עיר ללא הפסקה?

"אני לא מפחד מאף אחד, 
אצלנו אף פעם לא סגור"

בסוף השבוע הראשון לאחר שחולקו התראות לסגירת מרכולים וקיוסקים בשבת, נראית העיר תל אביב אדישה למדי ■ "עוד לא הגיעו פקחים, כשיבואו נתמודד אתם"

"מה? למה שנהיה סגורים?" תהה הקופאי בדרגסטור דיזנגוף בערב יום שישי, משנשאל אם החנות פועלת כרגיל. "ברור שאנחנו פתוחים". תל־אביבים רבים אמנם זעמו בשבוע האחרון לשמע הגזירה שהנחית עליהם שר הפנים, גדעון סער, אבל בסוף השבוע הראשון לאחר שחולקו התראות לסגירת מרכולים וקיוסקים בשבת, נראית העיר אדישה למדי.

חששותיהם של התל־אביבים מעיר שבה אי־אפשר לקנות חפיסת שוקולד או ניירות לגלגול ב–4:00 התבדו: כל סניפי הרשתות - AM:PM, טיב טעם וכל היתר - נותרו פתוחים גם בשבת. כך גם כל הפיצוציות בעיר, למעט בודדות שהקשיבו לעלוני האזהרה שחילקה העירייה יומיים קודם לכן והחליטו לסגור.

הסניף של AM:PM, לא הרחק מהדרגסטור, המה אדם. בחוץ נתלו שלטים "את העיר הזאת אי־אפשר להפסיק" ו"לא נעים לראות AM:PM סגור", סיסמה שהיתה כתובה גם על החולצות הצהובות שלבש צוות החנות. אבל אם לשפוט לפי התור הארוך בקופה, לא נראה היה שלמישהו היה ספק שהמקום יהיה פתוח בשבת. "סער מתחזק?" אמר בגיחוך עדי, שהמתין בתור כשבידו שישיית בירות. "הוא אולי מנסה לחזק את הסיכויים שלו להיבחר לראשות הממשלה".

צילום: עופר וקנין

בעלי העסקים, כך נראה, התרגשו עוד פחות. "אני לא מפחד מאף אחד", אמר ביובש הבעלים של פיצוצייה ברחוב קינג ג'ורג', בעודו מוכר סיגריות ללקוח. "יתנו קנסות? אז שיתנו. אצלנו אף פעם לא סגור". כשהועלתה האפשרות שפקחים יסגרו בשבוע הבא את החנות, הוא התרגז: "אותי לא יסגרו".

גם הצעיר שמוכר בפיצוצייה בדיזנגוף לא נראה מוטרד במיוחד מכך שפקחים יבואו להפריע לו לצפות במשמרת הלילה של יום שישי במשחק של ברזיל מול קולומביה. "הכל עובד כרגיל, לא היו פה שום פקחים או קנסות", אמר, אך הוסיף כי "בשבוע הבא כנראה שכבר נסגור". מה הוא חושב על ההחלטה לסגור עסקים בשבת? "הוא בטח קיבל איזה שוחד", אמר בחיוך כשהוא מתייחס לסער.

לולא ידעתם מראש שהמרכולים והפיצוציות בתל אביב אמורים להיות סגורים בשבת, לא הייתם יכולים לנחש זאת מהסתובבות ברחובות העיר בשישי בשעות הלילה. תל אביב, לפחות לפי שעה, נשארה אותה תל אביב. ברחובות אלנבי ובן יהודה, המרכזים הגדולים של פיצוציות תל אביב, כל הפיצוציות נפתחו במופגן. ״האמת שהיו פה פקחים קודם לכן״, סיפרה עובדת בפיצוצייה באלנבי, לפני שחייכה חיוך רחב ואמרה: ״סתם, נראה לך?!״. בפיצוצייה אחרת בהמשך הרחוב, בטוח המוכר ש״בכלל ביטלו את החוק". ״ביטלו אותו, ככה אמרו לי ששמעו בחדשות. לא יבואו פקחים. ביטלו את השבת״, הוא אומר בביטחון מוחלט.

"מה אתם מודאגים כל כך? היום פתוח וגם בשבת הבאה יהיה פתוח", הרגיע מוכר בפיצוצייה ברחוב יהודה הלוי בעיר. "עוד לא הגיעו פקחים, כשיבואו נתמודד אתם".

למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: רונית דומקה

ביום רביעי חילקה עיריית תל אביב ל–311 מרכולים וקיוסקים ברחבי העיר התראות שלפיהן היא תנקוט הליכים לסגירתם אם יפעלו בשבת. ההתראות חולקו לעסקים הפועלים בשבת בעקבות החלטתו של סער לא לאשר את התיקון לחוק העזר העירוני, שהיה אמור לאפשר את פתיחתם בשבת. ההחלטה של סער הובילה להקמתן של כמה קבוצות מחאה בפייסבוק, שזכו לעשרות אלפי לייקים. אחת מהן אף הבטיחה לקיים מסיבת רחוב בשבת בצהריים מול ביתו של השר, "אשר החליט לכפות עלינו את חזרתו בתשובה", כפי שנכתב בעמוד האירוע בפייסבוק. עם זאת, ביום שישי נאלצו המארגנים לדחות את האירוע, ככל הנראה משום שלא קיבלו אישורים מהמשטרה.

מהעירייה נמסר שמספר פקחים הסתובבו בערב שישי בין 300 העסקים שפתוחים בשבת בתל אביב וחילקו דו״חות (בסך 730 שקל) למי שלא ציית להחלטת שר הפנים (דו״חות נוספים, נמסר מהעירייה, חולקו אתמול) אבל נראה שאיש מעובדי העסקים לא ראה אותם. ״לנו באזור הים יש אישור לפתוח כל הלילה, גם למכור אלכוהול כל הלילה״, אומר בעליזות העובד במרכול הסמוך למגדל האופרה. באזור אלנבי־יהודה, עובד בפיצוציה אומר בבוטות: ״נראה לך שהם יבואו לאלנבי? יתנו להם מכות״. במרכז העיר, אומרת בעלת פיצוצייה: ״אני מכניסה 5,000 שקל בשישי בערב - נראה לך שאוותר על הכנסות של 25 אלף שקל כל כך בקלות?״

מספר עסקים בודדים דווקא כן בחרו לסגור לשבת, בעיקר פיצוציות קטנות באזורים מרוחקים יחסית מהמרכז, אלה שלא יכולים להרשות לעצמם לקחת את הסיכון, שהסיכון לא משתלם להם, או שפשוט בחרו להאמין לאזהרות העירייה. ברחוב שינקין, למשל, נסגרה הפיצוצייה השכונתית שבין פינת אחד העם לפינת פיארברג. ״לצערנו סגור״, אמר שלט נייר עם סמיילי עצוב שנתלה על הדלת. ״נפתח במוצאי שבת מ–19:00״.

הפיצוצייה בשינקין היא אחת מהבודדות שסגרו לשבת. הצטרפה אליה פיצוצייה נוספת באזור כיכר מסריק, ועוד אחת בבוגרשוב. גם המינימרקטים, ברובם, עבדו כרגיל. רשתות הסופרמרקטים, לעומתן, פתחו והתנהלו כאילו עסקים כרגיל.

יותר מ–30 קנסות כבר נרשמו

קובי כהן, מנכ"ל סופר יודה המונה תשעה סניפים שפעלו גם השבת בתל אביב, מספר ש"היתה שבת מעניינת. פתחנו כצעד של מחאה, אף שקיבלנו את מכתב ההתראה של העירייה כי נקבל קנסות אם נפתח". כהן מספר כי "קיבלנו דו"חות על כל החנויות למעט חנות אחת, שאני בטוח שעוד תקבל דו"ח עד תום השבת. כשלקוחות ראו את הפקחים היתה התרעמות גדולה מצדם. לקוחות רבים אמרו שהם מוכנים להשתתף אתנו בעלות הדו"ח רק כדי שנישאר פתוחים בשבת".

כהן מבהיר כי אם המצב לא ישתנה, בעוד שבועיים כל הסופרמרקטים והפיצוציות בתל-אביב יהיו סגורות: "הפעם קיבלנו קנס של 730 שקל מהעירייה עבור כל סניף שהיה פתוח, ובפעם הבאה כבר יפנו לבית המשפט כדי שיסגרו לנו את העסק. אף סופרמרקט או פיצוצייה לא יקחו סיכון כזה, אז אם בשבועיים הקרובים לא יקרה משהו משפטי או פוליטי שישנה את המצב, כולנו נהיה סגורים".

גם סניפי רשת AM:PM היו פתוחים השבת וחלקם קיבלו קנסות. AM:PM מתכננת לעתור השבוע בעניין לבד"ץ ולהמשיך להפעיל את הסניפים גם בשבוע הבא. מנכ"ל הרשת, עידו מור, אמר אתמול כי "הרשת מתנגדת להחלטה ופועלת משפטית במטרה לשנות את אותה. מאז היוודע ההחלטה קיבלנו אלפי פניות של תושבים מודאגים החוששים מהפגיעה בשינוי אופייה וצביונה של העיר תל אביב. זוהי עיר המייצגת את פניה הדמוקרטיות והחופשיות של ישראל, התושבים מבקשים שנאבק גם למענם". מור הוסיף כי ברשת "מקווים כי העירייה תפעל במהרה בכדי להסדיר את הנושא מבחינה חוקית והמצב ישוב לקדמותו".

בעלים של כמה סופרמרקטים בתל אביב, שביקש להישאר בעילום שם כדי לא לקבל דו"ח מהעירייה, אמר: "אתמול התקשרו אלינו צרכנים כועסים, שרצו לדעת אם אנחנו פתוחים בשבת. הלקוחות ממש כועסים על סער ומביעים בנו תמיכה אדירה. זה מרגש, אבל לצערי זה ייגמר בקרוב כי כשזה יגיע לצו סגירה מנהלי, כבר לא ניקח את הסיכון".

במקביל, מתארגנת הפגנה מול ביתו של סער בשבת הבאה בשעה 18:00. קבוצה בפייסבוק תחת השם "תל אביב לא שומרת שבת" מונה נכון לאמש כבר כ–22 אלף חברים וקבוצה בשם "לא נסגרת תל אביב" מונה כ–13 אלף איש.

עיריית תל אביב, בינתיים לפחות, מבקשת לשדר נחרצות. השבוע ניתנו דו״חות, נמסר מהעירייה, ובשבוע הבא יתחילו הפניות לבית המשפט בבקשה שיטיל צווי סגירה על מי שימשיכו לפתוח בשבת בניגוד לחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker