אייר פורס 1 כחול לבן |

הממשלה אישרה רכישת מטוס לראש הממשלה ולנשיא ובניית מעון לראש הממשלה

לפי הערכות, עלות הקמת משרד ומעון לרה"מ תעמוד על כ-650 מיליון שקל ■ השר אורי אריאל: לא ראוי שהנושא יגיע לדיון בממשלה בצורה מוגמרת, מבלי שייערך עליו דיון מעמיק בממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה היום (א') את המלצותיה של ועדה גולדנברג שבחנה רכישת מטוס לנסיעות רה"מ והנשיא שיכלול אמצעי מיגון. הוועדה גם ממליצה על הקמתו של מעון חדש לראש הממשלה, כולל משרד.

בהצעת המחליטים שהגיש רה"מ בנימין נתניהו הוא ביקש מהממשלה לאמץ את עיקרי דו"ח הוועדה הציבורית ולהטיל על משרד הביטחון להציג לקבינט המדיני-ביטחוני תוכנית לאיפיון ורכש של המטוס הייעודי ומערכותיו הנילוות בתוך 60 יום. כמו כן, הממשלה הטילה על מינהל הדיור הממשלתי לבצע את המלצות הוועדה בכל הקשור להקמת משרד רה"מ.

בהצבעה נמנע שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי), שאמר כי לא ראוי שהנושא יגיע לדיון בממשלה בצורה מוגמרת, מבלי שייערך עליו דיון מעמיק בממשלה. באחרונה הביע שר האוצר יאיר לפיד התנהגדות לרכישת המטוס והקמת מעון ומשרד חדש לרה"מ.

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אי-אף-פי

בדברי ההסבר להצעת ההחלטה שהוגשה לממשלה נמסר כי "היקף התקציב הנדרש אינו ידוע בעת הגשת הבקשה והנושא התקציבי יובא לאישור הקבינט המדיני בטחוני". הערכת צוות משרד הביטחון בוועדת גולדברג היתה כי רכישת מטוס בן 10–15 שנה והסבתו להטסת הנשיא וראש הממשלה לחו"ל תעלה 70 מיליון דולר וכי העלות השנתית לתחזוקת ותפעול המטוס תהיה 13 מיליון דולר. לוועדה הוגשו גם הערכות שלפיהן עלות המטוס תהיה נמוכה יותר. עלות בניית מבנה חדש למשרד ראש הממשלה ולצדו בניין למגורי ראש הממשלה הוערכה באחרונה ב–650 מיליון שקל.

הוועדה הוקמה בהתאם להחלטת ממשלה מדצמבר 2013. הוועדה מונתה על ידי נתניהו, והגישה לו את המלצתה לפני כשבועיים. בוועדה כיהנו שופט בית המשפט העליון בדימוס ומבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג, ששימש כיו"ר; מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף (מיל') עידו נחושתן; וסגנית נשיא לשכת רואי החשבון ולשעבר יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, רו"ח איריס שטרק. הוועדה שמעה חוות דעת מ–23 איש, בהם ראש הממשלה, מנכ"לית בית הנשיא, ראש המוסד, ראש השב"כ, ראש המטה לביטחון לאומי והחשבת הכללית.

הוועדה קבעה כי "די בחסרונות כמו תקשורת ואבטחת המטוס הקיימים כיום במטוסים הנחכרים לטיסות מסויימות ואשר יהיו קייימים באותה מידה אם תהיה התקשרות ארוכת טווח עם חברת תעופה כדי להצדיק מסקנה בדבר קיומו של צורך לרכוש מטוס ייעודי להטסת ראשי המדינה. הוועדה הוסיפה כי ההצעה להתקשר התקשרות ארוכת טווח עם חברת תעופה להטסת הנשיא ורה"מ ירד מהפרק כאשר התברר שאף חברה לא תיכננה לגשת למכרז שכזה.

הוועדה הדגישה כי ההצעה להתקשר התקשרות ארוכת טווח עם חברת תעופה להטסת הנשיא וראש הממשלה ירדה מהפרק כשהתברר שאף חברה לא תיכננה לגשת למכרז שכזה. למרות עמדתם של החשבת הכלכלית, מיכל עבאדי־בויאנג'ו ואגף התקציבים באוצר הדגישה הוועדה: "מבחן הכדאיות הכלכלית ברכישת מטוס יעודי אינו המבחן היחיד שיש לשקול בנדון. לדברי הוועדה "לכך הסכימה גם עבאדי בהופעתה בפני הוועדה, שלדבריה בדיעבד להפקיד עבודה כזו בידי אנשי כספים זה אינו מהלך נכון".

שרי יש עתיד (שר האוצר יאיר לפיד, שרת הבריאות יעל גרמן, שר המדע יעקב פרי ושר הרווחה מאיר כהן) התנגדו לאישור ההמלצות לרכישת המטוס לרה"מ והנשיא והקמת מעון ומשרד חדש לרה"מ. לפיד הודיע לפני שלושה חודשים, בעת שהממשלה החליטה על הקמת הוועדה, על התנגדותו לאשר הוצאה כזו בזמן הידוק החגורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker