צבי זרחיה

"הליכוד לא מספיק חברתי. לליכוד היה דגל מדיני התיישבותי ודגל נוסף - כלכלי-חברתי. בשנים האחרונות הליכוד מקפל לאט לאט את הדגל החברתי ומניף יותר את הדגל ההתיישבותי. אני רואה בכך בעיה" - כך אמר ל-TheMarker בצהריים (ד') כרמל שאמה-הכהן, שיחל בימים הקרובים לכהן בכנסת במקומו של ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, שנבחר אתמול לכהן כנשיא ה-10 של מדינת ישראל.

שאמה-הכהן יושבע אמונים ביום שני הקרוב, זאת לאחר שכיהן כבר כחבר בכנסת הקודמת. "הבעיה הכלכלית מספר אחת במשק היא מחירי הדיור", אמר שאמה-הכהן. "מדובר בבעיה מאקרו כלכלית וגם בעיקר בעיה חברתית שמרחיבה פערים חברתיים, ומונעת שוויון הזדמנויות לשכבות החלשות ולמעמד הביניים.

"אני לא מתרשם שעד עתה ננקטו צעדים אמיתיים ומספיקים כדי להביא הקלה משמעותית במחירי הדיור ולהורדת יוקר המחייה" .

בהתייחסו לתוכנית להנהגת מע"מ אפס לזכאים אמר שאמה-הכהן: "אני לא מאמין שהתוכנית תוריד את מחירי הדיור. מדובר בתוכנית פופוליסטית שמוליכה שולל את הציבור, ובעיקר תעזור למי שיקבל את הצ'ופר באופן אישי. מעבר לכך היא בבחינת שפיכת שמן למדורת מחירי הנדל"ן הגבוהים".

"אני וכחלון מדברים כחברים". שאמה-הכהןצילום: אמיל סלמן

שאמה-הכהן הוסיף: "מה שיותר קרוב ללבי הם השכבות החלשות בפריפריה, ונושאים כלכליים כמו פירוק הריכוזיות, הגברת התחרות וטיפול בענפים ריכוזיים, כמו הסלולר שביצענו בעבר. יש עדיין שווקים שלא התפתחו לתחרות אמיתית והציבור משלם על כך ביוקר יום-יום. אני אמשיך את האג'נדה שלי מהקדנציה הקודמת. אני מקווה להצליח להשפיע מבפנים על הדרך של הליכוד".

שאמה-הכהן גם התייחס לשאלה אם יפרוש מהליכוד וירוץ ברשימתו של השר לשעבר, משה כחלון, שככל הנראה יתמודד ברשימה נפרדת בבחירות הבאות. "אני וכחלון מדברים כחברים ומתייעצים ומעולם לא אני ולא הוא העלנו את הסוגייה של ריצה משותפת ברשימה שהיא לא רשימת הליכוד".

שאמה-הכהן הוסיף: "אין לי מטרה חשובה יותר בכנסת ממאבק על דרכו של הליכוד. למרות מאמצי להשפיע בנושאים אלו מתוך הליכוד, איני פוסל ריצה במסגרת חברתית יותר, כמו זו שעתיד להקים כחלון. עם זאת, נכון לעכשיו, מעולם לא עלתה הסוגייה בשיחות בין כחלון לביני".

לפי שעה לא ברור באיזה תפקיד הוא יכהן בכנסת. עם פרישתו של ריבלין מתפנה לליכוד מקום בוועדת הכספים, אולם לא בטוח כלל כי הוא יאויש על ידי שאמה-הכהן.

"אני צריך לשבת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולראות איך הוא רואה את השתלבותי בעשייה הפרלמנטרית הכלכלית חברתית", אמר. "ככל שהתפקיד יהיה משפיע יותר וקרוב לתחומי העניין שלי, כך אוכל להשפיע בצורה טובה יותר. אני שואף לכהן כיו"ר ועדה כי תפקיד של חבר ועדה הוא תפקיד שמיציתי בקדנציה הקודמת, ואני לא רואה אותו הולם את הניסיון, הידע והמקצועיות שלי".

כעת לא ברור אם שאמה-הכהן יכהן כחבר כנסת עד לתום הקדנציה הנוכחית. "לפני כחצי שנה הציע לי שר החוץ אביגדור ליברמן לכהן כשגריר ישראל ב-OECD", אמר. "ההצעה הזו לא ירדה מסדר היום". אם יפרוש מהכנסת בעוד שלושה חודשים, יחליף אותו אלכס מילר (ישראל ביתנו), שכיהן גם כחבר בכנסת הקודמת.

אם שאמה-הכהן יחל את כהונתו בספטמבר 2014, אז למעשה הוא יכהן כחבר כנסת בפועל רק חודש וחצי, זאת משום שבסוף יולי 2014 תצא הכנסת לפגרת הקיץ. אם כך יהיה - גוברות ההערכות כי הליכוד יעביר את את המקום בוועדת הכספים לסיעות ישראל ביתנו או יש עתיד.

שאמה-הכהן התייחס גם ליחסיו עם נתניהו. "אני לא לעומתי לראש הממשלה", אמר. "גם בקדנציה הקודמת הייתי ענייני ומעולם לא חתרתי תחת ראש הממשלה. זה לא האופי שלי אני פועל תמיד באופו גלוי לא עשיתי ולא אעשה דברים מאחורי ראש הממשלה. אין סיבה שלא נשתף פעולה כפי שעשינו כשהייתי יו"ר ועדת הכלכלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker