פריצת דרך: ברבנות הראשית יסכימו להקל את דרישות הכשרות למזון מיובא - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פריצת דרך: ברבנות הראשית יסכימו להקל את דרישות הכשרות למזון מיובא

דרישות הרבנות נחשבות לחסם העיקרי של יבוא מזון מחו"ל, ומונעות את חשיפתם של יצרני המזון המונופוליסטיים בישראל לתחרות שעשויה להוריד את מחירי המזון ■ צוות בהובלת סגן שר הדתות הגיע להסכמות ראשוניות עם הרב הראשי

24תגובות

פריצת דרך הושגה במגעים על הקלת בדיקות הכשרות על יבוא מזון מחו"ל לישראל - הנחשבות לחסם הסחר העיקרי המונע יבוא מתחרה של מזון מחו"ל, ובכך מונע את חשיפתם של יצרני המזון המונופוליסטיים בישראל לתחרות שעשויה להוריד את מחירי המזון.

צוות ממשלתי בין־משרדי בהובלת סגן שר הדתות, ח"כ אליהו בן־דהן (הבית היהודי), הצליח להגיע להסכמות ראשוניות עם הרב הראשי, הרב דוד לאו, על שינויים בדרכי עבודתה בחו"ל של הרבנות הראשית. השינויים צריכים לעבור אישור של מועצת הרבנות הראשית, אבל ההערכה היא שיוקרתו של הרב הראשי תאפשר לו להשיג את התמיכה הנדרשת.

הרבנות אמנם איתנה בדעתה שלא להכיר בחלק משמעותי מהכשרויות הניתנות למוצרי חלב על ידי רבנויות בחו"ל, ואולם ההסכמות המתגבשות כוללות הסכמה תקדימית של הרב הראשי לערוך שינויים בדרך העבודה של הרבנות הראשית הישראלית בחו"ל - תחום הנחשב לרגיש ביותר, ומנוהל באופן מסורתי על בסיס פסקי הלכה שהתקבלו לפני מאות שנים. ההסכמה לשינויים נחשבת להישג משמעותי של הרב לאו ושל סגן השר בן־דהן.

תומר אפלבאום

ההסכמה נובעת מהרצון לפעול להקלת יוקר המחיה בישראל ומהבנה של משרד הדתות ושל הרבנות כי הכשרות מייקרת מאוד את המחיה. הרב לאו אמר באחרונה: "המאבק להוזלת יוקר המחיה חשוב לכולנו. אנו משתפים פעולה בחפץ לב בכל מקום שבו ניתן להוזיל את עלויות ההשגחה, בלי לפגוע בהלכה".

על פי הערכות של משרד האוצר, מוצרים כשרים יקרים בישראל בכ–30%–40% מבמדינות אחרות. חלק מהעלות העודפת היא רווח של היבואנים, אבל ההערכה היא שעיקרה נובע מעלויות של הרבנות, שהיא הגוף הבלעדי השולט בכשרות בישראל. הרבנות הראשית חולקת על תחשיבי האוצר בנוגע לעלות הכשרות בבשר, אבל מסכימה כנראה להערכה בדבר גובה העלות הנוספת במוצרי חלב.

יש לציין, עם זאת, כי העלות של הרבנות הראשית היא עוד נמוכה ביחס לזו של כשרות בד"ץ החרדי. כשרות זו מייקרת את מוצרי המזון כנראה ב–60%–70%, וכיום יש לא מעט רשתות שיווק ויצרנים שעוברים לכשרות בד"ץ בשל לחץ רבני וצרכני. העלויות הגבוהות בהרבה של כשרות בד"ץ מגולגלות על הציבור הרחב כולו, גם אם אינו מעוניין באישור זה. הרבנות הראשית מנסה כיום לחזור ולכבוש נתח מוביל בשוק הכשרות, אחרי שאיבדה בשנים האחרונות את ההובלה לבד"ץ.

חידוש הלכתי

תומר אפלבאום

ההסכמות התגבשו במסגרת צוות משותף למשרדי הדתות, הכלכלה והאוצר ולרבנות הראשית. ההסכמה החשובה ביותר היא על בחינת אפשרות להשגחה מרחוק על רפתות באמצעות מצלמות.

תחום כשרות החלב נקבע על בסיס פסק הלכה בן מאות שנים, המבדיל בין "חלב ישראל" ל"חלב נוכרי". חלב כשר חייב להיות כזה שנחלב בנוכחות משגיח יהודי, בשל החשש שהיה ליהודים בגולה מעירוב חלב מבהמות כשרות ומכאלה שאינן כשרות. כיום החשש הזה אינו קיים עוד, אך הרבנות מסרבת בתוקף לסגת מפסק ההלכה המסורתי בעניין חלב נוכרי. מסיבה זו, חלק גדול ממוצרי החלב הכשרים בחו"ל אינם מוכרים ככשרים על ידי הרבנות בישראל - רבנים בחו"ל נוהגים לבדוק את הכשרות ברמת המחלבה, ולא ברמת הרפת (מחלבות ענק עובדות עם אלפי רפתות שונות), והדבר אינו מקובל על הרבנות הישראלית.

כתוצאה מכך, חלק ניכר מהגבינות הכשרות בחו"ל אינן מותרות ליבוא כשר לישראל - דבר המהווה מחסום סחר ענקי, ובפועל משאיר את השליטה בשוק החלב בישראל בידי תנובה, שטראוס וטרה. בין השאר, גם חלק ממוצרי כשרות OU, הכשרות המובילה בארה"ב, אינם מקובלים בישראל.

עד 2001 ניתן היה לייבא לישראל גבינות שמיוצרות מחלב נוכרי שזכו לכשרות בחו"ל. החל ב-2001 שינתה הרבנות את טעמה, והיא מסרבת להכיר עוד בגבינות כאלה ככשרות. לדברי דובר הרבנות, הדבר נובע משינויים באכיפת הרבנות ולא משינויים בתפישת הכשרות. לעומת זאת, הרבנות ממשיכה לאשר מוצרים שיוצרו מאבקת חלב נוכרי, בעיקר מפני שמוצרים רבים - ובכלל זה, למשל, כמעט כל השוקולד בעולם — מיוצרים מאבקת חלב, שאין כל דרך להשגיח על החליבה ששימשה לה מקור.

אוליבייה פיטוסי

הרבנות, כאמור, לא תשנה את פסק ההלכה בנוגע לחלב נוכרי - אבל ההסכמות החדשות מאפשרות להקל את הליכי בדיקת הכשרות בחו"ל, ובכך להוזיל את עלותם ליבואנים. אחת ההסכמות החשובות היא על חידוש משמעותי באופן ההשגחה על החליבה ברפתות. לפי ההסכמה שהושגה, ההשגחה ברפתות תיעשה מרחוק, באמצעות מצלמות, וללא צורך לשלוח משגיח כשרות שינכח במחלבה בזמן החליבה. ההסכמה כפופה לבדיקה של צוות שבודק את ההיתכנות הטכנולוגית של הצעד. המלצות הצוות יועברו לאישור רבני של מועצת הרבנות הראשית. אם המועצה תקבל את ההמלצה, יהיה מדובר בשינוי הלכתי תקדימי.

מאגר של שוחטים

הסכמה חשובה נוספת היא כי יוקלו הקריטריונים להכרה בכשרות שקובעות רבנויות בחו"ל. כיום, מעט מאוד רבנויות זוכות להכרת הרבנות בישראל - בדרך כלל זוכים בה רק רבנים של ערים מרכזיות. הרבנות הראשית מוכנה לשקול הקלה בקריטריונים להכרה בכשרות של רבנויות בחו"ל. עדיין קיימת מחלוקת בנוגע לקריטריונים החדשים שייקבעו.

הסכמה נוספת שמסתמנת נוגעת לכשרות הבשר. בשר נחשב כשר רק אם נשחט על ידי צוות שוחטים יהודי. בעולם יש כיום מעט מאוד שוחטים יהודים, ולכן מרבית השחיטה הכשרה נעשית בהסתמך על צוותי שחיטה שנשלחים מהרבנות בישראל. בשנים האחרונות הועלו טענות שונות לגבי דרך בחירת השוחטים על ידי הרבנות ולגבי הקשר שנוצר בין השוחטים ליבואנים. יש לציין כי שכרם של השוחטים ותנאי המחיה שלהם בחו"ל נקבעים בהסכם פרטי בינם לבין יבואן הבשר.

כדי למנוע טענות כאלה ולייעל את התהליך, יש הסכמה על הקמת מאגר רחב של שוחטים, שמתוכו ייבחר צוות השחיטה באקראי, באמצעות מערכת ממוחשבת. עם זאת, משרד האוצר והיבואנים ממשיכים לתבוע מהרבנות לערוך שינויים נוספים בבחירת השוחטים, ולאפשר ליבואנים להיות מעורבים בבחירת השוחטים, שבסופו של דבר מועסקים על ידי היבואנים, המשלמים את שכרם. הרבנות אינה מסכימה בינתיים לוותר על שליטתה בהליך בחירת השוחטים. עם זאת, הרבנות התחייבה לנסות ולהגדיל את מספר השוחטים היהודים המקומיים בחו"ל, במטרה להקל את העלויות הכרוכות בהבאת שוחטים מישראל.

המהלך להוזלת עלויות הכשרות בחו"ל מצטרף למהלך קודם שיזם שר הכלכלה, נפתלי בנט, לעריכת רפורמה במערך הכשרות בישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#