מוטי בסוק

בנק ישראל ישפץ את בניין הבנק בירושלים בעלות של 336 מיליון שקל. כ-600 עובדי הבנק בירושלים יעבדו בתקופת השיפוצים, שלוש שנים, החל מתחילת 2015, בבניין שהבנק עומד לשכור במרכז עסקים בעלות של 85 מיליון שקל. הבנק מתכוון גם לבנות בעלות של 74 מיליון שקל, בחצר מבנה הבנק הנוכחי, מבנה ממוגן לזמני חירום. בשיפוץ הבניין הישן יושקעו 177 מיליון שקל.

לדברי מנכ"ל בנק ישראל, חזי כאלו, ביצוע כל שלושת הפרויקטים, שעלותם מסתכמת ב-336 מיליון שקל, אושרה על ידי כל הגורמים המוסמכים.

בנושא שיפוץ המבנה הקיים של בנק ישראל, שהוא בעל מאפיינים ארכיטקטוניים ייחודים, והממוקם בין משרד רה"מ ומשרד החוץ בירושלים, אומר כאלו כי מדובר במבנה מיושן בן כ-50 שנה, שמעולם לא עבר שיפוץ יסודי. כתוצאה מכך הוא אינו עומד בדרישות הבטיחות המינימליות של מכבי האש, ואינו עומד בתקן הנוכחי של עמידה בפני רעידות אדמה. במבנה תשתיות ישנות של מים, ביוב, חשמל מיזוג אוויר הדורשת החלפות ותיקונים יסודיים.

לדברי כאלו, נושא בשיפוץ מבנה הבנק עלה לדיון עודד לפני מספר שנים ואושר לפני למעלה משנה. נבדקו שורה של חלופות והמסקנה הייתה כי הדרך הנכונה והטובה תהיה לשכור מבנה חלופי לשלוש שנים, להעביר אליו את כול עובדי הבנק, כאשר במשך זמן זה יבוצע ויושלם שיפוץ יסודי של מבנה הבנק והמערכות השונות בקירות המבנה (חשמל, אינסטלציה).

הנגידה קרנית פלוג עצרה את התהליך לאחר מינויה, וביקשה לבדוק את הנושא מתחילתו. גם היא הגיעה, לבסוף, למסקנה כי אין מנוס מביצוע השיפוצים היסודיים. עלות שיפוץ הבנק, 177 מיליון שקל, אושרה על ידי מוסדות הבנק, הוצגה בתקציב החדש של הבנק, והוצגה גם בפני מבקר המדינה. השלב הראשון של מכרז לקבלנים הסתיים. מבין הקבלנים שעברו שלב זה ייבחר בקרוב הקבלן הזוכה. הוא אמור להתחיל בעבודות בעוד כחצי שנה.

בניין בנק ישראל בירושליםצילום: תומר אפלבאום

בתקופת השיפוצים של מבנה הבנק, החל בתחילת 2015, יעברו עובדי בנק ישראל לעבוד במבנה מיוחד שיישכר עבורם בירושלים. המשא ומתן על שכירת המבנה נמצא בשלביו הסופיים. שכירת המבנה הגדול, במרכז תעשייתי-מסחרי בצפון ירושלים לשלוש שנים, בעלות של 85 מיליון שקל, כוללת גם את התאמתו לצורכי העבודה המיוחדים של בנק ישראל.

בנוסף, בנק ישראל יבנה מבנה חדש ממוגן, בחצר שלו, שמטרתו לשמש מרכז שליטה בימי חירום, כדי שהבנק יוכל להמשיך לתפקד בכול מצב. במבנה הזה יהיו חדרי שליטה, מרכז מחשבים ומרכזי אנרגיה. התב"ע של פרויקט זה אושרה על ידי עיריית ירושלים.

לדברי כאלו המחירים שישלם בנק ישראל עבור שלושת הפרויקטים נמוכים בהשוואה למחירים ששילמו ומשלמים משרדי הממשלה בירושלים על פרויקטים דומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker