חוזרים להסתגר: פחות חרדים נרשמים לאקדמיה; "זו קטסטרופה"

לאחר שנים של השתלבות גוברת, ניכרת ירידה במספר החרדים הנרשמים ללימודים גבוהים והמתגייסים לצה"ל ■ נמשך השיפור בשיעור התעסוקה של חרדים - שצפוי להגיע ל–50%

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

אחרי שנים של השתלבות גוברת בצבא ובשוק העבודה, החרדים חוזרים להסתגר: במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) מגדירים את קצב הרישום של סטודנטים חרדים בשנת הלימודים תשע"ד כ"קטסטרופה". לדברי מקור במל"ג, מאינדיקציות ראשוניות שנערכו בשבועות האחרונים, עולה כי חלה ירידה דרמטית במספר הגברים החרדים שנרשמו ללימודים מקדימים לקראת תואר ראשון.

מבדיקות של המל"ג עולה כי בעוד שבשנה שעברה, תשע"ג, נרשמו למכללה החרדית בירושלים 60 סטודנטים חרדים ללימודי המכינה, בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"ד, לא נפתחה במקום אף כיתת מכינה. בקמפוס שטראוס בירושלים, המרכז הגדול ביותר ללימודים אקדמאיים לחרדים, היו בשנה שעברה 120 סטודנטים בלימודי המכינה, ואילו השנה נרשמו 40 בלבד. במוסדות נוספים ברחבי הארץ, לפי המועצה, מתקשים לגייס סטודנטים חרדים חדשים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

האם מנכ"ל איכילוב יסיע גם אתכם לבדיקה בכיסא גלגלים כמו את סמי עופר?

חומר למחשבה, רגע לפני שאתם קונים מכונית

הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל בירושלים, במארסצילום: גיל כהן-מגן

לפי ההערכות של יו"ר המועצה, מנואל טרכטנברג, חלה ירידה של כ–20% במספר הסטודנטים החרדים שנרשמו ללימודים הנוכחית לעומת השנה הקודמת. בשנת הלימודים תשע"ג למדו כ–3,900 סטודנטים (כ–40% מהם גברים) במוסדות המתוקצבים, ואילו התחזית לתשע"ד היתה 4,855 סטודנטים. בפועל, הנתונים המעודכנים הם כי מספר הסטודנטים החרדים יגיע לכ–4,600 בלבד. למרות הגידול של מספר הנשים החרדיות שנרשמות ללימודים, במועצה אומרים כי בקרב הגברים חלה ירידה דרמטית.

העצירה במגמת ההשתלבות של החרדים ניכרת גם בנתוני הגיוס לצה"ל. בדיון שנערך לפני כשבועיים בוועדת החוץ והביטחון אמר שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, כי בחודשים האחרונים חלה ירידה של 50% בהיקף גיוס החרדים לצה"ל.

צה"ל גייס למסלולים החרדיים השונים ב–2010 890 חיילים, וב–2013 גויסו 1,860 חיילים. היעד ל–2014 היה גיוס של 2,000 חרדים, אך בצה"ל מודאגים מכך שבחודשים האחרונים חלה ירידה משמעותית במספר החיילים שהתגייסו למסלול הקרבי נצח יהודה. עם זאת, בצה"ל אומרים כי יעמדו ביעדי הגיוס לשנה הקרובה.

הירידה במספר הנרשמים החרדים ללימודי אקדמיים מגיעה למרות יישום של תוכניות נרחבות לשילוב חרדים באקדמיה והענקת הלוואות ומלגות. בסך הכל למדו ב–2013 במוסדות מתוקצבים ובמכללות הפרטיות כ–7,770 סטודנטים חרדים, גברים ונשים, והחשש הוא כי קצב הגידול יואט משמעותית.

גורמים חרדיים וגם גורמים מקצועים שולחים אצבע מאשימה כלפי הדרג הפוליטי, ובעיקר כלפי שר האוצר ,יאיר לפיד. השיח הפוליטי שנהפך בשנה האחרונה לנצי יותר, וכלל גם את הפגנת הענק של החרדים בירושלים במארס נגד הגיוס, הביא למגמת ההסתגרות של החרדים.

פונים פחות 
לקבל מלגות

גם בקרן קמ"ח, שמחלקת מלגות לימודים לסטודנטים חרדים, אומרים כי ניכרת ירידה במספר הסטודנטים החרדים הפונים לקבלת מלגות. "אנחנו מכירים את התופעה ומצרים עליה", אומר מנכ"ל הקרן, אברהם פלדשטיין. "האבסורד הוא שבעוד שהממשלה משקיעה סכומים לא מבוטלים בהנגשת האקדמיה, היא יוצרת אווירה ציבורית שגורמת לחרדים להימנע מלהשתמש ביוזמות שלה ולהירתע מהם, מה שמוביל בהכרח לירידה במספר הנרשמים, למרות הגידול בהטבות ובהיצע. ההערכות של המועצה להשכלה גבוה נכונות, אם כי הן פחות ניכרות בלימודים המקצועיים".

מנהל הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו, הרב יחזקאל פוגל, אומר כי בשלב קשה להעריך אם חלה ירידה בהרשמה בקרב גברים במוסד שהוא מנהל. עם זאת, לדבריו, "אני רואה שינוי בשיח בקרב הצעירים החרדים שמגיעים להירשם. האווירה בשטח קשה. הצעירים חוששים יותר ומרגישים צורך לקבל אישורים מהרבנים. היום היו אצלי סטודנט שכבר נרשם ללימודים, אבל הגיע שוב אלי כי הוא שמע שהאדמו"ר שלו אסר על חברים שלו ללכת ללמוד. השינוי בחברה החרדית בעקבות השיח של יאיר לפיד בהחלט מורגש".

מנגד, ד"ר גלעד מלאך, מומחה למדיניות ציבורית וחוקר בפרויקט חרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, אומר כי ייתכן ורוב ההשפעה של הסתגרו תהחרדים תהיה דווקא בשירות הצבאי. "לצד הרוח הכללית במגזר החרדי, הציפייה של המל"ג היתה להמשך גידול מהיר, במקביל להעלאת רמת הלימודים. קשה להתמיד בקצב העלייה כל שנה, וייתכן שזה משפיע על היקף הנרשמים. הפוקוס של ההתנגדות במגזר החרדי כרגע זה כלפי הצבא והשירות האזרחי".

נתוני התעסוקה של הגברים החרדים רשמו שיפור עקבי ב–2012 ו–2013, והגיעו ל–45.4% ב–2013. ההערכות הן כי מספר זה יגדל משמעותית בשנה הקרובה ויגיע לכ–50% מהאוכלוסייה, בעיקר בשל שינוי שיטת המדידה של המגזר החרדי.

אתמול קבעו שופטי בג"ץ כי החלטת הממשלה להעביר 110 מיליון שקל עבור הבטחת הכנסת מינימום לאברכי כולל תבוטל מתחילת 2015 בשל פגיעה בעיקרון השוויון. בעתירה, שהוגשה בין השאר על ידי התאחדות הסטודנטים, תנועת חדו"ש לחופש דת והמרכז הרפורמי, נטען כי החלטת הממשלה בנושא משמרת את האפליה בין האברכים לסטודנטים - שאינם זכאים להבטחת ההכנסה. בג"ץ גם דחה את טענת המדינה לפיה תשלום הבטחת ההכנסה יסייע לשילוב אברכים בשוק העבודה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker