עלות תאונות העבודה למשק הישראלי ב-2013 - 16 מיליארד שקל

המוסד לבטיחות וגיהות חושף נתונים עגומים על העלייה בתאונות עבודה בישראל ■ מדי שנה מתווסף סכום בגובה חצי מיליארד שקל להוצאות בגין תאונות עבודה ■ הענפים המובילים בתחום: בנייה ותעשייה ■ בכיר במשרד הכלכלה: "אין לנו יכולת לוודא את הפסקת העבודה באתרי בנייה בעייתיים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
צבי זרחיה

עלויות תאונות העבודה למשק הישראלי בשנה החולפת הסתכמו ב-16 מיליארד שקל - כך עולה מנתונים מנתונים שהוצגו אתמול (ג') בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת במסגרת יום הבטיחות שהתקיים במשכן. את הנתונים הציגו מנכ"ל המוסד לבטיחות וגיהות דניאל חדד, ומנהל מרכז המידע במוסד אמיר שקד.

על פי הנתונים, עלות התשלומים הישירים מטעם המוסד לביטוח לאומי לנפגעי תאונות עבודה (דמי פגיעה, גמלאות נכות, גמלאות תלויים, הוצאות ריפוי והוצאות שיקום) עמדה בשנת 2013 על 4.021,241 מיליארד שקל. עלויות עקיפות כמו נזקים שנגרמו לציוד ולמבנה וגיוס עובדים מחליפים, נאמדות בכ-12 מיליארד שקל. מהנתונים עולה כי העלות הכספית הכוללת למשק הישראלי של תאונות העבודה הסתכמה בשנה שעברה ב-16 מיליארד שקל.

"זהו חישוב שמרני וייתכן מאוד שהעלויות וההוצאות גבוהות בהרבה", אמר שקד במהלך הדיון בוועדה. מהנתונים עולה כי מדי שנה מתווסף סכום בגובה חצי מיליארד שקל להוצאות בגין תאונות עבודה. בנוסף לזה, נרשמו בשנה שעברה 280 אלף ימי היעדרות מעבודה כתוצאה מתאונות, בעלות של 56 מיליון שקל. 78 אלף איש קיבלו בשנה החולפת "דמי פגיעה" מהמוסד לביטוח לאומי. כמות נפגעי העבודה המקבלים גמלאות נכות עולה באופן מתמיד, ובשנת 2013 עמד על 42 אלף איש.

עוד מתברר כי ענף הבנייה הוא המוביל בתאונות עבודה בישראל ובו כמות ההרוגים הרבה ביותר מדי שנה (כ-60 הרוגים). אחריו ענפי התעשייה והחרושת והחקלאות.

אתר בנייה בתל אביבצילום: עופר וקנין

"בשנת 2013 קיימנו 9,400 ביקורות במקומות עבודה, מהן 5,800 באתרי בנייה", אמר אתמול מנהל תחום בטיחות בעבודה במשרד הכלכלה, זאב ביבס. "הבעיה היא שאנחנו מוציאים צו בטיחות המורה לעצור את העבודה, ושתי דקות אחרי שאנחנו עוזבים ממשיכים לעבוד כרגיל. אין לי כוח אדם שיחזור ויוודא את הפסקת העבודה. במתחמי בנייה גדולים דרוש מפקח יומיומי".

ח"כ משה מזרחי (העבודה), שיזם את הדיון, אמר: "אלה סכומים בלתי נתפסים שניתן לחסוך לכלכלה הישראלית". מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) הוסיף: "מהדיון עולה תחושה שמדינת ישראל מפקירה את עובדיה. על נושא הבטיחות להיות בבסיס תקציב המדינה ויש לקבוע נאמני בטיחות במקומות העבודה. על המדינה לאסור התקשרות במכרז עם מורשעי עבירות בטיחות ולקבוע בחוק הדרכת בטיחות לכל עובד. משרד הכלכלה צריך להגדיל בהקדם את מספר המפקחים. ועדת העבודה והרווחה תפעל למימוש המלצות אלה ותעקוב מקרוב אחר הנושא".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שהשתתפה אף היא בדיון, אמרה: "אם רבע מההרוגים בתאונות עבודה היו נהרגים בפיגועים, המדינה היתה רועשת. יש זילות בחיי פועלי הבניין, כי רובם ערבים או עובדים זרים. אליטות שמשלמות הון על מגורים בבנייני יוקרה לא מודעות לכך שלפועלים באתר הבנייה לא היו לפעמים אפילו קסדות על הראש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker