סבך הקשרים וניגודי העניינים נותר בחשכה

לעושר האישי, או לחובות האישיים, השפעה דרמטית על ההתנהגות של אנשים בתפקידיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפארסה עם בנימין בן אליעזר והכותרות היום (א') הביאו את דליה איציק להיות הראשונה לנקוט מהלך תקשורתי חכם - ולחשוף את הצהרת ההון שלה מ-2013. נכון, שתי הדירות שלה בירושלים רשומות לפי שווי הרכישה ההיסטורי שלהן, מה שמחסיר מאות אלפי דולרים משווי הנכסים האמיתי של איציק. ובכל זאת, ההצהרה כפי שפורסמה נותנת תמונה לא רעה על מה שצברה המועמדת לנשיאות במהלך הקריירה שלה - 4.5 מיליון שקל נטו (אחרי הלוואות ולפני חישוב השווי האמיתי של הדירות). איציק גם פירסמה פוסט בפייסבוק וכתבה שיש לה שתי דירות בירושלים (אחת קטנה ואחת צנועה) ושלצורך רכישת הדירה השלישית (בתל אביב) היא נטלה הלוואה של 750 אלף שקל מאחיה ומשכנתא של 1.9 מיליון שקל מבנק לאומי.

מיד אחרי איציק חשף גם רובי ריבלין פרטים על הונו - אך לא חשף את הצהרת ההון המלאה שלו. לפי חשיפתו, נראה שהמועמד המוביל להיבחר לנשיא ביום שלישי הוא גם ה"תפרן" מבין שלושת הפוליטיקאים. דווקא המועמד העשיר ביותר, מאיר שטרית, שאשתו רותי שטרית מקורבת לטייקון דודי ויסמן ועובדת עבורו מזה שנים רבות, סירב לחשוף את ההון שלו. שטרית, שביקש לפגוע בפרטיות של הציבור כולו בחוק המאגר הביומטרי שאותו דחף, גם לא הסכים לאשר או להכחיש את השווי שנתנו לו במגזין פורבס — 55 מיליון שקל. מקורביו גם לא מיהרו להכחיש את השווי העצום, והסבירו כי לבני הזוג כמה נכסי מקרקעין שמצטרפים לשווי משרד יחסי הציבור של רותי שטרית.

ייתכן שהסיבה לסירוב של שטרית היא הערכתו שיפסיד, אך זה חבל. בישראל כיום אין מקום לנושאי תפקידים בכירים שאינם מוכנים לחשוף את שווי נכסיהם. כבר ראינו שלעושר האישי (או לחובות האישיים) השפעה דרמטית על ההתנהגות של אנשים בתפקידיהם, ורק אפשר להזכיר כאן את אהוד אולמרט, שפעל בין היתר בגלל מצוקת אחיו; ואת דני דנקנר, שהיה במצוקה פיננסית. שטרית סירב לא רק לפרסם הצהרת הון, אלא גם להשיב לשאלות שלנו. ויסמן, הלקוח העיקרי של אשתו, הוא בעל השליטה ברשתות מגה, תחנות הדלק דור־אלון, וחנויות הנוחות AM:PM ויהיה חשוב למשל להבין עד כמה בני הזוג — שמסתובבים באירועי האלפיון העליון - תלויים בו.

מאיר שטריתצילום: תומר אפלבאום

איציק וריבלין אולי התקדמו משבצת ופירסמו הצהרת הון, אלא שזו רק התחלה של גילוי ואין להסתפק בה. אפילו להפך. פרסומה מספק אשליה של חשיפה, של שקיפות וניקיון כפיים – והוא משאיר בחשכה את כל סבך הקשרים וניגודי העניינים הפוטנציאליים שלהם.

למשל, מה לגבי הנכסים של ילדי המועמדים? כבר למדנו שילדים מחזיקים לפעמים בנכסים של הוריהם. כך למשל, ילדיהם של מוטי זיסר ונוחי דנקנר - שני פושטי רגל שלו היו מפרסמים הצהרות הון לא היה בהן כלום - הם בעלי דירות יוקרה. מיכל, בתו של אביגדור ליברמן, קיבלה לחשבון הבנק שלה מיליוני שקלים.

אתמול פנינו גם לאיציק עם סדרת שאלות, אך היא סירבה לענות על רובן. איציק נשאלה למשל לאילו אנשי עסקים וחברות היא סיפקה ייעוץ בתשלום במסגרת חברת הייעוץ הפרטית שהקימה, די.אי ייעוץ. כן היא נשאלה מה היה מחזור עסקיה של חברת ייעוץ זו, שנפתחה לפני קצת יותר משנה. איציק סירבה להשיב. היא גם סירבה להתייחס לפרסומים על ההתלוות של אשת העסקים רונית רפאל, מקורבתה לביקור רשמי שערכה בוותיקן ולשאלה מי מימן ביקור זה (את דירתה בגן העיר היא רכשה מידי רפאל תמורת 4.5 מיליון שקל).

אחת השאלות שעליהן ענתה איציק, אך באופן חלקי בלבד, נוגעת להתערבות שלה כחברת כנסת ושרה לשעבר למען רוני פוקס, איש עסקים שנעצר בגאורגיה ב–2010 בחשד לשוחד. איציק פעלה רבות לשחרר את פוקס מהכלא הגיאורגי ולהחזירו לישראל, ואף רתמה לצורך זה את שני המקורבים לה - פואד (שפרש מהמרוץ לנשיאות בשל חקירת קבלת שוחד) ואת שמעון פרס, הנשיא היוצא. פואד, כמו גם פוקס, המקורב לאיציק, ידועים שניהם בקשרים עם איש העסקים הגאורגי הבולט אברהם נניקשווילי, שגם הוא נחקר בפרשת השחיתות בנמל אשדוד. איציק מועסקת כיום בעמותה של אודי אנג'ל, חברו של פוקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום