ועדת הכספים תדון בהפחתת מספר הדח"צים בחברות שכבה שלישית ומטה - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת הכספים תדון בהפחתת מספר הדח"צים בחברות שכבה שלישית ומטה

זאת, ככל שישנם בחברה דירקטורים רגילים שלא מונו ישירות על ידי בעל השליטה ■ צעד זה נעשה כדי להבטיח את עצמאות הדירקטוריון וכדי למנוע מבעל השליטה לנצל את המבנה הפירמידלי כדי לתעל את משאבי החברה לטובתו האישית

תגובות

ועדת הכספים תדון מחר (ג') בתקנות שגיבשה שרת המשפטים ציפי לבני במסגרת חוק הריכוזיות, לפיהן חברת שכבה שלישית ומטה בפירמידה לא תהיה חייבת למנות דירקטורים חיצוניים (דח"צים) למחצית הדירקטוריון שלה כפי שדורש חוק הריכוזיות - במידה ומכהנים בה דירקטורים שמונו מתוקף הסכם בין בעל השליטה לבין בעל מניות אחר. 

החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות מחייב חברות פירמידה מהשכבה השלישית ומטה למנות בתקופת המעבר שעד לפירוקן רוב של דירקטורים בלתי תלויים, ודורש כי לפחות מחצית הדירקטורים פחות אחד יהיו דח"צים.

צעד זה נעשה על מנת להבטיח את עצמאות הדירקטוריון וכדי למנוע מבעל השליטה לנצל את המבנה הפירמידלי כדי לתעל את משאבי החברה לטובתו האישית. עם זאת, אחד הסעיפים בחוק הריכוזיות מסמיך את שרת המשפטים להתקין תקנות באישור ועדת הכספים לגבי הפחתת מספר הדח"צים כדי למנוע מצבים בהם בעל השליטה ימצא את עצמו ללא רוב מקרב אנשיו בדירקטוריון.

אמיל סלמן

התקנות שהגישה לבני לאישור הוועדה מציעות להפחית את מספר הדח"צים, ככל שישנם בחברה דירקטורים רגילים שלא מונו ישירות על ידי בעל השליטה, אלא מתוקף הסכם שנכרת בינו לבין בעל מניות אחר. במשרד המשפטים הסבירו כי כשדירקטורים כאלה אינם תלויים, לכאורה, בבעל השליטה ואם יתווספו עליהם דח"צים רבים כל כך, בעל השליטה עלול לאבד את הרוב בדירקטוריון.

במשרד המשפטים הוסיפו כי התקנה המוצעת לוקחת בחשבון מצבים בהם בעל השליטה מסכים עם בעל מניות אחר - שאיננו חלק מקבוצת השליטה והם אינם שולטים או מחזיקים ביחד - כי בעל המניות האחר ימנה דירקטורים בחברה. הודגש כי ככל שבעל השליטה ובעל המניות נחשבים למחזיקים יחד או לשולטים יחד - ההקלה לא תחול.

ההקלה ניתנת ביחס להוראות המעבר בפרק הפירמידות. הוראות אלה קבעו כללי ממשל תאגידי מחמירים, בשל חשש כי תופעת ה"תיעול" (tunneling), לפיה בעל השליטה פועל להעברת תועלות מהחברה הציבורית אליו, בעיקר בדרך של עסקות שלבעל השליטה עניין אישי בהן, תתגבר בתקופה שלאחריה בעל השליטה עלול שלא לשלוט יותר בחברה.

לשם כך מחויב בעל השליטה כי רוב הדירקטורים יהיו "דירקטורים בלתי תלויים" - קרי ללא זיקה אליו או אל החברה. מבין אלה נדרש כי "רוב פחות אחד" יהיו דירקטורים חיצוניים, המתמנים באסיפה הכללית ללא השפעת בעל השליטה על תוצאות ההצבעה, קרי בידי המיעוט בלבד.

כאשר בעל מניות מיעוט (שאינו שותף לשליטה) ממנה דירקטור, דירקטור כזה אינו קשור לבעל השליטה, ולכן הוא במעמד לפקח על מניעת "תיעול", יותר מאשר דירקטור שמינה בעל השליטה, שיכול להיות הוא עצמו, קרוב שלו, עובד שלו במעלה הפירמידה, או נושא משרה בחברה עצמה. סביר להניח שבעל מניות מיעוט המכהן כדירקטור או מי שמכהן מטעמו יפעל לשימור ערך ההחזקה שלו כך שלא תיפגע מתופעות של "תיעול".

בכל מקרה, מטרת ההקלה היא למנוע מצב בו בעל השליטה אינו ממנה את רוב הדירקטורים ובכך למעשה נפגעת השליטה שלו כבר במהלך תקופת המעבר - בניגוד לכוונת המחוקק שנתן שהות של 6-4 שנים ל"קיפול" הפירמידה. ההקלה היא קטנה יחסית: עדיין נשארת חובה למנות לפחות שליש דח"צים, כקבוע בחוק עצמו.

אוליבייה פיטוסי

עו"ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, שיגר מכתב אל יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ואל חברי הוועדה שבה טען כי "ההקלות גורפות מדי ושוגות בכך שהן מסווגות באופן אוטומטי כל דירקטור שמונה מתוקף הסכם בין בעלי מניות כדירקטור עצמאי מבעל השליטה, המצדיק כביכול הקלה במספר הדח"צים. אלא שהמציאות בשטח מוכיחה אחרת. בפועל, הסכמים בין בעלי מניות לגבי מינוי דירקטורים נובעים ממגוון אינטרסים ולא אחת הם משרתים דווקא את בעל השליטה".

עוד קבע כי "אין לאשר הקלה גורפת במספר הדירקטורים החיצוניים בחברת פירמידה מהשכבה השלישית ומטה רק משום שחלק מהדירקטורים הרגילים באותה חברה לא מונו ישירות על ידי בעל השליטה, אלא מכוח הסכמה בינו לבין בעל מניות אחר. בניגוד לרושם העולה מדברי ההסבר לתקנות, דירקטור שמונה מכוח הסכמה כזו איננו בהכרח עצמאי מבעל השליטה ועל כן מינויו אינו יכול להחליף את הדרישה למספר גדול ככל הניתן של דח"צים.

"בטרם מעניקים הקלות, יש לבחון את פרטי ההסכם בין בעל השליטה לבעל המניות האחר, את נסיבותיו ואת האינטרסים העומדים מאחוריו. לשם כך מוצע פתרון מאוזן, ולפיו אם מונה דירקטור רגיל מכוח הסכם בין בעלי מניות ניתן יהיה להפחית בהתאם את מספר הדח"צים ובלבד שמינוי אותו דירקטור אושר ברוב מיוחד מקרב בעלי המניות מהציבור".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם