יד ביד |

מה משותף לג'קי בן זקן, לשותפים של אלון חסן, לנמל אשדוד ולרב פינטו?

כולם חשודים בפלילים וכולם תרמו כסף לרב יאשיהו פינטו החשוד בפלילים בעצמו ■ מבט על רשימת התורמים לאורך השנים לעמותת אוצרות החיים מעלה כמה ממצאים מעניינים ■ כך למשל מתברר שבשנת 2009 תרמה חברת נמל אשדוד 200 אלף שקל לעמותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב יאשיהו פינטו ששב הלילה לארץ בכדי להעיד נגד ניצב מנשה ארביב ובתמורה לקבל הקלות בתיק השוחד המתנהל נגד הרב עצמו - קיבל לאורך השנים תרומות בסך מיליוני שקלים ממקורביו ושותפיו לעסקים של אלון חסן, מנמל אשדוד, ומאיש העסקים ג'קי בן זקן  והחברות הציבוריות בשליטתם. כך עולה מבדיקה שערך TheMarker.

המשותף לכל הגורמים האלו, מלבד היותם אנשי עסקים המעורבים גם בפוליטיקה המקומית ותורמים של הרב פינטו שבעצמו חשוד בפלילים, הוא היותם חשודים כל אחד בפלילים בפרשות שונות או מעורבים בפרשות שחיתות לכאורה.

בדצמבר 2013 פורסם ב-TheMarker על חקירה נרחבת שנפתחה בנמל אשדוד נגד בכירים בנמל. בעיתון הארץ פורסם תחקיר שחשף כי מקורביו של אלון חסן בנמל דרשו מחברות הפועלות בו כי יעבדו עמן ולא – ייגרם להן נזק לכאורה ואילו ג'קי בן זקן חשוד בפרשת הרצת ניירות ערך של חברת מנופים פיננסים וכן בשימוש בחשבוניות מס שלא כדין על ידי רשות המסים.

ג'קי בן זקן (משמאל) והרב יאשיהו פינטו בביקור בקבר הרב פאפו בבולגריה ב-2009צילום: נתי טוקר

רוב אנשי העסקים באשדוד ומחוצה לה נהגו לפקוד את חצרו של הרב פינטו מפעם לפעם ולתרום לעמותת אוצרות החיים שניהל אביו של פינטו, חיים. מבט על רשימת התורמים לאורך השנים לעמותה הזו מעלה כמה ממצאים מעניינים. כך למשל מתברר שבשנת 2009 תרמה חברת נמל אשדוד 200 אלף שקל לעמותה.

לחברה ממשלתית אסור על פי חוק לתרום כסף לעמותות. מדוע אם כן תרמה החברה כסף? לטענת חברת נמל אשדוד למרות התיעוד הרשמי של עמותת אוצרות החיים, הכסף נתרם בכלל ב-2005 עוד טרם הרפורמה שהפכה את נמל אשדוד לחברה בפני עצמה. עוד טוענים בנמל כי הכסף נתרם ברובו להקמת בית כנסת לזכר נפגעי פיגוע.

מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה: בעקבות פיגוע הטרור שאירע בנמל אשדוד בשנת 2004, שגבה 10 קורבנות, מהם 8 עובדי נמל, נאספו ע"י רשות הנמלים דאז ועובדיה כספים להנצחת הנופלים.

ג'קי בן זקןצילום: נמרוד גליקמן

כאמור, לפני הקמת חברת הנמל, הסכום עבור קיר ההנצחה וחדר ההנצחה בבית הכנסת של הרב חיים פינטו, הועבר מהכספים שהעובדים אספו לטובת הקרן, על-פי החלטת המשפחות השכולות.

בדצמבר 2005 העבירה חברת נמלי ישראל לחברת הנמל את הכסף של קרן ההנצחה להרוגי הפיגוע. הכספים נאספו בתקופת רשות הנמלים ע"י הרשות ועובדי הנמלים למטרה זו. חברת הנמל העבירה סכום זה לגופים המנציחים בהתאם להחלטת המשפחות השכולות, מבלי להוסיף עליו ולו שקל מכספי חברת הנמל.

המשפחות השכולות בחרו אופן הנצחה כגון - אנדרטה בכיכר מרכזית בעיר אשדוד, קיר הנצחה וחדר הנצחה בבית הכנסת של הרב חיים פינטו. נבהיר, למען הסר ספק: מעולם לא נתרמו לעמותה זו כספים מתקציב החברה.

אבל בכך לא נגמרים הקשרים של נמל אשדוד ובכיריו לרב יאשיהו פינטו: ב-2011 לבדה למשל תרמו כמה ממקורביו של חסן ושותפיו לעסקים כחצי מיליון שקל לעמותת אוצרות החיים.

יו"ר ועד העובדים, אלון חסןצילום: אילייה מלניקוב

התרומות נעשו באופן ישיר ודרך החברות של הקבלן האשדודי וחבר מועצת העיר צחי אבו ואביו יחיאל אבו ועל ידי איש העסקים יניב בלטר וחברת דנה לוגיסטיקה שנשלטת על ידי בלטר.

צחי אבו היה שותפם של אלון חסן ויניב בלטר במסעדת ציפורה והיום הוא חבר במועצת העיר אשדוד ואת אחזקותיו בשיפודי ציפורה העביר לאחיו שי אבו. בלטר הוא הבעלים של חברת דנה לוגיסטיקה שמעורבת בפרשת שחיתות לכאורה בנמל אשדוד שנחשפה בתחקיר הארץ. מנהל החברה הזו הוא דוד חסן בן דודו של אלון חסן. דנה לוגיסטיקה זכתה בשטחים וברישיון לפעול בנמל אשדוד וזאת ללא מכרזים. דוד חסן ובלטר דרשו מכמה חברות בנמל שסבלו משיבושים בעבודה ומנזקים לסחורה כי יעבדו עמם ואחרי שאלו הסכימו לעבוד עם החברות ולשלם להן כסף – בעיותהם נעלמו באורח פלא.

תורמים גדולים נוספים לאוצרות החיים של פינטו הם ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי. השניים לא תרמו רק מכספיהם הפרטיים אלא גם מכספי החברות הציבוריות שבשליטתם כמו למשל דרך חברת מנופים פיננסים (אותה מכרו לימים) ודרך חברות בת של מנופים. בסך הכל תרמו אלו בשנת 2011 לבדה כמיליון שקל לרב פינטו. וזאת אחרי מיליוני שקלים שתרמו הם והחברות הציבוריות שבשליטתם לעמותת אוצרות החיים בשנים עברו.

בן זקן ונניקשווילי מחזיקים גם בחברת חיפושי הגז והנפט שמן. החברה, שהתרסקה בעשרות אחוזים והניבה מפח נפש למשקיעים, היתה בעלת רישיון חיפוש מד אשדוד לא הרחק מחופי נמל אשדוד ואת כל פעילותה ריכזה בנמל. היא העסיקה את יו"ר הנמל לשעבר יעקב רז, שהיה אחד מבכירי הנמל שאפשרו לצד המנכל לשעבר שוקי סגיס לאלון חסן להתחיל ולהפעיל את עסקיו בנמל ללא מפריע. רב הגיע לנמל אחרי שהיה תת ניצב במשטרת ישראל. שמן שהיור שלה היה גבי אשכנזי הרמטכל לשעבר שבעצמו חשוד בפלילים התקשרה במכרז עם דנה לוגיסטקה השייכת למקורבים של חסן.

אברהם נניקשווילי (מימין)צילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker