אורה קורן

בעוד הממשלה מתעלמת מפערי התיווך של הרשתות ומחלקן ביוקר המחיה ומתמקדת ביצרנים, גואה ברשתות חברתיות מחאת צרכנים המעניקה רוח גבית ליוזמה חדשה – ויתור על סיטונאים וקמעונאים ומכירה ישירה מהחקלאי לצרכן. הגל החברתי החדש זכה לשם "מחאת הפלפלים", מכיוון שראשיתו במגדלי פלפלים במושב פארן. לחקלאי הערבה המגדלים פלפלים נמאס למכור סחורה במחירי הפסד, או לזרוק סחורה על פי "המלצות" סיטונאים, או קמעונאים שמעוניינים למכור אותה במחיר גבוה. "אנחנו רואים, איך אנחנו מקבלים חצי שקל, או שקל על ק"ג פלפלים, כשהרשתות מוכרות אותם ב-10 שקלים לק"ג", אמר אחד ממגדלי הפלפלים ממושב פארן.

הפתרון שמצאו הוא מכירה ישירה לצרכנים במחיר הנמוך בכ-50% מהמחיר ברשתות. במכירה שהתקיימה היום במכללת ספיר בנגב נמכר ק"ג פלפלים ב-4.5 שקלים. גם חקלאי ממושב כמהין שהגיעו למכירה עם עגבניות שרי, קולרבי וחצילים, מוכר אותם במחצית מהמחיר ברשתות. לדברי החקלאים, המחיר מגלם הוצאות גידול ושינוע.

למהלך המכירה הישירה לצרכנים קדם ריטואל קבוע של מגדלים מול רשתות, שהוביל להשמדת יבולים. חקלאי הערבה מגדלים בעיקר ליצוא, וכשמסתיימת עונת היצוא הם משווקים את התוצרת בארץ. רשתות השיווק מוכרות את הפלפלים במחירים הגבוהים במאות אחוזים ולעתים ביותר מ-1,000% רווח.

מכללת ספיר. חקלאים מוכרים ירקות בזול לסטודנטיםצילום: אליהו הרשקוביץ

הצרכן שנתקל במחיר גבוה יחסית מצמצם רכישה, לעומת מצב שבו המחיר היה נמוך ב-50%. כתוצאה מכך מקטינה הרשת את היקף הרכישה מהחקלאי והוא נשאר עם סחורה, שלא נותר לו אלא לתרום או להשמיד. "הרבה פעמים ממליצים לנו ברשתות לזרוק סחורה, כי עלויות הקטיף, האריזה והמשלוח יהיו גבוהות בהרבה מהתמורה שנקבל", סיפרו חקלאים.

לא מדובר רק במכירות הפלפלים. חקלאים מרחבי הארץ מדווחים, כי מדובר במצב אופייני לענפי הפירות והירקות הטריים.

"אנחנו מרגישים פראיירים פעמיים", אמר אחד החקלאים. "פעם אחת כי אנחנו מוכרים במחירי הפסד, שלא מכסים עלויות גידול, ופעם שנייה, כשאנחנו מתבקשים כצרכנים לשלם מחיר מטורף על הסחורה בסופר", הוסיף.

מכללת ספיר. חקלאים מוכרים ירקות בזולצילום: אליהו הרשקוביץ

את מחאת הפלפלים החלה מגדלת הפלפלים כרמית משיח ממושב פארן בפייסבוק. לאחר תגובות נלהבות נפתח עמוד "חקלאות חברתית ישירה", וחקלאי פארן הוצפו בפניות לקיום מכירות ישירות. עדיין לא ברור, אם הצטרפות חקלאי כמהין למכירה במכללת ספיר תבשר על הצטרפות של חקלאים מכל רחבי הארץ למכירות ישירות עתידיות לצרכנים.

מי שעלה על הגל הוא חבר הכנסת זבולון כלפה (הבית היהודי), שמנסח הצעת חוק להגבלת רווחיות רשתות השיווק. הצעת החוק נמצאת בהליכי גיבוש ראשונים. מקורבים להצעה אמרו כי היא צפויה להיתקל בלובי חזק של הרשתות שינסה לטרפד אותה, ולכן ספק אם הממשלה תתמוך בה. שר הכלכלה וראש סיעת הבית היהודי, נפתלי בנט, עומד בראש קבינט יוקר המחיה והתחרות במשק, יצטרך לגבש עמדה בנושא ועשוי לקדם את ההצעה.

כלפה, שהשתתף באירוע, אמר כי "המחירים הגבוהים של הפירות והירקות אינם גזירה משמיים. רשתות השיווק רוכשות סחורה מהחקלאים בסכומים זעומים, מוכרות אותה לצרכנים בהפרשים של מאות אחוזים ומשלשלות את הרווחים לכיסם. תופעה זו אינה מחויבת המציאות. במקביל להצעת חוק שאני מכין לצמצום פערי התיווך, מצאתי לנכון לתמוך בחקלאים המבקשים למכור את התוצרת ישירות לצרכנים. מדובר ביוזמה מבורכת שאני מקווה שתתפשט ותתרחב בכל רחבי הארץ".

מורן ברנס, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת ספיר, אמר כי "בזמן שרשתות המזון מרוויחות עלינו 900%, היצרן, כלומר החקלאי, מרוויח אחוזים נמוכים אם בכלל. אנחנו מזמינים את הסטודנטים, עובדי המכללה ותושבי האזור לבוא ולתמוך - מהלך שיעזור לנו להוציא פחות כסף, יגבה את החקלאים ואולי יגרום לרשתות להוריד את הפער המטורף שקיים כיום בין המחיר שאותו הם משלמים לחקלאי למחיר שמשווק לצרכן".

המכירה במכללת ספיר התבצעה עם אגודת הסטודנטים במיכללה. לדברי המארגנים, במכירה במכללת ספיר נמכרו מעל טון וחצי ירקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker