לפיד הורס את הסיכוי לשלב חרדים

הירידה במספר הסטודנטים החרדים מוכיחה עד כמה לפיד הוא פוליטיקאי קטן

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים78
נתי טוקר

החיוך הזחוח של שר האוצר יאיר לפיד, כאשר הציג את החוק לשיוויון בנטל והצהיר כי "הציונות חזרה", צריך להתחלף מהר בקמטי דאגה עמוקים. כיום כבר כולם מבינים כי כניסתו של לפיד לפוליטיקה והשיח האלים שהוא הוביל כלפי החברה החרדית, לצד התנהלות פוליטית מתריסה וחד-צדדית, הובילו לתוצאות הרסניות.

רק לפני שבועיים חשף שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בדיון בוועדת החוץ והביטחון כי חלה ירידה של 50% במספר המתגייסים החרדים לצה"ל. הסיבה לכך, על פי יעלון עצמו, היא השיח כלפי החברה החרדית והסנקציות שהוטלו עליו במסגרת החוק לשיוויון בנטל.

סוגיית הגיוס לצה"ל היא אכן אחת הרגישות ביותר ביחסי חרדים-חילונים. בשנים האחרונים נעשו כמה ניסיונות מוצלחים – אך לחלוטין לא מספקים – לשלב אלפי חרדים בשירות צבאי. אולם התערבות בג"ץ וההתנהלות הפוליטית של "יש עתיד" הובילו לזעם אדיר בחברה החרדית, שבשיאו נערכה .

כל מי שפעיל בתחום גיוס החרדים ומכיר את הסוגיה לעומק אמר בזמנו כי לפיד עושה טעות גורלית. במקום לתת הזדמנות לחרדים להציץ מעבר לחומות ולהשתלב בשירות הצבאי ובשוק העבודה, השיח האגרסיבי הרחיק את החרדים וגרם להסתגרות נוספת. את התוצאה מרגישים עכשיו בצה"ל, עם הירידה הדרמטית בכמות המתגייסים.

נותן לבוחרים שלו טרף קל. לפיד חוגג לאחר הבחירותצילום: תומר אפלבאום

אם עד עכשיו חשבנו שלפיד הצליח להרוס רק את הפרויקטים לגיוס חרדים, הבוקר גילה מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של מערכת ההשכלה הגבוהה, כי הנזק המצטבר מלפיד מגיע גם לתחום ההשכלה הגבוהה וההשתלבות של החרדים בשוק העבודה. גילה טרכטנברג כי השנה נרשמה ירידה של 20% במספר הנרשמים למכללות החרדיות. "זאת הסתגרות של החברה החרדית כמחאה על חוק השוויון בנטל", אמר טרכטנברג. הוא העריך כי "זו ירידה לצורך עלייה", אבל קשה להניח שטרכטנברג בקיא עד כדי כך במגמות בחברה החרדית ויודע לחזות תהליכים כאלה מראש.

הנתון שהציג טרכטנברג הוא מדהים. כל ההנחות המוקדמות של משרדי הממשלה היו כי ככל שיתעצמו האילוצים הכלכליים, כך יגבר קצב ההשתלבות של החרדים בשוק העבודה ובהשכלה הגבוהה. נפסיק לממן אותם, חשב לפיד, והם יסגרו את ספרי הלימוד וירוצו ללשכות התעסוקה.

בפועל, המצב הפוך לחלוטין. החרדים סבלו מקיצוץ משמעותי בתקציבים המופנים אליהם, אבל לא פועלים על פי ההיגיון הכלכלי. הם דווקא מעדיפים להסתגר עוד יותר בבני ברק ובמאה שערים, לא לשרת בצבא ולא לרכוש השכלה, ולחיות חיי עוני מרודים יותר. החוקרים הסבורים שלא תמיד קיימת רציונליות בהחלטות כלכליות עשויים ללמוד כמה מסקנות מההתנהלות של החרדים.

היה מי שהתרה בלפיד לפני המהלכים ההרסניים שביצע. היה מי שאמר לו שלא זו הדרך. גם אם הוא צודק (והוא צודק) שאין סיבה לממן בתי ספר ללא לימודי ליבה, שצריך לחייב את החרדים להכשיר את ילדיהם לשוק התעסוקה, ושצריך לפעול להגדלת שיעור המשרתים החרדים – צריך לפעול בחוכמה. לא לשרוף גשרים. לתת לחברה החרדית להשתנות במפנים.

אבל לפיד הוא פוליטיקאי קטן. הוא נבחר על ידי מעמד הביניים המתוסכל והנרמס, וגרם לו להפנות את כל זעמו כלפי החרדים. כאילו הם האשמים בכשלים בכלכלה הישראלית, במחירי הדיור הגבוהים ובחוסר התחרותיות. מסך העשן הזה מתבהר אט לאט. רבים כבר הבינו בשנה האחרונה כי שילוב החרדים בצבא ובתעסוקה הוא אכן אתגר מרכזי, אבל זו לא הבעיה המרכזית בישראל. עכשיו כולם גם מבינים כי שר האוצר הנבחר שלהם הוא פופוליסט קצר רואי, שנתן לציבור הבוחרים שלו טרף קל – אבל על הדרך הרס שנים של עשייה מבורכת של אלה שבאמת אכפת להם משילוב חרדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker