האוצר מבקש להעביר עוד כחצי מיליארד שקל לביטחון

נציג האוצר סירב לתת הסברים לגבי 181 מיליון שקל בדיון בוועדת הכספים ■ ח"כ גלאון: "זוהי פארסה. אי אפשר שנאשר בקשה שרק לגבי חלקה נקבל הסברים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

משרד האוצר מבקש להעביר עוד 446 מיליון שקל לתקציב הביטחון. סכום זה מתווסף להחלטה מהשבוע שעבר להגדיל את תקציב הביטחון במיליארד שקל תמורת הקדמת פינוי שדה דב. עם זאת, רועי קונפינו, נציג אגף התקציבים באוצר, סירב למסור לח"כים פרטים על מלוא הסכום.

בדיון שנערך היום בוועדת הכספים, הסכים קונפינו לומר כי 165 מיליון שקל מיועדים לפינוי מחנה תע"ש ברמת השרון לפי הסכם שנחתם עם הממשלה ועוד 100 מיליון שקל מיועדים לפינויו של מחנה צה"ל בעיקר בקריה בתל אביב. לגבי יתרת הסכום - 181 מיליון שקל - הודיע קונפינו כי "נפרט אותם בוועדה המשותפת לתקציב הביטחון". בתשובה לשאלת סתיו שפיר (עבודה), השיב נציג האוצר כי במשך 10 שנים יעביר האוצר לתע"ש 980 מיליון שקל בגין פינוי המתחם בהתאם לאבני דרך שנקבעו בהסכם ההבראה.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) מחה על כך שלוועדה נמסרו הסברים רק לגבי 265 מיליון שקל מתוך הסכום: "נציג האוצר יכול לגלות את הכל פה. אם הוא לא יכול לגלות פה, שיילך לוועדה לתקציב הביטחון. הוא לא יכול לגלות לגבי סעיף אחד ולא לגלות לגבי סעיף אחר".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, טענה כי "זו פארסה שלא ראיתי מזמן. לא נותנים לנו פירוט. מה מצפים? שוועדת הכספים תהיה חותמת גומי של האוצר למה שנקרא תקציב הביטחון? הוועדה הזו היא לא חותמת גומי. אי אפשר שנאשר בקשה שרק לגבי חלקה נקבל הסברים ולגבי היתר הם ימסרו לוועדה אחרת".

משה יעלון ויאיר לפיד בישיבת הממשלה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

גלאון גם הזכירה שביום שני הופיע שר האוצר, יאיר לפיד, בוועדה החסויה לתקציב הביטחון והודיע שתקציב מערכת הביטחון יגדל במיליארד שקל בגין פינוי שדה דוב. יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), מחה על כך שלפיד הופיע בועדה החסויה לתקציב הביטחון ולא בוועדת הכספים. "לא מכובד שהוא הופיע לדבר שם על המיליארד ואלינו לא הגיע".

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) שאל מדוע האוצר מגיש לוועדה בקשה להעברה תקציבית גדולה כאשר הוא מוכן לפרט רק לגבי חלקים ממנה ולא את כולה.

קודם לכן, פרץ ויכוח בין ח"כ סתיו שפיר (עבודה) לבין יו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). שפיר ביקשה לקבל הסברים משלומית ארליך, יועצת משפטית בוועדת הכספים, מדוע אושרה אתמול לבסוף העברת 888 מיליון שקל למשרד החינוך בלא דיון. שפיר טענה כי יש לאפשר לייעוץ המשפטי לומר את דברו על העניין וטענה כי היו"ר פועל ב"התנהלות מביישת". לדבריה, "מעניין מה היא (עו"ד ארליך) חושבת על ההתנהלות הזו. זה שיח של אילמים".

סלומינסקי: " אני מבקש לא להפריע לדיונים. זה לא נמצא על סדר היום".

שפיר: "אתה הסרת את זה מסדר היום. מה דעתך על העברת 888 מיליון שקל בלא הסברים?".

ח"כ שטרן: "הדיון הוא על נהלי העבודה של הוועדה. על זה מותר לנו לשאול".

סלומינסקי: "אתם רוצים לעשות תקשורת. כבר דיברנו 3 פעמים על ההעברה הזו"

שפיר: "אתה רץ לתקשורת. יש פה בעיה איך מתנהל ועדת הכספים. אתה מבזה את הוועדה ולא מאפשר לשאול שאלות"

סלומינסקי הודיע על הפסקת הישיבה, ועל חידושה ב-13:30 מאחר שנודע לו שבמקביל מתקיים דיון בוועדה בראשות ח"כ אחמד טיבי בנושא העסקת ערבים בשירות הציבורי. לפי נוהל הכנסת, לא ניתן לנהל שתי ועדות באותה השעה אלא באישור מיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker