מוטי בסוק

רשות המסים פתחה לאחרונה במבצע שמטרתו לאתר בעלי הכנסות שלא פתחו תיקים ברשויות המס ולא מדווחים על הכנסותיהם, כולל הכנסות המופקות בחו"ל, הכנסות אקטיביות ופסיביות.

במסגרת המבצע, על פי קריטריונים שקבעה הרשות, נשלחו לעשרות אלפי אנשים דרישות למילוי "דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל", כאשר מטרת שליחת הדרישה היא לנסות ולאתר בעלי הכנסות לא מדווחות בפוטנציה. בכנס רואי החשבון שנערך לאחרונה הצהיר משה אשר, מנהל רשות המסים, כי לאחרונה נשלחו מעל 110 אלף דרישות כאלו.

לדברי עו"ד גלעד ברון ממשרד ברון ושות', לא כל מי שקיבל דרישה כזו הינו בעל הכנסות לא מדווחות. כך למשל, רשות המסים שלחה דרישות לכל מי שרשום בביקורת הגבולות שיצא מהארץ מספר רב של פעמים. כתוצאה מכך, גם טייסים בחברות תעופה קיבלו דרישות להצהיר על מקור הכנסתם. במקרים אחרים, קשישים המתגוררים בבתי אבות ומחזיקים בבעלותם דירות מגורים ובמקביל מקבלים הכנסות פטורות ממס, קיבלו דרישות שכאלו.

מטרת הדו"ח, לדברי עו"ד ברון, היא לספק מידע ראשוני לרשות המסים על נכסיו והכנסותיו של ממלא הדו"ח. את המידע המוצהר רשות המסים תצליב עם מידע הנמצא אצלה ממקורות מידע שלה ותבדוק האם למשל רמת ההכנסה המדווחת של אותו אדם אכן מצדיקה את היקף הנכסים שברשותו. כמו כן, על פי הדו"ח שיוגש, רשות המסים תבחן האם אותו אדם חייב בהגשת דו"חות על הכנסתו והאם קיימת לאותו אדם הכנסה שלא משולם עליה מלוא המס כדין. כך למשל תיבדק החובה של אדם המחזיק מס' דירות, לשלם מס על הכנסותיו משכירות.

מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: אמיל סלמן

השלב הבא, באם רשות המסים תחליט שהדו"ח מצריך זאת, יהיה דרישה להגשת דו"חות שנתיים על הכנסות של ממלא הדו"ח.

הדו"ח מורכב מדיווח על הנכסים הקיימים, לרבות רכוש, מקרקעין, רכבים, חברות בחו"ל ובארץ, מקורות הכנסה כולל אופי ההכנסה (עצמאי או שכיר), העסקת עובדים והכנסה בשנתיים האחרונות.

לדברי עו"ד ברון, מי שקיבל את הדרישה להגשת הדו"ח אינו צריך להילחץ, שכן מדובר בדרישה גורפת של רשות המסים וככזו, היא נשלחת גם לכאלו שלא צריכים להגיש דו"חות. מצד שני, אין לזלזל במילוי הדו"ח באשר הוא מהווה את שער הכניסה לרשות המסים.

לדבריו, לגבי אנשים שכל הכנסתם מדווחת, מילוי הדו"ח מבחינתכם הוא אקט טכני וחד פעמי, וסביר להניח שלא יהיה לכך המשך. מילוי הדו"ח איננו יוצר באופן אוטומטי דרישה להגשת דו"חות שנתיים. לעומת זאת, למי שיש הכנסות נוספות לא מדווחות למס הכנסה, רצוי שיתייעץ במומחה מס טרם מילוי הדו"ח והגשתו לרשות המסים, מכיוון שהדו"ח הוא המידע הראשוני והחשוב שיוצג בפני הרשות. במסגרת מילוי הדו"ח יכולות לעלות סוגיות נוספות כגון שאלות של תושבים חוזרים והכנסות מחו"ל, סוגיות שיש לתת עליהן את הדעת לפני הגשת הדו"ח לרשות המסים.

במקביל צריך ממלא הדו"ח לבחון דרכים להסדרת מחדלי אי דיווח, אם היו כאלה, תוך הקטנת החשיפה להיתכנות לעבירות הפליליות הכרוכות באי הגשת דו"חות לרשויות המס. יצוין, כי אי מילוי הדו"ח מהווה עבירה פלילית לכשעצמה. ועל כן, גם אם נדרשת אורכה למילוי הדו"ח, יש לפנות לרשות המסים על מנת לבקש את הארכה מבעוד מועד.

לדברי עו"ד ברון, מילוי הדו"ח באופן נכון ומדויק והעזרות בייעוץ מקצועי של מומחה מס הינם הכרחיים על מנת למנוע תקלות בעתיד. לדבריו, לא תמיד דיווח על הכנסות יוצר חבות במס. לפיכך, יש לפעול בזהירות ובחכמה תוך התייעצות עם מומחה מס בטרם מילוי הדו"ח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker