ח"כ בר־לב: "צה"ל הודיע על ביטול אימונים - שכלל לא היו מתוכננים"

קיצוצים בתקציב הביטחון? "יש תתי אלופים שיושבים בבית וצוברים זכויות" ■ אין כסף לאימונים? "אנשי קבע מקבלים כל קיץ 500 שקל לקייטנה - גם אם לא שולחים את ילדיהם" ■ ח"כ בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, משיב אש

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"יש חשש להטעיה של ועדת חוץ וביטחון על ידי מערכת הביטחון. אפשר לקצץ בתקציב הביטחון, ואסור לעשות שימוש ציני בחיילי המילואים בקרב על התקציב" - כך אומר ח"כ עמר בר־לב (העבודה) בראיון ל–TheMarker.

בר־לב מספר כי בישיבה של הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, שנערכה לפני פחות מארבעה חודשים, ב–2 בפברואר, הוא פנה לקצינים בכירים שהשתתפו בוועדה ושאל אותם מדוע מופיע בתוכנית העבודה של מערכת הביטחון קיצוץ דרסטי באימונים. בדיון, שבו נכח סגן הרמטכ"ל, אלוף גדי אייזנקוט, נענה בר־לב מפורשות על ידי ראש אגף התכנון, תת־אלוץ יחזקאל אגאי, כי זו התוכנית הכי טובה שצה"ל יודע להציג, ואין בכוונתם לבקש תוספת תקציב עבור אימונים לחצי השני של 2014. בר־לב חזר על השאלה כמה פעמים, וקיבל את אותה תשובה שלילית.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

ואולם, לפני כשבועיים נערך דיון נוסף בוועדת חוץ וביטחון, בנוכחות שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון - שבו, לטענת בר־לב, הוצגה תמונה שונה בתכלית, ולפיה נדרש עוד כסף למערכת הביטחון לצורך אימונים.

"האירוע הזה בעייתי מאוד, בלשון המעטה", קובע בר־לב. "בפברואר הציגו לנו מידע שלפיו תוכנית האימונים של צה"ל תופסק החל מאמצע 2014. הנושא הזה 'קפץ' לי: איך יכול להיות שהתוכנית תופסק? הצבא הציג שקף אחר שקף, וחלק מהח"כים לא הצליחו לעקוב ולשים לב לניואנסים. שאלתי באותה ישיבה אם האימונים יופסקו בקיץ, כי זה נראה לי מוזר. שאלתי שוב ושוב אם הכוונה היא לבוא בהמשך השנה ולבקש עוד כסף לאימונים, והתשובה שקיבלתי היתה שלילית, חד־משמעית. ואולם, כעת מציגים הכל הפוך: באים ואומרים לנו שכבר בפברואר הראו לנו שהאימונים צפויים להסתיים בקיץ.

"יש פה אחת משתי אפשרויות: או שהצבא טעה בהערכות שלו - דבר שיכול להיות, אם כי זה מוזר; או, אם אין פה טעות בהערכה, אז יש חשש להטעיה של ועדת חוץ וביטחון. כתבתי על כך מכתב לשר הביטחון וליו"ר הוועדה, ח"כ זאב אלקין (הליכוד).

"אם לפי מה שאמרו לנו בפברואר, לא תוכננו אימונים למחצית השנייה של השנה", תוהה בר־לב, "אז כיצד הודיעו כעת על ביטול אימונים (שלא תוכננו, צ"ז)? השמועות ששומע חבר כנסת חדש, שמצטרף לוועדת חוץ וביטחון, היא שבעבר היתה התייחסות לא רצינית או ראויה של גורמים במערכת הביטחון לוועדה. בהתנסות האישית שלי, לצערי, הטענה הזו הוכיחה את עצמה. ראיתי את זה הלכה למעשה, עוד לפני האירוע האחרון".

"אני לא מתכוון 
לחזור בי מההשעיה"

בעקבות הדיון בוועדה, שלח בר־לב מכתב לשר הביטחון וליו"ר הוועדה, ח"כ אלקין, בבקשה לקיים בדיקה. המכתב נשלח במייל רגיל, ללא ציון העובדה שהנושא שלו נלקח מישיבה שהוגדרה כבעלת סיווג סודי, אף שהדברים שהובאו במכתב אינם סודיים. בעקבות כך, פנה יעלון אל אלקין, ובשבוע שעבר זומן בר־לב לשיחה עם אלקין, שבה השתתף גם ח"כ איתן כבל, יו"ר סיעת העבודה בכנסת.

בשיחה טען אלקין כי בר־לב עבר על תקנה של אופן שליחת מסמכים, ודרש שתינקט נגדו סנקציה בגין כך. בר־לב הסכים במהלך הפגישה לקחת אחריות על המעשה ולא להתייצב בחודשיים הקרובים לישיבות בשתי ועדות משנה של חוץ וביטחון. עם זאת, הוחלט כי הוא ימשיך להופיע לישיבות הוועדה (כפי שהשתתף גם אתמול), וכן ימשיך לנהל את ישיבותיה של ועדת המשנה לענייני משאבי אנוש במערכת הביטחון.

בעניין השעייתו, בר־לב חש כי ניצלו את היותו חבר כנסת חדש. "כשזומנתי לאלקין, חשבתי שהוא רוצה לשוחח על השוני בעמדה שהציג הצבא בפברואר לעומת הדרישה התקציבית כעת", הוא אומר. "ואולם, התברר לי שכשלתי בכך ששלחתי מכתב על ישיבה חסויה במייל לא מסווג. הסכמתי להשעייתי מהוועדה, כי הבנתי שיש ליו"ר הוועדה סמכות להשעות אותי, אבל לאחר מכן הלכתי ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, שהסביר לי שאין לו שום סמכות להשעות אותי. גם יו"רי ועדת חוץ וביטחון בעבר, כמו ח"כ שאול מופז והשר לענייני מודיעין יובל שטייניץ, אמרו לי שהדבר לא מתקבל על הדעת ואין מקום להשעיה. זה מקרה חריג בהיסטוריה של הכנסת".

"מכיוון שאני השעיתי את עצמי, אני יכול לחזור בי מההשעיה - אבל אני לא מתכוון לעשות זאת", אומר בר־לב. "אני מקווה שבקרוב ייערך בירור בעניין, כפי שסוכם, אבל אם זה לא יקרה - הכל פתוח. אני מקווה מאוד שהמקרה הזה לא יחזור על עצמו. בעצם, פתחתי תיבת פנדורה, וגם ח"כים אחרים מעלים את הנושא".

הרמטכ"ל גדי אייזנקוטצילום: ירון קמינסקי

באשר לשר יעלון, שהתלונן נגדו אצל אלקין, אומר בר־לב: "אני העליתי נושא מהותי, ערכי ועקרוני. במקום לדון בנושא הזה, היה ניסיון להסיט את הדיון לשיגור מכתב במייל לא מסווג. לשמחתי, זה לא הצליח. ברגע ששיגרתי את המכתב ליעלון, היה לי ברור שהרבה אנשים לא יאהבו את זה. במערכת הביטחון, במקום לעשות בדק בית על הדיווחים שמסרו לוועדת חוץ וביטחון, החליטו לצאת נגדי במתקפה אישית".

"שימוש ציני 
בחיילי המילואים"

"צריך להשקיע הרבה מאמץ כדי להרגיל את המערכת לקבל תשובות לשאלות", טוען בר־לב. כדוגמה, הוא מספר כי גם בכמה ישיבות של ועדת המשנה לכוח אדם, שבראשה הוא עומד, בסוגיית הנהגים בצה"ל - לא נמסרו הנתונים המבוקשים על ידי הצבא. "בדיון בנושא הנהגים באו אלי קבוצה של קצינים בצה"ל, שלטענתם בחצות הודיעו להם שהם צריכים לבוא למחרת לוועדה", הוא אומר. "שלחתי להם מראש את השאלות וביקשתי שיעבירו את תגובותיהם. עברו שלושה חודשים - ולא קיבלתי תשובות. לפיכך, זימנתי אותם לדיון נוסף, שבו הגיעו עם תשובות. נראה לי שהם באו עם תשובות, רק לאחר שהבינו שאני מתכוון ברצינות".

בר־לב טוען כי אשתקד, בדיוני התקציב ל–2013, הוא תמך בהודעת הרמטכ"ל על קיצוץ באימונים. "הבנתי אז שבזמן שמפילים על הצבא קיצוץ מהיום למחר, כמעט בלתי אפשרי לקצץ בנושאים אחרים. אז עמדת הרמטכ"ל היתה מקובלת עלי. חשבתי אז שאם הצבא היה מאומן כראוי עד קיץ 2013, אז אפשר לקצץ באימונים - אבל זה לא נכון לקצץ באימונים ב–2014", הוא אומר.

בר־לב גם סבור שהודעת הרמטכ"ל בשבוע שעבר, על כך שתוכניות מערך המילואים לשנה הקרובה לא יתממשו, מהווה "שימוש ציני בחיילי המילואים. הטענות של אנשי המילואים הן לא רק בכך שלא נותנים להם להתאמן והכשירות יורדת, אלא שלא שמים את אימון המילואים בסדר עדיפות ראשון. הם מבינים שנהפכו לכלי במאבק על תקציב הביטחון".

שר הביטחון, משה יעלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בר־לב לא מוותר, ולדבריו, הוא מתכוון להמתין עד לקבלת תשובה מהשר יעלון. "לא אחכה עוד זמן רב", הוא אומר. "אם שר הביטחון לא ישיב לי, אפנה לאלקין ואבקש לקיים דיון בעניין כפי שסוכם. גם אם יעלון ישיב לי, יתקיים דיון בנושא. כל המטרה שלי היא חיובית — להגביר את השקיפות על תקציב הביטחון, כדי שחברי הכנסת יוכלו לקיים פיקוח על התקציב".

"בעקבות הפרשה הזו, אני בטוח שבפעם הבאה קציני צה"ל יחשבו עשר פעמים אם 'למרוח' את הח"כים ולעבור לשאלה הבאה בדיון", אומר בר־לב. "יש פה עניין של דפוסי עבודה ומערכות יחסים בין הכנסת לבין הצבא. במקרים שבהם ח"כים אינם בקיאים בנושא, על קציני הצבא להפנות את תשומת לבם - כדי שיהיו מסוגלים לקבל החלטה".

"באתי לכנסת 
ל-15-10 שנה"

בר־לב, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל (אגב, מי שהחליפו בתפקיד זה הוא לא אחר מאשר יעלון, שר הביטחון כיום), פרש מצה"ל ב–1994 בדרגת אלוף משנה, לאחר כ–15 שנים שבהן שירת לסירוגין, והוא מכיר את הצבא היטב מבפנים. אביו, חיים בר־לב, היה רמטכ"ל, ובהמשך כיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה וכשר בממשלה.

לדעת בר־לב, ניתן לקצץ בתקציב הביטחון. "אפשר לקצץ בביטחון, אבל לא באימונים. ביטחון לאומי זה בסופו של דבר התחושה של האנשים. לא פחות חשוב הביטחון הבריאותי, הביטחון של המתבגרים והמזדקנים, שלא נדחים לשולי החברה, והביטחון של עובדים בשדרות, שלא סוגרים להם את המפעל", הוא אומר.

ח"כ זאב אלקיןצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוגע לפרטי הקיצוץ, הוא סבור כי "יש מידה לא קטנה של צביעות בעניין הקיצוצים. חיל המודיעין ערך באחרונה מרוץ בעלות של 150 אלף שקל. האם לא ניתן היה לעשות זאת ב–50 אלף שקל? גם חיל השלישות עומד לערוך מרוץ כזה. חוץ מזה, יש כמה תתי־אלופים שיושבים בבית ומחכים לשיבוץ. כל אחד מהם מקבל משכורת וצובר זכויות, מבלי שהוא משובץ לעבודה".

בנוסף, טוען בר־לב, "כל איש קבע או קצין בצה"ל מקבל בקיץ תשלום של 500 שקל לקייטנות, גם אם הוא לא ישלח את ילדיו לקייטנות. לקרן הפנסיה של קציני צה"ל מועבר מענק הרמטכ"ל בשיעור של 6% (בגין השירות הצבאי) - אפשר לבטל את זה מבלי להרגיש. אני מבין שזה מקובל במשך הרבה שנים, אבל שר הביטחון והרמטכ"ל יכולים לקצץ כאן".

בר־לב, שמקבל מהצבא פנסיה חודשית בשיעור של 50% משכרו, בנוסף לשכרו כחבר כנסת, בסך כ–38 אלף שקל בחודש, לא ממהר לפגוע בפנסיות הצבאיות. "להיות פופוליסט זה לא בעיה. יש מעט תתי־אלופים ואלופים שמקבלים 100 אלף שקל בחודש בקריירה השנייה שלהם", הוא אומר. "לא נכון להעלות את שיעור המס רק על אלופים ובכירים שפורשים מהצבא, ומצד שני להשאיר את אותו שיעור מס על סמנכ"לים בחברות. אני בעד להעלות את שיעורי המס בכלל לכל בעלי השכר הגבוה במשק".

ביחס לגיל הפרישה מצה"ל, סבור בר־לב, "חשוב מאוד שצה"ל יהיה צעיר בגילו - ולכן המגמה של העלאת גיל הפרישה פוגעת ברוח צה"ל. אנו רוצים צבא גמיש וצעיר יחסית. העלאת גיל הפרישה מגדילה את העלות של מערכת הביטחון. עם זאת, יש להנהיג שונות בתנאי הפרישה והשכר ללוחמים וללא־לוחמים. מדוע שהרב הצבאי הראשי לצה"ל לא יישאר בתפקידו עד גיל 67? בתפקיד הזה יכול לשמש גם אזרח".

בר־לב סבור כי יש להטיל מדרגת מס נוספת על גמלאות של קציני צה"ל, כמו גם על גמלאות של פורשים ממערכות ממשלתיות אחרות המקבלים שכר (בקריירה השנייה שלהם) העולה על 40 אלף שקל בחודש. את המיסוי זה, לדבריו, הוא מוכן להחיל גם על עצמו.

ועדת חוץ וביטחון בכנסתצילום: אמיל סלמן

למרות הכל, אומר בר־לב, הוא לא מצטער על הצטרפותו לפוליטיקה. "באתי לכנסת כדי להישאר בה 10–15 שנה. החלטתי לעזוב את חיי הנוחים, במטרה להשפיע על גורלה של המדינה ולשנות את הכיוון המדיני, הכלכלי והחברתי. אני מקווה להיות בעתיד באחד מחמשת התפקידים המשפיעים במדינה".

שר הביטחון: "בר־לב מצטרף למסע שקרי"

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "ח"כ בר־לב מצטרף למסע השקרי, הפופוליסטי וחסר האחריות שמתנהל נגד מערכת הביטחון, צה"ל והמשרתים בו. מערכת הביטחון וצה"ל הם הגופים השקופים, המבוקרים והמפוקחים ביותר, ותעיד העובדה שקציני צה"ל ואנשי מערכת הביטחון מופיעים בעשרות דיונים בוועדת חוץ וביטחון ובוועדות המשנה שלה, ומציגים שם את התמונה באופן אמין, שקוף ופתוח.

"ישנו אמון יוצא דופן בין חברי ועדת החוץ והביטחון לבין אנשי משרד הביטחון וקציני צה"ל, ולא אחת שיבחו חברי הכנסת את משרד הביטחון וצה"ל על העומק, האמינות, הפתיחות והשקיפות שבהם מוצג כל נושא שעולה על שולחן הוועדה.

"ח"כ בר־לב בחר לתקוף קצין בכיר, מקצועי ואמין באופן פומבי, ובאמצעות הדלפה שקופה לתקשורת, במקום לפנות לשר הביטחון באופן דיסקרטי ולשטוח בפניו את טענותיו. גם ח"כ בר־לב יודע כי דלתו של שר הביטחון פתוחה בפניו לכל נושא, אך הוא בחר לפעול בדרך אחרת, ולחרוג באופן בוטה מהכללים, תוך שהוא משתמש בפרוטוקול של דיון סודי ביותר כדי לפגוע בקציני צה"ל, המציגים בפני ועדת החוץ והביטחון תמונה שקופה ואמינה. העובדה שבר־לב בחר לשגר את מכתבו לשניים - שר הביטחון יעלון והעיתונאי אמנון אברמוביץ' - מוכיחה שכל מטרתו היתה לזכות בפרסום על גבו של קצין צה"ל, שמטבע הדברים אינו יכול להגיב להכפשות כלפיו, ולא באמת לקיים שיח 'מהותי, ערכי ועקרוני', כהגדרתו.

"צר לנו שבר־לב בוחר להסיט את הדיון מהנושא העיקרי והמהותי, רק מכיוון שנראה לו שזה אופנתי ומעניק רבע שעה של תהילה לתקוף את מערכת הביטחון, צה"ל והמשרתים בו. מן הראוי שינהג באחריות, ילמד את הפרטים ויתעמק בהם, לפני שהוא רץ לתקשורת ומתבטא בשורת נושאים שאין לו היכרות עמם, גם אם הוא עושה זאת במסווה של ערכים ועקרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker