיונים על הפיצויים - כבר ביום ראשון

שר האוצר, יאיר לפיד, הינחה את ראשי משרדו להיכנס לדיונים מיידיים כבר ביום ראשון הקרוב, עם נציגי ההסתדרות והארגונים הכלכליים על גובה הפיצויים שיינתנו לתושבי הדרום על הנזקים העקיפים שנגרמו להם במהלך מבצע "צוק איתן".

הדיונים עם ההסתדרות והמעסיקים יחלו ביום ראשון הקרוב בשעות הצהריים. הדיונים על הפיצויים העקיפים יעסקו בפיצוי מעסיקים על ההפסדים שנגרמו להם בתקופת "צוק איתן" בשל האטה בעסקים בימי הלחימה. הדיונים עם המעסיקים וההסתדרות יעסקו במתן פיצוי הולם לעובדים שנעדרו מהעבודה בשל הלוחמה בעקבות הוראות פיקוד העורף. הדיון בפיצויים העקיפים ייערך בנוסף לטיפול במתן פיצוים הישירים, לתושבים ולעסקים בדרום, שנערך במהלך הימים האחרונים על ידי מס רכוש, בגין פגיעות ישירות ברכוש.  

לפיד הינחה את ראשי האוצר כי מסגרת הדיונים תתנהל עם כל הגורמים הנוגעים בדבר ובמקביל על מנת שתושבי הדרום והעסקים הזכאים לכך יקבלו את הפיצוי המגיע להם על פי מתווה הפיצוי שנקבע במבצע "עמוד ענן". המטרה היא לשלם את הפיצוי במהירות המרבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום