תרגיל נדחה, אימוני מילואים יבוטלו - אך טיול קצינים לארה"ב התקיים כמתוכנן

למרות דחיית התרגיל והימנעות ממימון טקס האזכרה לאסון במעלות עקב קשיים תקציביים, משרד הביטחון מימן משלחת של 25 קצינים בכירים לארה"ב ■ דובר צה"ל: "צר לנו על השימוש הפופוליסטי הנעשה בהכשרת ההנהגה העתידית של המדינה לצורכי ניגוח בסוגיית הביטחון"

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

 יום לאחר הודעת שר הביטחון, משה יעלון, והרמטכ"ל, בני גנץ, על הקפאת דחיית תרגיל צבאי - החלטה שנבעה על פי הודעתם "בעיקר מהמשבר התקציבי שבו נמצאים מערכת הביטחון וצה"ל" - חזרה מארה"ב משלחת של 25 קצינים בכירים בצה"ל. עלות נסיעתם היתה 400 אלף שקל.

הסיור בארה"ב ארך עשרה ימים והתקיים במסגרת משלחת של המכללה לביטחון לאומי. בסך הכל השתתפו בסיור 50 איש ועלותו היתה כ–800 אלף שקל.

הקצינים, רובם בדרגות אלוף משנה ומעלה, ביקרו בניו יורק ובוושינגטון ולנו בבתי מלון ברמה גבוהה. לוח הזמנים כלל ביקור במוזיאונים והצגות, ביקור במדים בבורסת ניו יורק (NYSE) ופגישות עם שדולות של יהודים אמריקאים ובהם איפא"ק וג'יי סטריט.

המשלחת של המכללה לביטחון לאומי כללה מלבד קציני צה"ל כ–25 משתתפים מקרב שירות המדינה, בהם עובדי משרד האוצר, בנק ישראל, משרד החוץ וארגוני ביטחון מקבילים.

הרמטכ"ל בני גנץ (מימין) ושר הביטחון משה יעלון צילום: אריאל חרמוני / משר

במשרד הביטחון ובצה"ל סירבו אתמול לחשוף את לו"ז הסיור - אף שהסיור מומן מתקציב המדינה ואף שאין כל בעיה ביטחונית לפרסמו. גורמים במשרד אמרו כי לא יעבירו את הלו"ז מאחר שהם סבורים שהדבר "לא ישנה את אופן הסיקור הביקורתי של הנסיעה".

המכללה לביטחון לאומי (מב"ל) היא מוסד לימוד המיועד בעיקר לבכירי מערכת הביטחון, אבל גם לבכירים בשירות המדינה. הלימודים במוסד מתמקדים בלימוד ומחקר של בעיות הביטחון הלאומי של ישראל ותוכנית הלימוד מקבילה ללימודי תואר שני במדעי המדינה במגמת ביטחון לאומי. הסיור שמארגנת המכללה לקציניה הוא שנתי ולא היה בו דבר יוצא דופן השנה - אלמלא הדיונים הסוערים על תקציב הביטחון בשבועיים האחרונים.

במקביל לדחיית התרגיל הצבאי, חדל משרד הביטחון לממן את טקס האזכרה לאסון מעלות, שעלותו כ–10,000 שקל. הביטולים האלה הגיעו על רקע דרישת משרד הביטחון לתוספת של 2 מיליארד שקל בתקציב 2014 - שהיקפו כעת כ–60 מיליארד שקל ומהווה כמעט חמישית מתקציב המדינה.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "ההכשרה במכללה לביטחון לאומי היא ההכשרה הגבוהה ביותר בקרב בכירי שירות המדינה, העוסקים במנהיגות ובנושאים מדיניים וחברתיים. מחצית מהמשתתפים בסיור הם עובדים בשירות המדינה - לרבות משרד האוצר, בנק ישראל, משרד החוץ וארגוני ביטחון מקבילים.

"מימון נציגי הגופים המשתתפים במשלחת מושת על הגוף השולח את נציגיו. הסיור מתקיים מדי שנה בארה"ב ומהווה חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים במכללה כמרכיב אקדמי שתכניו עומדים בקשר ישיר לתפקידים שאותם ממלאים וימלאו בעתיד החניכים בגופים השונים.

"במסגרת הסיור נפגשו התלמידים עם אישים וגופים במערכת הביטחון והממשל האמריקאי, וכן עם בעלי תפקידים רלוונטיים באו"ם, בקהילה היהודית, במערכות התקשורת ובמערכות הכלכליות. צר לנו על השימוש הפופוליסטי הנעשה בהכשרת ההנהגה העתידית של המדינה לצורכי ניגוח בסוגיית הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker