תגובות לדו"ח העוני

"יש הרגשה שהדו"ח הולך למות"

"גורלו של דו"ח העוני הוא להתרסק על סלעי הבירוקרטיה והאינטרסים", אמר מנכ"ל לקט ישראל ■ ח"כ אילן גילאון: "האוצר נתן את הטון בדו"ח" ■ המועצה לשלום הילד: הוועדה נכנעה באופן "מביש" לתכתיבים חיצוניים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
ליאור דטל

"יש לממשלה הזדמנות היסטורית לשנות את המגמה של העשורים האחרונים ולעצור את המגפה הכי גדולה שקיימת היום בחברה בישראל", כך אמר מנכ"ל ארגון לתת, ערן וינטרוב, בתגובה על מסקנות ועדת העוני . וינטרוב אמר כי "השאלה הגדולה היא האם ראש הממשלה נתניהו יסכים לבצע שינוי במדיניות המקרו כלכלית, וזה אומר לגבש וליישם תוכניות לצמצום העוני, להקצות סכום של 50 מיליארד שקל לעשר השנים הקרובות, ובאמת ליישם 'פרקטיקה מודעת עוני' במשרדי הממשלה ולקבוע יעדים לצמצום העוני כפי שהמליצה הוועדה".

לדבריו, "הממשלה יכולה לגבש המלצות לפי תפיסת עולמה ורשאית לא ליישם סעיפים כאלה ואחרים - בתנאי שבסוף היא תשיג את היעדים שהציבה הוועדה. אם הממשלה תיישם מתווה כזה היא תגיע להישגים, אם לא, אז אפשר לזרוק שוב פעם את המלצות הוועדה לעוד מגירה וזה יהיה פספוס גדול מאוד".

וינטרוב התייחס לכך שהוועדה בחרה שלא לכלול המלצות הנוגעות לאי הביטחון התזונתי בחברה, מכיוון שהיא ממתינה ליישום שהציגו שר האוצר, יאיר לפיד, ושר הרווחה מאיר כהן בינואר האחרון - ועדיין לא יצאה לפועל. "הוועדה קבעה שאי הביטחון התזונתי הוא הסממן החמור ביותר של העוני אבל החליטה באופן די תמוה לא לדון בנושא הזה", אמר וינטרוב. "מכיוון שהוועדה הפנתה את הטיפול בנושא למועצה לביטחון תזונתי שהוקמה במשרד הרווחה, אנחנו דורשים כי נושא הביטחון התזונתי ישולב במסגרת הפעולות לצמצום העוני".

אלאלוף מוסר את הדו"ח לשר הרווחה מאיר כהןצילום: עופר וקנין

גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל, אמר כי "הוועדה מגדירה מציאות חדשה ומרתקת בה מגזרים שונים ומשרדי ממשלה ישתפו פעולה למען מטרה משותפת - צמצום העוני בישראל ב-40% בתוך 10 שנים. עם זאת, אני חושש כי גורלה של המציאות הזו הוא להתרסק על סלעי הבירוקרטיה והאינטרסים; אני חושש שגורלו של הדו"ח יהיה זהה לאלה של דו"חות אחרים, שהמדינה תדון בו פעם אחת במקרה הטוב, ולאחר מכן תשכח ממנו".

כרוך התייחס להמלצות המועצה לביטחון תזונתי שלא ייושמו. " קיווינו כי התקציב שהומלץ עבור טיפול בהן יעבור. בינתיים, אין כל התקדמות בנושא ויש הרגשה שהדו"ח הלך אל המקומות אליו הולכים דו"חות כדי למות. כולי תקווה כי לא יהיה זה גורלו של דו"ח ועדת אלאלוף וכולי תקווה כי ממשלת ישראל תדון בו ברצינות הראויה לו, והמכבדת את המאמץ הרב שהושקע בו".

בחודש האחרון ספגה הוועדה ביקורת על כך והחליטה להשמיט את ההמלצה על העלאת קצבאות הילדים מהדו"ח שתגיש היום לממשלה. ח"כ אילן גילאון, שהגיש בתגובה הצעת חוק עליה חתמו 40 חברי כנסת להעלאת הקצבאות, אמר כי "האוצר נתן את הטון בדו"ח הוועדה למלחמה בעוני". לדבריו "למרבה הצער, למרות אלפי שעות עבודה של חברי הוועדה למלחמה בעוני המסורים, עושה רושם שהאוצר נתן את הטון, וחלק מההמלצות החשובות צומצמו בעוד אחרות נגנזו. בהיעדר מקורות כספיים ליישום הדו"ח, , עלולות המסקנות החשובות שעברו את מבחן העריכה המחמיר, לעבור קיצוץ אכזרי שיעקר את משמעותן עם הגעתן לשלב היישום". גילאון הוסיף כי "לא ייתכן שאחת מהמלצות החשובות ביותר, ואולי החשובה מכולן, תיזנח. הקיצוץ האכזרי של לפיד בקצבת הילדים הוסיף 35 אלף ילדים נוספים למעגל העוני, ואת ישראל להוביל בשיעור הילדים העניים מקרב המדינות המפותחות".

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר בתגובה כי "המלצות הוועדה הן צעד בכיוון הנכון ויש ליישם אותן במלואן ומייד לתכנן את הצעד הבא במאבק נגד העוני הגובר". לדברי פרץ, "שני צעדים עיקריים חסרים במסקנות: העלאת קצבאות הילדים והעלאת שכר המינימום במקום מס הכנסה שלילי, שלא הוכיח עצמו. יש לקבל את מסקנות הוועדה אבל לבחון היטב את הצעות דעת המיעוט כדי לפעול בכל המישורים. חייבים למצוא את התקציבים למחיקת העוני הגואה ממפת הבושה העולמית בה ישראל מדורגת במקום השני בשיעור העוני ".

קבצן בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה היום כי "המלצות ועדת אלאלוף מראות עד כמה זכו המקורבים, המתנחלים ומערכת הביטחון בתקציבי עתק בשני העשורים האחרונים, באופן שמוטט חלקים רחבים כל כך מהחברה הישראלית, והפך חלקים רחבים באוכלוסייה לעניים. "במקום להטיל דופי בממצאי הוועדה, ראוי היה שמשרד האוצר ישתף איתה פעולה מלכתחילה בכדי לבנות תוכנית ישימה ואפקטיבית למיגור בעיית העוני".

גלאון הוסיפה כי "ועדת אלאלוף נולדה מחטא ההיבריס של יש עתיד ויאיר לפיד. המחשבה שהקמת ועדה תספיק כדי להשתיק את הציבור היא צינית ודמגוגית. להיפך - הקמת הוועדה הייתה צריכה להתבצע עם הכרה בכך שמיגור בעיית העוני בישראל היא סוגיה שצריכה להימצא בראש סדר העדיפויות. לצערי, בעיית העוני בישראל לא תיפטר על-ידי עוד דו"ח ועדה שיקבר, גם אם המדובר בדו"ח מקיף ורציני. הדרך היחידה לפתור את בעיית העוני בישראל היא על ידי הקצאת משאבים אמיתית מתקציב המדינה".

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י), הרצוג שהופיע בפני הוועדה הוסיף: "עוני זו לא גזירת גורל ואפשר להילחם בו באמצעות הצבת יעדים ברורים ותחומים בזמן להוצאת מאות אלפי אזרחים ישראלים ממנו. לצערי עושה רושם שלממשלה אין כל כוונה לאמץ את מסקנות הוועדה ולהילחם בעוני והתקציב הבא יהיה גם הוא תקציב אכזרי עבור השכבות המוחלשות".    

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "המסקנות לא ייחלצו אפילו אדם אחד מעוני, והן אינן אלא אליבי וכלי ציני בידי נתניהו ולפיד כדי לקנות עוד תקופה של שקט. השניים התערבו בעבודת הוועדה, כך שמסקנותיה יתאימו לתקציב הגזירות שהם מתכננים, וגם את מעט ההמלצות הטובות של הוועדה - אין בכוונתם לתקצב אפילו בשקל אחד. להיפך - הקיצוץ הברוטאלי שהם מתכננים בתקציב 2015 יפגע אנושות בעניים, ויגדיל את מספרם".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "כאשר 60% מהעניים בישראל הם אנשים עובדים - דרך המלך למאבק בעוני היא העלאת שכר המינימום. לא ייתכן שכל כך הרבה אנשים בישראל יקומו השכם בבוקר לעבודה, יחזרו הביתה בלילה לאחר יום ארוך ומתיש ועדיין יישארו מתחת לקו העוני. חברה שבה לא מובטחת הזכות להתפרנס בכבוד לא תוכל להשתחרר ממעגל העוני". ח"כ חנין מוביל בכנסת את הצעת חוק להעלאת שכר המינימום ל-30 שקל לשעה עליה חתומים 64 חברי כנסת.

גם במועצה לשלום הילד מתחו ביקורת קשה על הוועדה. מנכ"ל המועצה, ד"ר יצחק קדמן, אמר כי "בכל הקשור לעוני בקרב ילדים הוועדה כשלה כשילון חורץ. מגזרים רבים
סובלים ממצוקות העוני, אך על הוועדה היה לתת עדיפות לטיפול בילדים עניים הן בשל
היותם הקבוצה הגדולה ביותר הסובלת מעוני, הן בשל חוסר היכולת המוחלט של ילדים
להתגונן בפני העוני והן משום שהילדים הם הקבוצה שבה צפוי העוני להימשך לתקופות
הכי ארוכות, מאחר וילד עני יהפוך לנער עני, למתבגר עני, למבוגר עני ולקשיש עני. לדבריו, "אף שישראל היא אלופת העולם המערבי בשיעורי העוני בקרב ילדים, ואף שערך קיצבאות הילדים בישראל הוא הנמוך ביותר בהשוואה למדינות המפותחות, אין בהמלצות הוועדה התייחסות רצינית לצמצום העוני בקרב ילדים".

מהמועצה נמסר כי הוועדה נכנעה באופן "מביש" לתכתיבים חיצוניים. "כך לא נוהגת
ועדה מקצועית רצינית, כך לא מתנהגת מדינה שמתיימרת להיות דמוקרטיה וכך לא
'נלחמים' בשיעורי העוני המחפירים בקרב ילדים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker