15 השאלות שיעלון ולפיד עוד לא ענו עליהן

בוגי, תגיד לנו את האמת, שיקרת לציבור לפני כמה חודשים כשאישרת את התקציב?

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

ביום שישי בצהריים שיגר דובר מערכת הביטחון מייל חריג בתפוצה רחבה.

הודעת לשכת התקשורת של שר הביטחון בדבר ביטול תרגיל העורף הגדול בעקבות המשבר התקציבי, יום שישי, 9.5.2014:

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, והרמטכ"ל, בני גנץ, סיכמו אמש על דחיית תרגיל העורף "נקודת מפנה 8", שאמור היה להתקיים במהלך יוני. לא נקבע מועד חדש לקיום התרגיל תחת רשות העורף החדשה שתוקם במשרד הביטחון. ההחלטה לדחות את התרגיל נובעת בעיקר מהמשבר התקציבי שבו נמצאים מערכת הביטחון וצה"ל.

בשם מקור ביטחוני בכיר: "דחיית התרגיל היא צעד ראשון בדרך להפסקה כמעט מוחלטת של האימונים בצה"ל ובמערכת הביטחון בשל אילוצי תקציב. זה לא משחק ואיננו מהלכים אימים. זו פשוט המציאות: אזלו המשאבים למערכת הביטחון ולצה"ל, ואנו עוצרים את הפעילות. כפועל יוצא מכך נרד באופן דרמטי ברמת הכשירות, הכוננות והמוכנות, לא רק בעורף אלא גם בגזרות אחרות, כולל ביחידות הלוחמות הסדירות וביחידות המילואים".

על החתום: תקשורת שר הביטחון

להלן כמה שאלות לשר הביטחון:

1. מיד אחרי הנאומים הנרגשים של ימי הזיכרון והעצמאות, פתח צה"ל בהרעשה של איומים הפחדות ויללות, שנגמר הכסף לשמור עלינו. בתחילה הופיע שר הביטחון בכנסת ואמר שהאימונים נפגעו אנושות ושצה"ל דועך. בשישי אחר הצהריים שוגר המייל הבהול על ביטול התרגיל ועל תחילתה של שביתה איטלקית בצבא, שתכלול פגיעה במפעלים שעובדים עם הצבא. האם זה באמת "משבר תקציבי" כמו שאתה אומר, או שהכל תוכנן מראש? אנחנו הרי מכירים את הריטואל הזה משנים קודמות.

2. בהודעה בשישי נכתב ש"ההחלטה לדחות את התרגיל נובעת בעיקר מהמשבר התקציבי. מהן הסיבות הנוספות? האם לא היה לכם נוח לבטל דווקא את התרגיל הזה בגלל פירוק המשרד להגנת העורף וההתארגנות המחודשת סביבו?

3. כמה בכלל חסכנו מביטול התרגיל?

4. מיד אחרי שתקציב 2014 נסגר, היו דיונים על דרישת מערכת הביטחון לתוספת תקציב, וקיבלתם עוד 2.75 מיליארד שקל. אתה בעצמך הצבעת בממשלה בעד ההחלטה הזאת. מדוע לא הצלחתם להסתדר עם תקציב שהיה ידוע מראש? האם מכיוון שלא תכננתם נכון את השנה, אנחנו צריכים עכשיו לסבול? הרי לא היה אירוע ביטחוני חריג מאז.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ושר האוצר, יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

אז, בוגי, תגיד לנו את האמת, שיקרת לציבור לפני כמה חודשים כשאישרת את התקציב? ידעת שלא תעמוד בתקציב, אבל אמרת לעצמך 'אחרי יום העצמאות נצא בקמפיין הפחדות וביבי ישתכנע ויתן לנו עוד כמה מיליארדים'? או שבעצם אתה פשוט לא יודע לנהל את המשרד שלך על פי התקציב שקיבלת?

כך או כך עולה השאלה האם אתה בכלל ראוי להיות שר. איזה מנהל של חברה היה נשאר בתפקידו אחרי התנהלות כזאת? מנהל שלא רק נכשל, אלא גם מתחיל ליילל ומאשים את כל העולם.

5. כל הארגונים והגופים במדינה פועלים במחסור תקציבי, בתקנים לא מלאים ובקשיים פיננסיים. כולם משלמים לעובדיהם שכר נמוך בהרבה מצה"ל, ואף אחד לא פורש עם פנסיה מלאה בגיל 46 (בממוצע) - אבל כולם סוחבים איכשהו. האם נראה לך הגיוני שבאותו אופן שאתם יוצאים לשביתה, שוטרים יפסיקו לקום למשמרת, מורים יחדלו ללמד ועובדים סוציאליים יפסיקו לקבל קהל?

6. מלבד גן העדן של הפנסיה התקציבית, הציבור כולו עבר קיצוצים ותספורות בפנסיה. האם לא הגיע הזמן שגם במערכת הביטחון יקצצו משהו מההר של 250 מיליארד שקל שהמדינה חייבת לפנסיונרים של מערכת הביטחון?

7. די מהר לאחר שיגור המכתב, צוטט מקור ביטחוני בכיר שאמר לערוץ 2: "מדובר בספין. התרגיל כבר תוקצב". כמה מקורות ביטחוניים בכירים קיימים במערכת הביטחון? האם אותו מקור ביטחוני בכיר שכתב בתפוצה רחבה שהתרגיל בוטל בגלל המשבר התקציבי אמר שנייה אחר כך בתדרוך לעיתונאים שזהו ספין?

8. האם התזמורת הבכיינית הזאת קשורה לפרסום המתקרב של מסקנות ועדת גרמן לטיפול בבעיות של מערכת הבריאות, שתדרוש מיליארדים מהתקציב?

9. או לפרסום מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני, שגם ליישומן דרושים מיליארדים? האם שיפור מצבם של העניים (והחולים והילדים וההורים והחרדים והערבים) הוא לא ביטחון?

10. האם לא היה עדיף לעצור, למשל, את המטס של יום העצמאות? שלא לדבר על הקמפיין המטופש עם אורי גלר. ומה לגבי קיצוצים אמיתיים, שאנחנו מדברים עליהם שנים, בבורות השומן של המערכת, בתנאי אנשי הקבע במשלחת לניו יורק ובשאר הבזבוזים המוכרים?

מטס יום העצמאות. לא היה עדיף לבטלו?צילום: אלי הרשקוביץ

11. מדוע הצבעת רק לפני כמה ימים בעד ההחלטה לקנות לראש הממשלה מטוס ב–70 מיליון דולר ולהקים לו מעון ב–650 מיליון שקל?

12. ואם כבר מדברים על מטוס פרטי, עדיין לא ענית על השאלות הרבות שלנו בנוגע לטיסה שלך על חשבון תקציב המדינה במסוק צה"לי לחתונה בערבה בתחילת הקדנציה.

13. מומחי ביטחון רבים סבורים שמבחינה היסטורית, ישראל נמצאת באחת מנקודות העוצמה הצבאית שלה אי־פעם, כאשר המדינות השכנות - באחת מנקודות החולשה ההיסטוריות שלהן, כשסוריה, מצרים וירדן עסוקות במשברים פנימיים ואין להן כוח כלכלי. ובכל זאת, הצבא מקבל את התקציב הגבוה ביותר אי־פעם - 
יותר מ–60 מיליארד שקל. מה דעתך על הדיסוננס הזה?

ושתי שאלות לשר האוצר:

1. הפזרנות שלך בחודשים האחרונים לא היתה טעות? האם לא הגברת את התיאבון של בוגי?

2. האם לא טעית שלא התעקשת בתחילת הקדנציה על קיצוצים בתנאי אנשי הקבע במקביל לקיצוצים במגזר הציבורי, במקום להתקפל מול עיני?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker