התאחדות האיכרים מגבשת הצעת חוק להגבלת פערי תיווך בירקות ופירות

על פי ההצעה, הממשלה תקבע מהו פער תיווך מירבי ותאכוף אותו ■ הדיון בהצעה התמקד בשאלה מי גוזר את הקופון בין החקלאי לצרכן והשתתפו בו נציגי החקלאים, בהם מגדלי הפלפלים ממושב פארן בערבה, שמובילים את מחאת הפלפלים למכירה ישירה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

התאחדות האיכרים מגבשת הצעת חוק מחודשת להגבלת פערי תיווך במחירי ירקות ופירות. הצעת חוק דומה שניסתה להעביר בעבר נפלה, אולם מקורבים אמרו כי בשלב זה ישנה אווירה ציבורית תומכת ביוזמה. את הצעת החוק יגיש, ככל הנראה, יצחק וקנין (ש"ס). חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) ביקשה להיות מעורבת בגיבושה במהלך דיון בפערי תיווך, שנערך היום (ב') בוועדה לתלונות הציבור בראשותה.

הדיון התמקד בשאלה מי גוזר את הקופון בין החקלאי לצרכן והשתתפו בו נציגי החקלאים, בהם מגדלי הפלפלים ממושב פארן בערבה, שמובילים את מחאת הפלפלים למכירה ישירה מהחקלאי לצרכן. כן השתתף בדיון רמי לוי, בעלי רשת רמי לוי שיווק השקמה.

לוי טען בדיון שרווחיו ממכירת פירות וירקות מגיעים ל-18% בלבד. עם זאת, נציגי החקלאים הציגו צילומים שערכו אתמול באחד מסניפיו ולדבריהם, פלפלים שנרכשו בכ-2 שקלים נמכרו בכ-8 שקלים, לצד מבצע של מכירה ב-5.80 שקלים למי שקונה בחנות ב-100 שקלים לפחות. בכיר בחברת השיווק של לוי טען כי רכש את הפלפלים ב-8 שקלים, מבלי לפרט ממי. מגדלי הפלפלים הטילו ספק בדברים.

מחאת הפלפלים באוניברסיטת תל אביב במאי אשתקדצילום: עופר וקנין

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, הקים באחרונה שולחן עגול של נציגי חקלאים, במטרה לקדם את הרעיון של מכירה ישירה מהחקלאי לצרכן. הכוונה לחתוך מהמחיר לצרכן את פערי התיווך, שגורמים לא פעם להכפלת מחירי ירקות ופירות לצרכן לעומת מחיר רכישתם מהחקלאי. גם הוועדה לפניות הציבור בראשות חברת הכנסת עדי קול תדון בכך היום. בנוסף יקודם הרעיון בתערוכת אגרו משוב הנפתחת השבוע.

את המודעות הציבורית לנושא קידמו בשבועות האחרונים אנשי "מחאת הפלפלים" - חקלאים ממושב פארן. לדבריהם, בעוד הם מקבלים כשקל עבור קילו פלפלים, מוכרות רשתות גדולות פלפלים לצרכן בכ-9 שקלים. לפיכך יזמו מעין שוק איכרים נודד, בו מתבצעת מכירה במחירים המהווים כמחצית ממחירי הרשתות הגדולות. אתמול נמסר כי במסגרת התערוכה החקלאית אגרו משוב שתיפתח השבוע בגני התערוכה, ייערכו מפגשים ישירים בין חקלאים לקניינים ברשתות שיווק, רשתות בתי קפה, בתי מלון צה"ל, שב"ס ועוד, במטרה לתת להוריד את מחירי המזון בישראל. מארגני מחאת הפלפלים שותפים למהלך.

ג'קו שיפמן, ממנהיגי מחאת הפלפלים אמר כי כבר עכשיו משווקים ישירות מהחקלאי לצרכן כ-15 סוגי פירות וירקות מכ-100 חקלאים בכל רחבי הארץ: "אנחנו מסוגלים לספק לכל רשת שמעוניינת כבר עכשיו, 100 טונה של תוצרת חקלאית טריה במכירה ישירה", הוסיף.

חיים אלוש, מנכ"ל התערוכה, אמר כי בין מנהלי החברות שיבקרו בתערוכה יהיו אושרי פז-טל, מנכ"ל חברת פרי הדמיון, המשווקת פירות חתוכים לאירועי שמחות ואירועים אחרים. פז-טל יגיע לתערוכה במטרה להיפגש עם המגדלים ישירות. כן יגיע לתערוכה נציגים מרשת אפונה וגזר, המשווקת רק פירות וירקות, במטרה ליצור קשרים עסקיים ישירים מול החקלאים.

"זאת המגמה היום, לדלג את התיווך", הוסיף אלוש, "רק לאחרונה פנה יאיר מנע, מנכ"ל חברת מושבי הנגב, המייצגת עשרות מושבים בנגב, לחברת שטראוס בהצעה לרכוש ישירות תוצרת מהחברה ולוותר על המתווכים".

אלוש הוסיף כי: "הכוונה היא להגיע למיזמים מעשיים וישירים כבר בתערוכה ובמקום שהשיווק יתבצע שניים-שלוש ידיים הוא יתבצע ביד ראשונה וכך נוכל לקצר את שרשרת הערך ולהטיב עם החקלאים והצרכנים".

קובי זי-אב, חקלאי ממושב עין יהב המגדל פלפל הבנרו אמר כי: "ההשתתפות בתערוכה הביאה לי שפע של הזמנות ולקוחות חדשים, להם אני מוכר באופן ישיר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker