פלוג נגד 0% מע"מ: "ההחלטה עלולה להגביר הביקושים ולהעלות מחירים"

"מאוד מטרידה אותנו הירידה בהתחלות ובגמר של דירות", אמרה הנגידה בדיון בוועדת הכספים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"אנו בהחלט עדיין מצויים בעלייה חדה במחירי הדיור", כך אמרה הבוקר (ב') נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בוועדת הכספים.

פלוג העבירה ביקורת על ההחלטה לקבוע מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשוה: "הפתרון היסודי לבעייה של עליית מחירי הדיור טמונה בגידול בהיצע מתמשך שיכלול איזורי ביקוש וזה דרך המלך. ההחלטה על מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה לא הולכת בכיוון הזה. היא עלולה להגביר את בביקושים לדירות חדשות לאותן דירות שעומדות בקריטריונים שנקבעו. לכן היא עלולה להביא לעלילת מחירים נוספת".

פלוג הוסיפה כי: "היצע הדיור הוא קשיח בטוח הקצר ולכן דירות שלא קיבלו היתרים או לא התחיל לבנות אותן,  ולכן יהיה הרבה זמן רב עד שהיצע הדירות יגדל. זה עשוי בטווח הקצר ללבות את עליית המחירים".

בהתייחסה לקביעת מחיר למ"ר על ידי השמאי הממשלתי הראשי אמרה כי " חלק מהתוכנית זה לנסות ולפקח על המחירים שבכל דירה יהיה מחיר – אבל מאוד קשה לפקח על מוצר שהוא לא סטנדרטי. הדבר ידרוש מפרטים מאוד מסובכים ויהיה קשה לפקח. הסיכון במצב כזה שבסופו של דבר אני צופה עלייה במחירי הדירות".

עוד הביעה חשש כי "חלק גדול מההטבה ילך לקבלנים ולא למי שההטבה מיועדת.יש להניח שעל כל דירה יהיו כמה קופצים ויש סכנה להסדרים לא פורמלי בין הקבלנים לרוכשים".

פלוג הוסיפה כי "ברגע שמחליטים על מע"מ אפס יהיה קשה לוותר כי יש להטבות נטייה להתרחב ולהתקבע. יש פטורים ממע"מ שקשה לוותר עליהם.  עוד פטור יערער את הבסיס של המס. את מה שאמרתי כאן אמרתי גם בקבינט הדיור", הדגישה.

פלוג הוסיפה כי: "בהקשר של מחירי הדירות יש סיבות שונות לעליית מחירי הדירות אבל הפתרון או "דרך המלך" להשפיע על מחירי הדירות היא הגדלת ההיצע. אנו רואים הגדלת היצע בגידול בהתחלות הבנייה. בשנת 2013 בפעם הראשונה סיומי הבנייה עלו על 40 אלף דירות והגיעו לכ-43 אל יחידות דיור וזה מעל לזרם המתווסף מדי שנה של משקי בית חדשים. אם היקף הבנייה ימשך במימדים הללו, משמעותית מעל 40 אלף לשנה מדי שנה ויכלול גם את איזורי הביקוש זה צריך להשפיע על מחירי הדירות. מאוד מטרידה אותנו הירידה בהתחלות ובגמר של דירות ברבע הראשון של שנת 2014. כדי שנראה שינוי מגמה במחירי הדירות צריך להתמיד בבנייה בהיקפים שמעל לזרם השנתי של משקי הבית ולכלול את איזורי הביקוש".

עוד אמרה כי "בתקופה הראשונה של העלייה מדד הדיור עלה אבל עלה ואז בתקופה האחרונה התייצב ועולה בשנה-שנתיים האחרונות בקצב די דומה למדד הכללי. בעוד שמחירי הדירות המשיכו לעלות בצורה מהירה".

"להרחיב את הגבלות השכר"

בהתייחסה לשוק העבודה הסבירה כי "שוק העבודה אצלנו נראה טוב גם בהשוואה לעבר וגם בהשוואה בינלאומית. שיעור האבטלה באוכלוסיית 25-64 עומד על סביבות 5% . שיעור ההשתתפות בשוק העבודה ממשיך לעלות ושיעור התעסוקה עולה. זה מאוד שונה ממה שקורה במדינות המפותחות. בארה"ב ראינו לאחרונה ירידה באבטלה".

הנגידה הוסיפה כי יש להרחיב את הגבלות השכר שמציע שר האוצר יאיר לפיד לא רק לחברות "שמנהלות את כספם של אחרים" אלא גם גם לכל החברות הציבוריות. כזכור לפיד הציע שהשכר לצורכי מס של חברות פיננסיות ובנקים יוכר עד לרמה של 3.5 מיליון שקל לשנה.

פלוג אמרה כי "יש מקום לטפל בנורמות של שכר הבכירים. הנורמות מטבען צריכות להיות רחבות ולא ממוקדות במגזר אחד ספציפי. בהחלט ראוי להרחיב את הנורמות גם לחברות בתחומים אחרים, לא רק אלה שמנהלים את כספם של אחרים גם חברות שנהנות מכוח מונופוליסטי כזה או אחר או משאבי טבע או קנו נכסים מהמדינה או נהנות מהטבות מס - באופן כללי כל החברות הציבוריות. ראוי שהנורמה תורחב לכלל החברות הציבוריות. אני בטוחה שכאשר זה יקרה גם הבנקים יעמדו בנורמה שתתגבש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker