ועדת גולדברג: "אין מנוס" מלרכוש מטוס לרה"מ, אך לא יודעים אם זה כדאי כלכלית

הוועדה ממליצה לרכוש מטוס בעבור נסיעות של ראש הממשלה ונשיא המדינה ■ הסיבה: קושי באבטחת המטוס ■ הוועדה גם ממליצה להקים מעון חדש לראש הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברי הוועדה הציבורית שמינתה הממשלה כדי להחליט אם כדאי לרכוש מטוס שישמש את בכירי המדינה, אינם יודעים אם הרכישה משתלמת מבחינה כלכלית - אך המליצו בכל זאת לרכוש מטוס. הוועדה, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס ומבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג, ממליצה כי המדינה תרכוש מטוס מיוחד לנסיעות נשיא המדינה וראש הממשלה לחו"ל, וכן כי ייבנה בניין חדש למשרד ראש ממשלה ולידו מעון רשמי חדש לראש הממשלה בקריית הממשלה בגבעת רם שבירושלים. ההמלצות יובאו ביום ראשון לאישור הממשלה. ההערכה היא כי הממשלה תאשר את כל המלצות הוועדה, חרף הסתייגויות של בכירים באגפי התקציבים והחשב הכללי במשרד האוצר.

בוועדת גולדברג, שמונתה ב–15 בדצמבר 2013, היו חברים מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף (מיל') עידו נחושתן, וסגנית נשיא לשכת רואי חשבון, רו"ח איריס שטרק. בפני הוועדה הופיעו 23 אישים, ובהם ראש הממשלה, מנכ"לית בית הנשיא, ראשי המוסד, השב"כ והמטה לביטחון לאומי (מל"ל), והחשבת הכללית במשרד האוצר.

הוועדה קובעת שהמצב הקיים, שבו נשיא המדינה טס לחו"ל בטיסות רגילות של חברות תעופה ישראליות, וראש הממשלה טס לחו"ל במטוסים מסחריים חכורים, אינו יכול להימשך - ולכן הוועדה ממליצה על רכישת מטוס ייעודי להטסתם. הוועדה הדגישה שני ליקויים הקיימים כיום בהטסת ראשי המדינה: חוסר היכולת ליצור קשר שוטף עם הארץ, בשל היעדרו של מערך אלחוטי מוצפן, והיעדר אמצעי אבטחה מיוחדים במטוסים המסחריים, מה שמונע טיסה למדינות מסוימות.

הוועדה קבעה בדברי הסיכום שלה כי "עמדת השב"כ, הרואה חשיבות יתרה בכך שהמטוס ישמש לנסיעות הנשיא וראש הממשלה בלבד, ולא ייעשה בו שימוש לביצוע משימות שוטפות אחרות, מקובלת על הוועדה. הוועדה ממליצה כי משרד הביטחון יופקד על מימוש הפרויקט ויקים ועדת היגוי בראשותו, שתכלול נציגים של הגורמים הרלוונטיים, כדי להגדיר את הצרכים ודרישות הסף במגמה לצמצם את ההוצאות. הוועדה ממליצה כי הפעלת המטוס שיירכש תהיה באחריות חיל האוויר".

לוועדה הוגשו כמה הערכות בדבר עלות המטוס. צוות משרד הביטחון הציע רכישת מטוס בן 10–15 שנים שעלותו 30 מיליון דולר. הסבתו להטסת ראשי המדינה תעלה עוד 25 מיליון דולר; התקנת תקשורת אלחוטית מוצפנת - עוד 5 מיליון דולר; התקנת מערכת הגנה מיוחדת תעלה עוד 10 מיליון דולר - וכך העלות הכוללת של המטוס תהיה 70 מיליון דולר, והעלות השנתית לתחזוקה ותפעול המטוס מוערכת ב–13 מיליון דולר.

החברה שייעצה לוועדת השופט גולדברג בנושא המטוס הגישה הערכת מחיר נמוכה יותר. לדבריה, רכישת מטוס (בן עד 20 שנה) והסבתו תעלה 20–40 מיליון דולר.

ועדת גולדברג לא הכריעה איזו מהצעות המחיר מדויקת יותר, ולמעשה פטרה את עצמה מלעשות כן, כשכתבה בדו"ח שפירסמה: "אין בידינו לצלול לנבכי תקציב המדינה, לעמוד על צורכי המדינה והחברה וסדרי העדיפויות בהם, כדי לקבוע אם הסכום הנדרש, בין אין לשיטת צוות משרד הביטחון ואם לשיטת המל"ל, מתיישב עם דרישות התקציב, ואולם בידינו לקבוע - נוכח שני הליקויים הקיימים היום בטיסות ראשי המדינה (היעדר תשודרת אלחוטית מוצפנת והיעדר הגנה נדרשת למטוס) - כי אין מנוס מתיקונו של המצב הקיים, והתיקון הוא ברכישת מטוס ייעודי".

בדו"ח הוועדה מצוין כי עמוס שקדי, סגן בכיר לחשבת הכללית באוצר, אמר לוועדה כי עמדת החשבת היא ש"אם עלות הפרויקט עולה על 40 מיליון דולר, הרכישה היא לא כלכלית". אגף התקציבים במשרד האוצר אף כתב לוועדה כי "מבחינת תקציבית רכישת מטוס מקשה על העמידה ביעד ההוצאה". עם זאת, ועדת גולדברג מציינת כי "מבחן הכדאיות הכלכלית ברכישת מטוס ייעודי אינו המבחן היחיד שיש לשקול. לכך הסכימה גם החשבת הכללית בהופעתה בפני הוועדה. לדבריה, 'בדיעבד, לא נכון להפקיד עבודה כזו בידי אנשי כספים'".

בנושא משרד ראש הממשלה ובית ראש הממשלה, קבעה הוועדה כי יש לבנות את שניהם בסמיכות. הוועדה מזכירה כי בפברואר 2009 החליטה הממשלה, בראשות אהוד אולמרט, לאשר ולתקצב את בניית משרד ראש הממשלה ובית ראש הממשלה החדשים, ובתכנון הבנייה זכתה עבודתו של האדריכל רם כרמי. עלותה הכוללת של התוכנית הוערכה ב–650 מיליון שקל בפריסה ל–20 שנה. באפריל 2009 החליטה הממשלה בראשות בנימין נתניהו לבטל את ההחלטה. בהמשך הוקטן שטח הפרויקט, אם כי עלותו נותרה 650 מיליון שקל. הוועדה מציינת כי אין לה עמדה לגופה של התוכנית למבנים ולעלותם, אך ממליצה כי הליכי ההקמה "יתחדשו ללא עיכוב".

שר האוצר יאיר לפיד הודיע בדצמבר 2013 על התנגדותו להצעות להקמת המבנים ולרכישת מטוס לנסיעות ראשי המדינה. לפיד כתב בהתנגדותו כי "ברמה הערכית, אנו סבורים שבימים אלה של הידוק חגורה והעלאות מסים, וכשהפערים בין עניים לעשירים הם מהגבוהים בעולם, מן הראוי שממשלת ישראל תקפיד על צניעות ולא תעשה צעדים שיגרמו לציבור לחוש שההנהגה שלו מנותקת מקשיי היומיום של חייו". בהתנגדות שהוגשה על ידי משרד האוצר להצעה נאמר כי הן הקמת המעון הרשמי לראש הממשלה והן רכישת המטוס לראש הממשלה ולנשיא נדונו בעבר על ידי גורמים מקצועיים, והם לא מצאו הצדקה כלכלית למימושן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker