רוזנטל נגד לבנת פורן: "אינטרסנטים גוזרים מהקצבאות קופון של 30%"

ח"כ מיקי רוזנטל: לבנת פורן, לשכת עו"ד והלוביסטים פועלים לשכנע את הח"כים נגד הצעת חוק להגבלת שכ"ט בקבלת גמלאות מהביטוח הלאומי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

לבנת פורן, לשכת עורכי הדין וחברות למימוש זכויות פועלים, בין היתר באמצעות לוביסטים, לשכנע חברי כנסת להתנגד להצעת חוק להגבלת שכר הטרחה ביצוג של לקוח בתביעה לגמלה מהביטוח הלאומי שהוגשה על ידי ח"כים מיקי רוזנטל (עבודה) יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח״כ חיים כץ (ליכוד) וח"כים נוספים.

הצעת החוק (שהתקבלה בקריאה הטרומית והיום תידון לקראת העלאתה להצבעה בקריאה הראשונה) מגבילה ל-8% את שכר הטרחה בתביעות לקבלת גמלה מהביטוח הלאומי (לעומת 20%-25%). היא נועדה להיטיב עם עשרות אלפי ישראלים שמשלמים סכומים גבוהים מקצבתם למתווכים המסייעים להם מול הביטוח הלאומי בקבלת הקצבה מהביטוח הלאומי.

לבנת פורן שוכרת את חברת הלובינג "גלעד", משרד יחסי הציבור בן חורין אלכסנדרוביץ, וכן את מזכיר הממשלה לשעבר עובד יחזקאל. לשכת עורכי הדין שוכרת את משרד הלובינג "פוליסי" שפועל עבורה גם בהצעת החוק הזו.

בחודשים האחרונים הגיעו בנפרד לבנת פורן ומנהלי חברות למימוש זכויות רפואיות ונציגי לשכת עורכי הדין בליווי הלוביסטים שלהם במסדרונות הכנסת כדי לשכנע ח"כים להתנגד להצעת החוק במתכונת שהוצעה.

הצעת החוק גם מבדילה בין הגורמים ומציעה שכר טרחה מדורג. כך למשל: טיפול משפטי (שנאסר על לבנת פורן) יזכה בדמי טיפול גבוהים יותר. למשל: 8% לסיוע בהגשת תביעה ואחוזים גבוהים יותר כאשר מדובר בייצוג בפני ועדה רפואית ואחוז גבוה יותר כאשר מדובר בייצוג בפני בית הדין לעבודה (בדומה לחוק לפיצויי נפגעי תאונות דרכים).

רוזנטל אמר אתמול ל-TheMarker כי "גדודים של לוביסטים ויח"צנים מטעם החברות למימוש זכויות ולשכת עורכי הדין מנסים לעוות את המציאות ולשכנע חברי כנסת ושרים שהצעת החוק תפגע בפרנסתם. זו טענה מופרכת ואסור להתבלבל. הצעת החוק שלנו לא עוסקת בזכויות של מתווכים כמו לבנת פורן, אלא בזכויות של אזרחי ישראל שנקלעו למצוקה. קצבאות הביטוח הלאומי המשולמות מהקופה הציבורית נועדו לסייע למי שנזקק להן להיחלץ מהמצוקה בה הוא שרוי ולא ייתכן שאינטרסנטים ייגזרו מהקצבאות הללו קופון של 20%-30%. למטרה הזו אני מגויס".

לח"כים הועברה חוות דעת של פרופ יוסי שפיגל מאוניברסיטת תל אביב שנשכר על ידי פורן לפיה "באופן ברור כי אם ייקבע מחיר מירבי, הראשונים להיפגע יהיו דווקא אלו שהצעת החוק מבקשת להגן עליהם: מבוגרים ובעלי הכנסות נמוכות לא יוכלו עוד לקבל את השירות שכן התשלום שמותר יהיה להם לשלם יהיה נמוך במידה שלא תצדיק את הטיפול המקצועי המתאים. כך קרה גם במקרים דומים בעולם בהם ניסו להתערב ללא הצדקה".

שפיגל ציין כי "מצב זה אינו סביר. הוא פוגע הן באוכלוסיה המעדיפה להיעזר במסייע בעת הפניה למוסד לביטוח לאומי והחוק ימנע סיוע כזה ממנה; והן בחופש העיסוק של הגורמים המסייעים, פגיעה שאינה לתכלית ראויה וודאי שלא במידה הראויה". בשורה התחתונה, הצעת חוק זו אשר באה להגן על האוכלוסיות החלשות אשר דווקא תפגע בהן מאוד ללא שום הצדקה וזאת כאמור תוך פגיעה בחופש העיסוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker