צוק איתן |

לפיד: יוקדמו תשלומים לספקים באזורים בהם הוכרז מצב מיוחד

בין היתר הוחלט להגדיל מימון לבתי החולים הממשלתיים באזור באופן שיאפשר להם לפרוע בהקדם את התחייבויותיהם ■ בנט: ימים אלה הם לא רק בעלי משמעות ביטחונית אלא גם כלכלית

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

שר האוצר, יאיר לפיד, הנחה את החשבת הכללית, מיכל עבאדי בויאנג'ו, להקדים תשלומים לספקים בדרום באזורים בהם הוכרז מצב מיוחד (מרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה).

ההנחיה באה בעקבות הערכות מצב שוטפות שמקיימים שר האוצר והחשבת הכללית בעקבות מבצע צוק איתן ולאור הדרישות שמגיעות מהשטח. ההחלטה שהתקבלה תואמת את המדיניות שמוביל שר האוצר, להקל על עסקים קטנים ובינוניים.

בעקבות ההחלטה, הנחתה היום החשבת הכללית את חשבי משרדי הממשלה לשחרר בהקדם לבעלי העסקים מהדרום תשלומים בגין שירות או סחורה שסופקו למשרדי הממשלה.

עוד הוחלט להגדיל מימון לבתי החולים הממשלתיים באזור באופן שיאפשר להם לפרוע בהקדם את התחייבויותיהם לספקים; להקדים תשלומי מענקי איזון לרשויות המקומיות באזור מתחילת אוגוסט למחר; להקדים למחר תשלום חלף היטל השבחה לכלל הרשויות המקומיות בארץ, שאמור להיות משולם בחודש אוגוסט (עבור חודש יולי).

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'וצילום: אוליבייה פיטוסי

כמו כן הוחלט לפעול יחד עם הגורמים הרלוונטיים במשרד לזירוז הטיפול בחשבונות שהוגשו על ידי בעלי עסקים מהאזור ואשר טרם אושרו לתשלום.

החשבת הכללית ציינה היום כי אגף החשב הכללי באוצר יסייע ככל שניתן על מנת להקטין את הפגיעה הכלכלית של העסקים והרשויות באזור, וכדי להקל על הבעיות התזרימיות שעלולות להיווצר לבעלי העסקים בדרום לאור המצב.

לסייע לבעלי עסקים

במקביל, בימים אלה נערכים במשרד הכלכלה דיונים על נוסחת פיצויים לנזק עקיף לעסקים. "הנחיתי את הסוכנות לעסקים קטנים לסייע לבעלי עסקים בתהליך בקשת הפיצויים", אמר היום (ד') שר הכלכלה נפתלי בנט במליאת הכנסת.

בנט אמר כי "מצב מיוחד הוכרז בעורף ואין ספק שימים אלה הם לא רק בעלי משמעות ביטחונית אלא גם כלכלית. עוד אמר כי "כיום יש קרן ערבות מדינה לעסקים קטנים. הגברנו פי 5 הקצאת אשראי מ-400 מיליון ל-2 מיליארד שקל על ידי פישוט תהליך הרישום. חצי מהפונים לקבלת ערבות מדינה מקבלים אותה. הסניפים פתוחים במתכונת מיוחדת. המשרד מקדם קול קורא לפלטפורמות אינטרנטיות שיפרסמו עסקים בדרום".

בנט הוסיף כי מרכז ההשקעות יסבסד שכר בקליטת עובדים חדשים. "אנחנו נותנים תוספת של 25% על המענקים של המדען הראשי בשדרות ועוטף עזה. במעונות היום הקצינו 6 מיליון שקל למיגון. אנו ממפים צרכים על מנת להרחיב את היצע המעונות. בשדרות ובעוטף עזה שני הורים עובדים ייהנו מסבסוד מקסימלי. כמו כן, התרתי העסקה בשעות נוספות חריגות בתחום האבטחה".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) אמר בדיון כי "כפי שמספקים לתושבים הגנה ביטחונית צריך לספק להם גם הגנה כלכלית. צריך להכיר בעובדה שאין להם יכולת לספוג חצי מיליארד שקל נזק עקיף בשבוע".

שמולי הציע ש"הממשלה תיתן מקדמות ותוכל לקזז את זה מהסכום הסופי שהיא תקבע. זה ייתן חמצן לבעלי העסקים בדרום. אני מקווה שאת אותה נחישות שהממשלה הראתה בתחום הביטחוני היא תראה גם בתחום הכלכלי".

ח"כ מירי רגב (הליכוד) אמרה כי "צריך לעשות הכל כדי שהעסקים הקטנים יוכלו להחזיק מעמד. הפתרון המתחייב הוא לתת הלוואה בערבות מדינה. מה שהעסקים הקטנים צריכים עכשיו זה לתת הלוואה עד שיקבעו גובה הפיצויים, וכשהוא יקבל את הפיצו יזה יתקזז מההלוואה".

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) ביקש להכליל גם את אשדוד ואשקלון בסעיפי הסיוע. "הערים האלה נפגעו קשות ואין להם את היכולת לעמוד בזה ללא הסיוע הממשלתי", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום