צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה בצהריים (ב') בתום דיון סוער העברת 169 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות כעודף תקציב שלא מומש משנת 2013 והעברתו לתקציב 2014, מזה כ-8 מיליון שקלים להר חברון, ו-26 מיליון שקל לבית אל מכורח התחייבות ממשלתית לפינוי בתי האולפנה.

בישיבה פרצה מהומה לאחר שח"כ יעקב ליצמן (יהודת התורה) דרש לדחות את ההצבעה לאחר שטען שיש הסכם לפיו חוק הפונדקאות המאפשר לבני זוג מאותו המין להביא ילד בממשלה אושר ויועברו כספים לחטיבה להתיישבות.

ליצמן שאל: מה יש עתיד קיבלו בתמורה לתמיכתם? טופורובסקי ענה: "חוק הפונדאות". אחר כך הוסיף טופורובסקי כי אמר את הדברים בצחוק. סלומנסקי הסביר לשפיר: "הוא צחק ממך. אין שום הסכם". שפיר דרשה מטופורבסקי להתחייב שלא היה שום הסכם. סלומינסקי השיב: "לא".

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ איילת שקד קראה כי "יש הבנה בין יש עתיד לבית היהודי כי מדובר בהעברה לגיטמית לחלוטין. זה לא קרקס ולא גן ילדים. החטיבה להתיישבות בונה בגליל בנגב ולכם אכפת שיבנו רק בתל אביב. בקואליציה עובדים ביחד כדי לנהל את המדינה ולא יושבים באופוזיציה וצורחים".

בעד ההעברה הצביעו 8 ח"כים ניסן סלומינסקי ואילת שקד (הבית היהודי), רוברט אילטוב וחאמד עמר (ישראל ביתנו), בועז טופורובסקי ושמעון סולומון (יש עתיד) גילה גמליאל משה פייגלין (ליכוד). נגדה הצביעו 7 ח"כים: עמרם מצנע (התנועה) מיכל בירן סתיו שפיר (העבודה) משולם נהרי (ש"ס), זהבה גלאון (מרצ), ויעקב ליצמן (יהדות התורה) ואיברהם צרצור (רע"מ-תע"ל). מצנע משמש כחבר בקואלציה ולמרות זאת הצביע נגד.

ח"כ ניסן סלומינסקיצילום: מיכל פתאל

יש עתיד שהתנגדה בחודשים האחרונים בשל היעדר שקיפות בחטיבה להתיישבות תמכה בבקשה לאחר שקיבלה פירוט על התקציבים והוחלט לקיים הצבעה חוזרת בעניין החלת שקיפות בתקציב החטיבה להתיישבות. הועדה גם אישרה העברת 20 מיליון שקל למפוני גוש קטיף, והעברת 23 מיליון שקל לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. מדובר בעודפי תקציב משנת 2013 שיועברו לתקציב 2014.

בחודשים האחרונים עיכבו יש עתיד וח"כ אלעזר שטרן (התנועה) את העברת הכספים לחטיבה להתיישבות במחאה על כך שיו"ר ועדת החוקה ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) וח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) דחו את בקשתה של שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה) להחיל שקיפות על חטיבה להתיישבות. בשבוע שעבר נערכה הצבעה בעניין בוועדת החוקה, שמשמעותה שבקרוב יועלה הנושא להצבעה חוזרת בועדת החוקה.

בעקבות כך, לפני כעשרה ימים הגיעו יש עתיד וסלומינסקי להסכם בדבר אישור העברות תקציביות בועדת הכספים, אך מיש עתיד נמסר אז כי ההסכם לא כולל העברות כספים מעבר לקו הירוק. בסוף השבוע הועבר ליש עתיד פירוט של ההעברה התקציבית לחטיבה להתיישבות. כעת מצפים ביש עתיד שוועדת החוקה תאשר בקרוב החלת שקיפות על תקציב החטיבה להתיישבות. ביש עתיד הסבירו כי היתה תמיכה גם בהעברת 8 מיליון שקל להר חברון מאחר שמדובר בעודפים מחוייבים בגין גידול טבעי. סלומניסקי הסביר כי המדובר בהעברה תקציבית אחת שחולקה ל-3 פעימות שנפרסו על פני תקופת זמן.

דני קריצ'מן יו"ר החטיבה להתיישבות אמר כי "המדובר בעודפי תקציב משנת 2013 שאושרו בועדת הכספים אשתקד. המדובר בסכומים שכבר אושרו במסגרת התקציב ל-2013 ועד לסוף שנת התקציב החטיבה לא הספיקה להעביר אותם ליעדם בעניין השקיפות החטיבה להתיישבות פועלת לפי החוק והיא לא בעלת עמדה. החוק קובע כי החטיבה לא גוף שצריך להיות שקוף ומסמכיו לא לפרסום".

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) ביקש מקריצ'מן שיסביר וקריצ'מן השיב " אני לא קבעתי את החוק ולכן אני לא רוצה להסביר את זה".

יובל פונק סמנכ"ל החטיבה להתיישבות אמר כי "תקציב החטיבה שקוף לחלוטין. אנו לא מסתירים שום דבר. בית המשפט העליון קבע שחוק חופש המידע לא יחול על החטיבה להתיישבות". לאור מחאתה של ח"כ סתיו שפיר (עבודה) קרא לעברה פונק "תשני את החוק".

בכמה גדל תקציב החטיבה להתיישבות?

בישיבה גם פרץ עימות בין שפיר לבין סלומינסקי: שפיר ציינה כי ב-2012 גדל תקציב החטיבה להתיישבות ב-430% מזה תקציב מחוז המרכז גדל ב-1,000% . נציגי החטיבה להתיישבות דחו את הטענה.

סלומינסקי השיב "פה בהעברה הזו אין גידול של 1,000%. תראי לי איפה יש עוד כסף". סלומינסקי התעצבן על שאלותיה של שפיר וקרא לעברה בזעם: "או שאת לא מבינה או שאת עושה את עצמך. אחר כך את רצה לכתוב בפייסבוק". שפיר השיבה "אל תזלזל בי. אני אחזור על שאלותיי עד שאני אקבל תשובות. זה לא מספיק שאתה מקריא לי רשימה. אני רוצה הסברים על כל פירוט ההתחייבויות של החטיבה להתיישבות. מה אתה חושב שזה משחק ילדים?".

סלומינסקי: "זה מה שאת עושה. את רוצה שאוציא אותך כדי שתכתבי בפייסבוק".

סלומינסקי הקריא פירוט של הכספים וח"כ משה גפני (יהדות התורה) קבל "לא אתה צריך להסביר את הפירוט אלא הרפרנטים. זה נראה כאילו יש לך עניין בהעברה הזו".

ח"כ בועז טופורוסקי (יש עתיד) הסביר: "אנחנו מנענו את הבקשה הזו. אם יהיה הסבר שמניח את הדעת נעביר. בשבוע שעבר עברה הרביזיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker