ח"כ ברוורמן נגד מכירת תנובה לסינים: יוזם הצעת חוק שתעכב את העסקה

לפי ההצעה, ועדה מטעם שר הכלכלה תקבע האם לאשר מכירה של תאגיד מרכזי המעסיק 500 עובדים ומעלה או שקיבל סיוע מהמדינה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק שנועדה לשמור על השליטה הישראלית בחברת תנובה ותמנע את מכירת השליטה בה לסינים, כמו גם בחברות ישראליות אחרות. את ההצעה יזם יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה).

לפי הצעת החוק, ועדה שימנה שר הכלכלה באישור ועדת הכלכלה תקבע האם לאשר מכירה של תאגיד מרכזי במשק - כזה המעסיק כ-500 עובדים ומעלה או שקיבל סיוע של 5 מיליון שקל ומעלה בחמש השנים הקודמות. הוועדה תורכב משלושה נציגי ממשלה בהם שר הכלכלה, נציג התאחדות התעשיינים, נציג ההסתדרות, ושני כלכלנים שימונו באופן פרטני לבחינת כל עסקה. הוועדה תבחן כל עסקה בנפרד, ואם תמצא שיש בעסקה פגיעה באינטרס הציבורי, היא לא תבוצע. הוועדה תהיה רשאית לאשר עסקות בכפוף לתנאים שיבטיחו שהיא לא תפגע באינטרס הציבורי.

ברוורמן הסביר כי "התאגידים הגדולים במשק מרכזים ידע ונכסים אסטרטגיים, ומעסיקים עשרות אלפי עובדים - צריך לעשות כל מאמץ שיישארו בידיים ישראליות". לדבריו, "עסקה למכירת חברה שתפגע באינטרס הציבורי- לא תבוצע. אסור לתת יד למכירת נכסים אסטרטגיים לידיים זרות".

ברוורמן הדגיש כי "לאחרונה התוועדנו לניסיונות, שצלחו בחלקם, להעביר את השליטה בחברות מרכזיות במשק הישראלי לידיים זרות. בניגוד לתעשיינים הישראלים, בעלי שליטה ומנהלים זרים עשויים שלא לתת משקל מספק לסוגיות החשובות לציבור הישראלי כגון זכויות העובדים, מצב תעסוקתי, תחרות, עידוד הייצור המקומי ורווחת התושבים, ומידת ההשפעה של הלכי הרוח בישראל עליהם היא מוגבלת. במצב כזה בעלות זרה עלולה להשפיע לרעה על הפעילות המקומית של החברה, כולל העברת פעולות רבות לחו"ל ללא כל התחשבות בהשלכות החברתיות והכלכליות הפוטנציאליות של מעשה כזה. על כן מוצע להקים ועדה שתפקח על הרכישות הזרות ותדאג לשמר גרעין שליטה ישראלי בתעשיות משמעותיות למשק הישראלי".

ח"כ אבישי ברוורמןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker