מה עושה דליה איציק אצל הטייקונים? "מה אתם רוצים, שאני אעבוד אצל עניים?"

איציק אמנם לא מצאה פלטפורמה פוליטית שתחזיר אותה לכנסת, אבל במגזר העסקי היא מרוויחה די יפה ■ תמורת עבודה בשלושה תפקידים לא גדולים, היא משתכרת מאות אלפי שקלים בשנה

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

שנה וחצי מאז שפרשה מהחיים הפוליטיים, כאשר הבינה שלא תוכל להיבחר מחדש לכנסת, דליה איציק לא נותרה חסרת פרנסה - והכוונה אינה לפנסיה הנאה שלה כשרה לשעבר. איציק, שמתמודדת כיום על תפקיד נשיאת מדינת ישראל (עדיין לא באופן רשמי), משתכרת מאות אלפי שקלים בשנה מחברות ועמותות שבשליטת בעלי הון.

שלושת התפקידים שהיא מכהנת בהם הם מינורים, לפחות מבחינת דרישות הזמן שלהם - אך לא מבחינת חשבון הבנק שלה. איציק היא דירקטורית אצל רמי לוי בשכר של יותר מ–100 אלף שקל בשנה; היא נשיאת מיזם "ססמה לכל תלמיד" תמורת 240 אלף שקל בשנה (בתוספת מע"מ); והיא מקבלת כמה עשרות אלפי שקלים מתפקידה כדירקטורית בתאגיד מחזור הבקבוקים אל"ה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

את לוי, אחד האנשים העשירים בישראל כיום (כבעל שליטה ברשת רמי לוי), הכירה איציק מירושלים. לוי סיפר אתמול על החלטתו למנות את איציק לדירקטורית בחברה באפריל 2013: "אני ודליה גדלנו באותה שכונה, אני מכיר אותה כבר יותר מ–40 שנה. אח שלה חבר אישי שלי. לגבי הדירקטוריון, היא סיימה את התפקיד שלה במגזר הציבורי והייתי צריך דירקטורית. לשמחתי היא הסכימה. אני חושב שזה טוב לחברה שלנו".

מספר ישיבות הדירקטוריון בחברת רמי לוי נע בממוצע סביב 2–4 ישיבות בחודש. בגין כל ישיבה מקבלת איציק שכר דירקטורים הקבוע בחוק, שסובב סביב 2,800 שקל, ועוד גמול שנתי ללא קשר למספר הישיבות, שגם הוא קבוע בחוק ויכול להגיע לכ–70 אלף שקל, כך שאיציק משתכרת בין 150–200 אלף שקל מהיותה חברת דירקטוריון בחברת רמי לוי.

דליה איציק ואודי אנג'לצילום: סיון פרג'

שני התפקידים האחרים שלה קשורים לבעלי זכייניות ערוץ 2 - משפחת עופר, מבעלי רשת, ומשפחת מוזי ורטהיים, מבעלי קשת.

מטרת מיזם "ססמה לכל תלמיד", לפי אנשיו, היא "לצמצם פערים דיגיטליים במערכת החינוך". המיזם ממומן בעיקר מתרומות, שרובן באות מחברות ציבוריות. בין התורמים הגדולים אפשר למצוא את בנק הפועלים, החברה לישראל ובזן - שתי האחרונות בשליטת משפחת עופר.

האחראי למינויה של איציק בתאגיד הוא אודי אנג'ל, שהיה נשוי לליאורה עופר, בתו של יולי עופר, וכיום אחד הבכירים בקבוצת עופר. בין נושאי התפקידים הבכירים במיזם ניתן למצוא את אנשי החברה לישראל ניר גלעד, אלי גולדשמידט ויוסי רוזן. המיזם פועל תחת עמותת מתן, ובו מעורבים גם שרי אריסון, משפחת לבנת, נוחי דנקנר וגד סומך.

על פי אנשי המיזם, איציק אחראית על קשרי החוץ שלו וכן מספקת ייעוץ. זאת, בשעה שלמיזם הפילנתרופי יש מנהלת שמשתכרת 383 אלף שקל ברוטו בשנה. בעבר אמרה איציק בנוגע לבעלי הון ותרומות כי "יש חמיצות וסגירות ביחס אליהם. הנטייה היא להשמיץ את אנשי המגזר העסקי, וגם כשהם רוצים לתרום - סוגרים את הדלת בפניהם".

מדוע השכר שלך במיזם "ססמה לכל תלמיד" אינו שקוף?

איציק: "אני מקבלת 20 אלף שקל בחודש על הכל, וכל הנסיעות וההוצאות הן עליי. זה גם לפני מס. אני עובדת שם המון".

מה זה המון? מהי הגדרת המשרה?

"אין הגדרת משרה, אבל יש המון עבודה".

3–4 ישיבות בשנה

מתאגיד אל"ה, שבו משמשת איציק כדירקטורית, היא מקבלת 30 אלף שקל בשנה ועוד 1,250 שקל לישיבה. זה נשמע סכום זניח, אלא של–TheMarker נודע כי התאגיד מקיים רק כ–3–4 ישיבות בשנה, כך שלמעשה איציק מקבלת תמורת כל ישיבה כמעט 10,000 שקל, ועבור השקעה של כמה שעות מדי שנה - מוזרמים לחברה הפרטית שלה 3,000 שקל מדי חודש.

מוזי ורטהייםצילום: אייל טואג
עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

תאגיד אל"ה הוקם ב–2000 במסגרת חוק הפקדון, כדי לשפר את איכות הסביבה ומיחזור הבקבוקים. איציק היתה השרה לאיכות הסביבה בממשלת ברק, ודאגה להעביר את החוק בכנסת. התאגיד מוחזק על ידי ארבע יצרניות המשקאות הגדולות בישראל - החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה), טרה, יפאורה תבורי ומעיינות עדן. מי שהציע את מועמדותה של איציק לדירקטוריון אל"ה היא החברה המרכזית למשקאות קלים שבשליטת מוזי ורהטיים, שהיא החברה הדומיננטית בתאגיד מתוקף גודלה. ורטהיים הוא גם בעל שליטה בבנק המזרחי.

בסופו של דבר יוצא שאת, שהיית שרת תקשורת, עובדת אצל שניים מאילי התקשורת בישראל. זה לא מוזר?

"אין כל קשר בין היותי שרת תקשורת לתפקידים שלי כיום. איפה את רוצה שאעבוד? אצל עניים? אודי אנג'ל, שהציע לי לשמש נשיאת המיזם, הוא איש מקסים. אני בקושי מכירה את מוזי ורטהיים מתקופת היותי שרת התקשורת. אם כבר, זה קשור לכך שהעברתי את חוק המיחזור בכנסת, ולכן אני מכירה היטב את הנושא. ובלי קשר, זאת בכלל נחמה רונן (מנכ"לית תאגיד המיחזור וחברת הכנסת לשעבר) שהציעה לי את המשרה של דירקטורית באל"ה".

נחמה רונן היא מנכ"לית, אבל בעלי המניות בוחרים דירקטורים.

"אתי דיברה נחמה רונן, שהיא אישה מקסימה ואני מאוד מעריכה אותה. אני לא יודעת מה הפרוצדורה. בכל מקרה את מבינה שמדובר בסכומים לא גבוהים".

הם אולי לא גבוהים, אבל מאוד נאים ביחס לעובדה שיש רק שלוש ישיבות בשנה.

"נכון שבינתיים מאז שהתחלתי לכהן שם בשמונה חודשים היו שלוש ישיבות, אבל זה יכול גם להיות יותר".

רמי לויצילום: עופר וקנין

יחס חם בעיתון "ידיעות אחרונות"

איציק היתה שרת המסחר והתעשיה בממשלתו הראשונה של אריאל שרון (ב–2001), ושרת תקשורת בממשלת שרון השניה ב–2005 - שני התפקידים מטעם מפלגת העבודה. לאחר מכן, עברה עם שרון לקדימה. אהוד אולמרט, שנבחר לראשות הממשלה ב–2006, מינה אותה לתפקיד יו"ר הכנסת.

איציק נחשבת מקורבת לאולמרט ולשולה זקן. בבר המצווה שערכה זקן לבנה ב–2012 היתה זו איציק שעמדה לידה וליד משפחתה המצומצמת, והקשיבה יחד עם זקן הנרגשת לדברי הברכה של אהוד אולמרט. בהקשר זה מעניין יהיה לדעת מה יקרה כשבקשת החנינה של אולמרט תונח על שולחנה, במקרה שתתמנה לנשיאה.

נכון לעכשיו, איציק טרם הודיעה על מועמדות רשמית לתפקיד הנשיאה - שבו שימשה בעבר לפרק זמן קצר, כממלאת מקומו של הנשיא משה קצב, כשהכריז על נבצרות בעקבות החשדות נגדו. איציק, כמו אולמרט, קיבלה יחס חם בעיתון "ידיעות אחרונות", שבעבר היה בין בעלי השליטה בזכיינית ערוץ 2 רשת.

בימים האחרונים עלה גם שמו של המיליארד ואיל התקשורת חיים סבן, בעל השליטה בפרטנר, כתומך אפשרי של איציק במרוץ לנשיאות. עם זאת, מקורבים לסבן הכחישו את הדברים, וטענו כי כבר שנים הוא אינו מעורב כלל בפוליטיקה בישראל. איציק מצדה אומרת כי לא ידוע לה על תמיכה של סבן בה, אבל "אם היה דבר כזה, זו היתה מחמאה. אני מעריכה אותו מאוד".

כשרת התקשורת, איציק קיבלה כמה החלטות שסייעו לעסקיו של סבן - ששלט בבזק ובפרה החולבת שלה פלאפון, והיה בעבר בעל מניות בקשת. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, בדק ב–2006 את הקשר בין סבן לאיציק, והחליט שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית בעניין. הקשר עם סבן נמשך עד היום. בקיץ הגיעה איציק לחתונת בנו של אריה סבן, אחיו של חיים סבן ובעצמו דירקטור בפרטנר.

"מה אפשר לקבל מהון?"

איציק מרבה לפקוד את אירועי האלפיון העליון. בעבר נכחה במסיבת יום העצמאות בביתו של אודי אנג'ל בצהלה, והשתתפה בחתונת בנו של מיקי פדרמן מבעלי רשת דן ובחתונת בנו של לב לבייב. בקיץ 2011, בעודה חברת כנסת מטעם קדימה, השתתפה איציק בחתונת הענק שערך נוחי דנקנר לבתו רונה בחוות רונית.

"אני לא מבינה, מה הסיפור כאן, מה הבעיה", אמרה ביציאה. כתב TheMarker השיב לה: "הון־שלטון למשל?" איציק ענתה: "תסבירו לי מה אפשר לקבל מהון? מקסימום תקבל 8,000 שקל המותרים על פי חוק בפריימריס, זה הכל. האיש עושה מעשים טובים. נמצאים כאן ראשי ערים שעושים מעשים טובים. בטח בי אי־אפשר לחשוד שאני עשירה או שבאתי מבית עשיר. מה זה הססמאות הריקות האלה. אני לא מבינה מה הסיפור".

איציק היא חברה (ובת דודה מדרגה שנייה) של אשת העסקים רונית רפאל. ממנה היא אף רכשה לפני כשנה דירת יוקרה בגן העיר תמורת 4.5 מיליון שקל. איציק רכשה את הדירה להשקעה, וממשיכה להתגורר עם בעלה דני, עובד חברת החשמל, בדירתם בירושלים. בעבר זכתה איציק לביקורת חריפה על כך שכיו"ר הכנסת שיפצה את דירתה הפרטית מתקציב לשכתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker