פנייה לאוצר: לפרסם את חישובי ההכנסות של ועדת ששינסקי

הוועדה לא פירסמה את מלוא הנתונים נוכח הסכם סודיות עליו חתמה מול כיל

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עמותת אדם טבע ודין, התנועה לחופש המידע והתנועה לאיכות השלטון פנו היום (ב') בבקשת חופש מידע למשרד האוצר לקבלת המידע לגבי כל הישיבות, הפגישות והסיורים שהתקיימו במסגרת ועדת ששינסקי במהלך כל תקופת עבודתה.

הארגונים דורשים לקבל את הפרוטוקולים המלאים של ישיבות הוועדה וכן את פרסום המידע המלא והנתונים המספריים על בסיסם הגיעה הוועדה למסקנה כי יישום המלצותיה יוביל להכנסות לקופת המדינה בסך של 500 מיליון שקל בשנה.

ועדת ששינסקי, שפירסמה לאחרונה המלצות ביניים, לא יכלה לפרסם את החישובים שהובילו למסקנותיה בדבר תוספת התשלומים למדינה, כיוון שחבריה חתומים על הסכם סודיות לגבי הנתונים שקיבלו מכיל לצורך עבודת הוועדה. עם פרסום המלצות הביניים אמר ששינסקי כי ישמח לפרסם את החישובים המלאים, אם כיל תסיר את החסיון מהנתונים שהעבירה לוועדה.

על פי בקשת הארגונים, על המידע לכלול, בין היתר, נתונים בדבר עלויות המכר של החברות, עלויות התובלה והשיווק, עלויות ההנהלה והעלויות הכלליות, אילו התאמות בוצעו כחלק מעיבוד הנתונים, גובה יתרת עלותם המופחתת של נכסים המשמשים לפעילות הפקת משאבי הטבע ומהם אותם נכסים וכמו כן, כל הנתונים המספריים עליהם נסמכה הוועדה. לבסוף, מבקשים הארגונים לפרסם את הסכם הסודיות אשר עליו חתמו חברי ועדת ששינסקי 2 עם חברות משאבי הטבע.

עורכת הדין דנה טבצ'ניק, ראש תחום כלכלה ומשאבי טבע באדם טבע ודין אמרה כי "משאבי הטבע שייכים לציבור הרחב ולכן על ועדת ששינסקי חלה החובה לנהוג בשקיפות בכל הנוגע לשימוש החברות הפרטיות והמדינה במשאבי הטבע והכספים המגיעים משימוש זה. חשוב להבין כי מבלי שכל המידע מפורסם בשקיפות מלאה, אין לציבור יכולת אמיתית לבקר את המדיניות החדשה שקבעה ועדת ששינסקי".

אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע אמרה, כי ״שוב ועדה ציבורית, שהוקמה כדי לדון בנושא מהותי, שיש בו כדי להשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו, ושוב בניגוד להבטחות קודמות, הוועדה בוחרת להתנהל במחשכים מבלי לשתף את הציבור במידע בסיסי וחיוני. מדובר בתופעה מדאיגה, שעושה צחוק מהציבור, אותו היא אמורה לשרת. אם היתה הוועדה שמה את האינטרס הציבורי לנגד עיניה, ולא שיקולים אחרים, היה ברור גם לה, שהמידע המבוקש חייב בפרסום ויפה שעה אחת קודם״.

עו"ד צרויה מידד לוזון, היועצת המשפטית של התנועה לאיכות השלטון אמרה כי "ישנה חשיבות עצומה לבקרה ציבורית על נתונים וחישובים שהוועדה ביצעה. בפרט, ראוי שהציבור ידע האם החישובים התבססו על נתונים וחומרים שהגיעו מגורמים אשר יש להם אינטרס במסקנות הוועדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker