אורה קורן

חברות המים המינרליים, מי עדן, נביעות ועין גדי חמקו כמעט לחלוטין מהמלצות ועדת ששינסקי 2 - הן לא ישלמו מס רווחי יתר, ולא יוטלו עליהן תמלוגים בגין המים שהן מנצלות. עם זאת, הוועדה המליצה לרשות המים לקבוע תעריף מים גבוה יותר לכל מי שמבקש לקבל מים ממקור ייחודי, כמו חברות אלה, אם הבקשה כרוכה בעלויות כמו הנחת צינור.

מקור בוועדה העריך כי "יש סיכוי קלוש לשינוי המחיר על ידי רשות המים". בוועדה ציינו כי גם אינטל משתמשת במים מיוחדים לצרכיה, ותעריף זה צפוי לחול גם עליה.

מים מינרליםצילום: עופר וקנין

בהמלצות נכתב כי "חברי הוועדה סבורים שאין מקום לשנות את מצב הדברים הקיים, ולא רואים לנכון להמליץ על הטלת מס ייעודי על חברות המים המינרליים מהסיבות שמים מינרליים (בשימוש מפוקח) אינם משאב מתכלה ואינם מוצר במחסור. המים המסופקים לחברות המים המינרליים אינם מים ייחודיים המסופקים רק להם - אותם מים מסופקים גם לשימושים נוספים, כגון צריכה חקלאית, תעשייתית וביתית. בחינת עלויות חברות המים המינרלים מעלה כי עלות רכישת המים היא זניחה למול עלויות השיווק וההפצה. מכאן הערך המוסף המבדיל בין מי ברז למים מינרליים טמון בעיקר במערך השיווק וההפצה, ולא במים עצמם. בחינת רווחיות החברות לא העלתה שיעורי רווחיות חריגים".

עם זאת, הוועדה ציינה כי בקשת מים ממקור ספציפי עשויה להשית עלויות נוספות על המערכת. "כדי להבטיח כי עלויות ייעודיות אלה לא יגולגלו לכלל הצרכנים, הוועדה קוראת לרשות המים לבחון נושא עד זה למועד פרסום הדו"ח הסופי של הוועדה, ולגבש עד פרסום הדו"ח הסופי מתווה הכולל את התשלום הייחודי לצרכנים הדורשים מים ממקור ספציפי ודרכי היישום למתווה זה", נכתב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום