פרשת פואד מוכיחה: נבחרי ציבור חייבים לחשוף את הונם

החוק שמחייב לחשוף הצהרת הון רק בפני מבקר המדינה לא הוכיח את עצמו

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

אין שום דבר מלבב בפרישה של מועמד לנשיאות ארבעה ימים לפני הבחירות עקב חקירה משטרתית. טוב שזה קרה לפני הבחירות, חבל שזה לא קרה לפני חודשים ארוכים. השאלה היא מה עושים עם האינפורמציה הבעייתית הזו.

אז ברור שמועמד בחקירה אינו יכול להיות נשיא, ברור גם שמועמד שמקבל הלוואות מבעלי הון אינו ראוי להיות נשיא ובכלל לא לשמש בתפקידים ציבוריים. נבחר ציבור, כמעט שכחנו, צריך לשרת את הציבור. מי שנמצא על הפיירול של בעלי הון או אינטרסנטים כאלה ואחרים, חייב קודם כל למממניו ורק אחר כך, אם בכלל, למי שבחר בו. פוליטיקאים שנמצאים על הפיירול של בעלי הון אינם עניין חדש. הנשיא לשעבר, עזר ויצמן, פטרונו של ח"כ בנימין בן אליעזר, נאלץ לפרוש מתפקידו כשהתגלה הקשר שלו לאדוארד סרוסי שמימן אותו במשך שנים.

בנימין (פואד) בן אליעזרצילום: אוליבייה פיטוסי

לכאורה, הפרקטיקה שמחייבת נבחרי ציבור בתפקידים מסוימים לדווח למבקר המדינה על הונם אמורה לפתור הבעיה. בפועל, הפרקטיקה הזו לא הוכיחה את עצמה, אם בן אליעזר לקח הלוואה של מאות אלפי דולרים לרכישת דירה בשווי 9 מיליון שקל - והדבר מתברר רק ארבעה ימים לפני הבחירות לנשיאות.

פרשת פואד מטילה צל כבד על הכנסת ועל יושביה, ששמם הטוב אינו טוב כבר שנים רבות. נשיא בכלא, שר אוצר ושר בריאות, ובקרוב ראש ממשלה לשעבר, הם מדגם גדול מכדי לשלול את המסקנה שהפוליטיקה הישראלית מושחתת. יש ח״כים הגונים. יש נבחרי ציבור ישרים. אבל המציאות מראה שהשחיתות הגיעה לדרגים הכי בכירים במערכות השלטון. חקירה, העמדה לדין והרשעות של פוליטיקאים הם דבר שבשגרה אצלנו. יש שתי דרכים לחשוף את הונו של נבחר הציבור: בפומבי או בחקירת משטרה. החכ״ים שמתנגדים לחקיקה שתקדם פרסום הצהרות הון פומביות מעדיפים את הדרך השלישית: שלא נדע לעולם.

פרשת פואד, גם אם לא תתגלה כפלילית, יוצרת סדק נוסף בחומת האמון הנמוכה שבין הציבור לנבחריו. לכן, יש לנצל אותה כדי להכניס יותר היגיינה לחיים הציבוריים. אחת הדרכים היא פרסום פומבי של הצהרת הון לנבחרי ציבור. שרים, חכ״ים, ראשי רשויות ובעלי תפקידים רגישים חייבים לחשוף את הונם ומקורותיו, את האנשים או הגופים שמממנים אותם, את מיטיביהם ותורמיהם. הגלויים והסודיים.

זה לא ימנע דיווחי שקר ונוכלויות, אבל יצמצם אותם מעט. זה יאפשר לבוחר הישראלי להחליט על סמך מידע ממשי למי הם מצביעים, ואת מי המועמד שלהם משרת. מי מממן אותו ומי מחזיק אותו במקום רגיש.

פרשות אולמרט השונות ופרשת פואד הן הזדמנויות טובות לתאם ציפיות, בין מי שמעוניין בפעילות ציבורית למען הציבור - למי שמתיימר לדאוג לציבור אך בעיקר מנצל את הכוח והשררה כדי לעשות לביתו. בין אם זה בית ברחוב כרמיה, מגדלי אקירוב, יפו או דירה שנקנתה מחברה קוסמטיקאית.

הבית שרכש בנימין בן אליעזר ביפוצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker