ההצבעה על הצעת החוק לביטול תאגידי המים העירוניים תידחה בשבועיים

מגישת החוק, ח"כ מירי רגב: "התאגידים לא השיגו את המטרה שלשמה הוקמו. ביטול תאגידי המים והביוב יביא להוזלה של שירותי המים והביוב עבור הצרכנים" ■ "המים הוא צורך בסיסי קיומי של כל אדם ואין לאף אחד זכות לספסר בו. האזרחים נאנקים תחת עול תאגידי המים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים36
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (א') לדחות בשבועיים את ההצבעה על הצעת והעברתם לרשויות המקומיות, שהגישה יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב (ליכוד). הדחייה נעשתה לבקשת משרד האוצר. רגב אמרה ל-TheMarker כי "השורה התחתונה היא שתאגידי המים יבוטלו".

בכנסת טענו כי כיו"ר ועדת הפנים, משרד האוצר והממשלה זקוקים לרגב להעברתם בוועדת הפנים של שורת חוקים ובהם חוק הדיור הלאומי ועל כן בין היתר פועלים לשיתוף פעולה עימה. להערכת גורמים בכנסת אם האוצר לא יתמוך בהצעת החוק לביטול תאגידי המים עשויה רגב לעכב או למנוע את אישורו בועדה של חוק הדיור הלאומי.

רגב השיגה באחרונה את תמכתם לביטול תאגידי המים של שר האנרגיה והמים סילבן שלום, שר הפנים גדעון סער, וכן את תמיכתם של יו"ר המרכז לשלטון המקומי וראש העיר מודיעין חיים ביבס וראשי העיריות ראשון לציון, רחובות, שוהם, מגדל העמק ועוד. הממשלה צפויה לתמוך בהצעת החוק של רגב ולהגיש בקרוב הצעת חוק ממשלתית  דומה.

רגב הסבירה כי "המים זה צורך בסיסי קיומי של כל אדם ואין לאף אחד זכות לספסר בו. האזרחים נאנקים תחת עול תאגידי המים. אני שמחה על שיתוף הפעולה עם לפיד ועם שלום המבינים שיש צורך לבטל את תאגידי המים".

ח"כ מירי רגב בוועדת הפניםצילום: אורן נחשון

בהצעת החוק ציינה רגב כי "בשנת 2013 הממשלה החליטה לקבל את תוכניתה של הרשות הממשלתית למים וביוב לאיחוד תאגידי המים והביוב ל-15 חברות אזוריות. מאז הקמת תאגידי המים והביוב בשנת 2001 ועד היום התאגידים לא השיגו את מטרות החוק מכוחו הוקמו, והם אינם מסייעים ואף מזיקים".

רגב הוסיפה כי "מחירי המים הגבוהים, העלות הגבוהה של תקורת התאגידים ואי שליטת הרשויות עליהם, הובילו לזעם רב של התושבים ברשויות המקומיות שבתחומן הוקמו התאגידים. כמו כן, בעבר פעלה הרשות המקומית באמצעות שני פקידים לשם אספקת שירותי המים והביוב לתושבים, בעוד שכיום אותן פעולות נעשות על ידי מנכ"ל, סמנכ"ל, מזכירות ועוד, מה שבסופו של דבר מייקר את שירותי המים והביוב לצרכנים".

עוד קבעה רגב כי "מוצע לבטל את חוק תאגידי מים וביוב, ואת תאגידי המים והביוב שהוקמו מכוחו, שכן הוכח כי התאגידים לא השיגו את המטרה שלשמה הוקמו. ביטול תאגידי המים והביוב יביא להוזלה של שירותי המים והביוב עבור הצרכנים, וכן להתייעלות בענפי המשק השונים ובהם חקלאות, תעשייה ועוד. בהתאם להצעה, תוחזר הסמכות למתן שירותי מים וביוב לרשויות המקומיות, כפי שהיה ערב חקיקתו של החוק. ככל שיתקדמו הליכי חקיקתה של הצעת חוק זו, יתוקנו דברי חקיקה נוספים המאזכרים את החוק שבוטל".

הצעת החוק גם קובעת כי "ממועד פירוקה, החברה תהיה משוחררת מחובותיה לאספקת שירותי מים ושירותי ביוב ויינטלו ממנה סמכויותיה. בנוסף, החל ממועד זה רשות מקומית שבתחומה פעלה החברה תפעיל בעצמה את שירותי המים שבתחומה. כל הנכסים, הזכויות והחובות וההתחייבויות מותנות עתידיות, יועברו לרשות המקומית".

על הצעת החוק חתומים עוד 12 ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה: שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), זבולון כלפה (הבית היהודי), דוד אזולאי, אברהם מיכאלי ונסים זאב (ש"ס), דב חנין (חד"ש), אילן גילאון (מרצ) מיכל בירן, סתיו שפיר איציק שמולי איתן כבל ,ושלי יחימוביץ (עבודה).

במשרד האוצר סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker