הרמטכ"ל בני גנץ בקרב על תקציב הביטחון: "מערך המילואים לא יתאמן השנה"

"נעשה הכול כדי למנוע פגיעה של ממש בביטחון", אמר הערב רב אלוף בני גנץ בהתבטאות ראשונה בנושא תקציב הביטחון בטקס חגיגי שנערך למצטייני מערך המילואים ■ לדבריו, "למדינה סדרי עדיפויות ברורים, בביטחון לקחנו כבר את מרב הסיכון האפשרי"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"כראש המטה הכללי במדינה השולחת את צבאה אל הקשות שבמשימות, אני מבטיח לכם – נעשה כל שניתן כדי למנוע כי פגיעה בתקציב הביטחון תהפוך לפגיעה של ממש בביטחון" - כך אמר הרמטכ"ל, בני גנץ, הערב (ב'), בטקס חגיגי שנערך למצטייני מערך המילואים.

הרמטכ"ל ציין, בהתייחסות פומבית ראשונה למחלוקת על תקציב הביטחון בין משרד הביטחון לאוצר, כי "בשנים האחרונות חלו תמורות במזרח התיכון ובמאפייני האיום סביבנו. בהתאם להן בחנו ועדכנו את תפיסת ההפעלה של צה"ל וקיבלנו החלטות אסטרטגיות מורכבות, המשפיעות על מבנה צה"ל ועל בניין סדר הכוחות שלו. החלטות אלו כוללות בין היתר סגירת סד"כ מחד ותגבור מערכים רלוונטיים מאידך. בתחום המילואים, גיבשנו תפיסה חדשה להתאמת מודל המילואים לשינויים שחלו בסביבתנו ובחברה הישראלית ועיקרה בניין מערך מילואים קטן יותר, אך חזק ומקצועי, מאומן יותר, ומותאם לאתגר האופרטיבי. בתוך כך, המערך מצטמצם לפי הצורך המבצעי, יחידות המילואים מוכוונות יכולות לצורכי עתיד, מחוזקות ומתוגברות, והאימונים ממוקדים אל מול המשימה. מדובר במהלכים הכרחיים וחשובים בראייה אסטרטגית ארוכת טווח, ואותם אנו מנהלים בצורה שקולה ומתוכננת היטב, על אף המורכבות והסיכונים".

בני גנץ נואם בפני חניכי קורס מפקדי פלוגות וגדודים, בינואר השנהצילום: גדי ימפל/דובר צה"ל

בהתייחסו לסוגיה התקציבית, אמר הרמטכ"ל כי "סדר העדיפויות הלאומי משתנה, ואתו, לצערי, גם ההחלטות הלאומיות הנוגעות לביטחון. כתוצאה מכך אנו מתמודדים עם אתגר משאבי מורכב, כמוהו לא ידענו בעבר ועלולות להיות לו השלכות דרמטיות על צה"ל. אני מגיע אליכם משבוע לא פשוט. בימים אלו אנו נאלצים לקבל החלטות כואבות, המשפיעות על כל המערכים, על כל התחומים – במילואים ובסדיר, באימונים, בשטח ובעשייה בעורף. למדינה סדרי עדיפויות ברורים, בביטחון לקחנו כבר את מרב הסיכון האפשרי".

בהמשך אמר כי "אינני איש בשורות, לכן אומר זאת בכנות ובפשטות: נכון לרגע זה התוכניות החשובות מאוד מבחינה ביטחונית והנוגעות למערך המילואים לא יוכלו להתממש השנה. במהלך השנה מערך המילואים לא יתאמן. בעת הזאת תעדפנו את אימוני הסדיר לפני אימוני המילואים – לא מפני שהם לא חשובים, לא מפני שהם לא נחוצים, אלא מפני שזהו אילוץ משאבי. אומר לכם בכנות כי אני מוטרד מהכשירות בהווה ומודאג מאוד מהכיוונים לעתיד".

הרמטכ"ל הדגיש כי "כשירות ומוכנות הם צורך מבצעי-ביטחוני. הם גם חובה מוסרית שלנו כלפיכם. לכן, אין לנו כוונה להרפות או לוותר. מתוך מקום אחראי ושקול נביא את הדברים בפני הגורמים הרלוונטיים שיכולים וצריכים להשפיע, ונעשה כל שלאל ידינו על מנת לשנות את המצב הנוכחי ולאפשר את שימור הכשירות והמוכנות בהווה, והנחת בסיס ליכולות נדרשות בעתיד. אני יודע שגם בהינתן מציאות משאבית נתונה, בכל עימות עתידי המפקדים שהולכים בראש הכוח, והלוחמים המסתערים למשימתם במערכי המילואים השונים, יהיו שם כדי לבלום את האויב. הם לא יוכלו להיות שם לבדם. הם נדרשים לתשתית האיתנה של משרתי החובה והקבע, שיעניקו להם ביום פקודה את המודיעין, את הימ"חים המצוידים, את המטה החזק ואת כל שנדרש. אין לנו, לי וגם לכם, נכס יקר מאנשינו, ולכן לא אתן למשרתים בצה"ל ולזכויותיהם בסדיר, חובה ובקבע בצה"ל להפוך בני ערובה בקרב לא להם".

רב אלוף גנץ הדגיש כי "בכשירותו של צה"ל ובחוסנו אוחזים משרתיו, ההוקרה והתגמול ההולמים למלאכתם לא ישמשו קלף מיקוח בשיח זה". לדבריו, "אני משוחח אתכם כמפקדכם, כמו שעושים בימים אלו כל מפקדי צה"ל עם חייליהם, אני מקשיב לדברים שאתם אומרים, קורא את אשר אתם כותבים ומבקש את אמונכם וסבלנותכם - נשמור על מערך המילואים דרוך ומוכן, ונתגבר גם על הקשיים המשאבים הנתונים. אנו יודעים כי ביום פקודה כל אחד ואחת מכם יענה לקריאה, ויעשה זאת מתוך מסירות ומחויבות לצה"ל, למדינת ישראל, לאזרחיה ולתושביה. אנו מכירים אתכם וסומכים עליכם שתמשיכו להתייצב לצדנו, בשגרה כמו גם בעיתות משבר".

בפנייה ישירה למצטיינים אמר הרמטכ"ל כי "אני יודע כי אין דרך מספקת להודות לכם על המסירות ועל הנכונות להתייצב לשירות מילואים; אני יודע כי אין תגמול או אירוע שיפצו על הזמן שבו אתם נמצאים הרחק מהמשפחה, מהלימודים או מהעבודה. אך אני יודע גם כי לתרומה שלכם לצה"ל אין מחיר, ועל כך תודה לכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker