לכו להצביע: שבתון גם ביום הבחירות לרשויות המקומיות

הכנסת אישרה אמש את הצעת החוק הממשלתית, שאליה צורפו הצעות חוק פרטיות; ח"כ אורי מקלב: "לא רק שלא בטוח שזה מועיל, יכול להיות שזה יצמצם את מספר המצביעים ואנשים ינצלו את היום הזה לדברים אחרים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

יום שבתון יונהג ביום הבחירות לרשויות המקומיות - כמו בבחירות לכנסת, כך החליטה אמש מליאת הכנסת, שאישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית של משרד הפנים ביוזמתו של שר הפנים גדעון סער, אליה צורפו שלוש הצעות חוק פרטיות - של חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), מירי רגב (הליכוד ביתנו), פנינה תמנו שתה (יש עתיד) וגילה גמליאל (הליכוד ביתנו). החוק התקבל בתמיכת 40 ח"כים ובלא מתנגדים או נמנעים.

החוק קובע את יום הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות כיום שבתון בתחומן של הרשויות המקומיות שבהן נערכות הבחירות, וכן לגבי עובדים הרשומים בפנקס הבוחרים של רשויות מקומיות גם אם מקום עבודתם הוא ברשות מקומית שלא חל בה יום שבתון.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "במטרה להעלות את אחוז ההצבעה ולהקל על תושבי הרשויות המקומיות לקחת חלק בהליך הדמוקרטי ולממש את זכותם לבחור בבחירות לרשויות המקומיות, מוצע לקבוע את יום הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות כיום שבתון. קביעת יום הבחירות כאמור כשבתון נדרשת גם בכדי לתת מענה לצורך להציב חלק בלתי מבוטל של הקלפיות בבתי ספר, לשם ניהול מערך הבחירות. בלא קביעה כאמור, מתעורר מחדש, בכל מערכת בחירות לרשויות המקומיות, הקושי המובנה בפעולת מערך הקלפיות האמור בבתי הספר, על רקע פעולתם של מוסדות החינוך ביום הבחירות."

שר הפנים גדעון סער (הליכוד) הסביר כי "המהלך חשוב מאוד לשלטון המקומי ולדמוקרטיה הישראלית. יש בעיה שאי אפשר לומר שהיא תיפטר רק באמצעות החקיקה הזו, אבל החקיקה הזו נכונה ומעמידה את הבחירות המקומיות באותה רמת חשיבות של הבחירות לכנסת. חשוב לתת את התנאים הטובים ביותר לאזרחי המדינה להצביע בבחירות המוניציפליות. זה בסך הכל פעם בחמש שנים. חוקים שבאים לתקן דיני בחירות, רצוי להעביר אותם כמה שיותר רחוק ממועד הבחירות וכך עשינו".  

יו"ר ועדת הפנים מירי רגב (הליכוד) ציינה כי "אנחנו מביאים בשורה לאזרחי המדינה. חובתנו ככנסת לאפשר לאזרחי המדינה לבחור את נציגי הציבור שלהם."

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הגיש הסתייגויות להצעה. לדבריו, "יום שבתון בבחירות המקומיות זה לא אותו דבר כמו הבחירות לכנסת. הבחירות לא מתקיימות באותו יום בכל הארץ ומה יהיה אז? מה קרה שהפעם צריך לשנות? המציאות היא שלמרות יום השבתון בבחירות הכליליות, אחוז ההצבעה רק הולך ויורד. מדובר על כמה מיליארדים של שקלים למשק הישראלי ולמעבידים, וכל זה מבלי שהוכחה התועלת. לא רק שלא בטוח שזה מועיל יכול להיות שזה יצמצם את מספר המצביעים ואנשים ינצלו את היום הזה לדברים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker