מוטי בסוק

ממשלות ישראל וארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בתחום אכיפת חקיקת מס בינלאומית והוראות חקיקת ה-FATCA) ׁׁ Foreign Accounts Tax Compliance Act). במסגרת ההסכם התחייבו שני הצדדים להעביר מידע, בנושאי מס, על מהלכים פיננסיים של חברות ואזרחי המדינה השנייה.

ההסכם מסדיר העברת מידע מישראל ל-IRS (רשות המס של ארה"ב), באמצעות רשות המסים. המידע שיימסר יכלול פרטים אודות חשבונות פיננסים המוחזקים בישראל בידי אזרחי ארצות הברית, בידי תושבי ארצות הברית, בידי בעלי "Green Card" או בידי ישות משפטית שלאמריקאים יש בה החזקה מהותית. בנוסף, ההסכם מאפשר ל- IRS לדווח לרשות המסים בישראל, על הכנסות בחשבונות של תושבי ישראל בארה"ב.

המועד הראשון להעברת המידע לארה"ב על פי ההסכם הוא 30.9.15. העברת המידע הראשונה תכלול נתונים לגבי מחזיקי חשבונות אמריקאים והיתרות בחשבונותיהם לסוף שנת 2014. רשות המסים צפויה לחתום בקרוב על הסכם עם ה-IRS, לשם הסדרת הנהלים וההיבטים הטכניים לחילופי המידע.

נספח 1 להסכם כולל הוראות למוסדות הפיננסים כיצד לבצע בדיקות לזיהוי החשבונות לגביהם יש להעביר מידע. נספח 2 להסכם כולל את רשימת הגופים והחשבונות הפטורים מדיווח. הנספח קובע למעשה כי גופים המנהלים את החיסכון הפנסיוני בישראל לא יהיו חייבים בדיווח על חשבונות החיסכון הפנסיוני שהם מנהלים. בנוסף, גופים פיננסיים נוספים המהווים סיכון נמוך לשימוש למטרות של העלמת מס יהיו פטורים מדיווח יהיו פטורים מדיווח, כמו קרנות השתלמות לשכירים, קופות גמל למטרות מיוחדות (למשל, למחלה או חופשה) או נאמנים על תוכניות אופציות לעובדים לפי סעיף 102 לפקודת מס הכנסה.

המשנה לממונה על הכנסות המדינה ומי שעמדה בראש הצוות הישראלי למשא ומתן, פרידה ישראלי, אמרה כי: "ההסכם מהווה אבן דרך בשיתוף הפעולה הבין לאומי בתחום חילופי מידע בין רשויות המס. אנו נפעל לאשרור ההסכם בממשלה ובכנסת והכנסתו לתוקף בדין הישראלי. עם זאת, מאחר וההסכם עדיין לא נכנס לתוקף ואין בשלב זה חובה חוקית של המוסדות הפיננסים לביצוע הליכי זיהוי כאמור בנספח 1, נעביר בקרוב למשרד האוצר האמריקאי בקשה שתאפשר לדחות את בדיקת החשבונות החדשים בתקופת המעבר".

מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker