הצעת חוק תקשה על פקידי מדינה לעבור ישירות למגזר הפרטי

ח"כ מיקי רוזנטל הגיש הצעת חוק שתאריך ל-3 שנים את תקופת הצינון הנדרשת מפקידי מדינה בכירים שפרשו ■ בתמורה, הם יקבלו פיצוי של 70% ממשכורתם האחרונה - בתנאי שיפעלו למען הציבור

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים56
צבי זרחיה

הצינון לעובדי מדינה פורשים מדרגות שונות יועלה משנה לתקופה של עד שלוש שנים, ועובד בכיר יקבל פיצוי של עד 70% ממשכורתו האחרונה במשך כל תקופת הצינון - כך עולה מהצעת חוק שהגיש יו"ר השדולה למלחמה בשחיתות, ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה), שנוסחה עם התנועה לאיכות השלטון.

ב–2013 אימצה הממשלה את המלצות הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, להנהיג למשך שנתיים תשלום עבור שנת הצינון לה נדרשים בכירים הפורשים מהשירות הציבורי. כעת מוצע בהצעת החוק שהפיצוי של 70% משכרו האחרון של הפורש יהיה קבוע.

עם זאת, לפי הצעת החוק שהגיש רוזנטל, בנוסף להארכת תקופת הצינון, "העובד הפורש יפוצה רק אם יפעל לטובת הציבור, באמצעות חברות בוועדה ציבורית למען המדינה, פעילות מחקרית למען הציבור והמדינה, חברות בדירקטוריונים בחברות ממשלתיות או כל פעילות שהיא לטובת הציבור, שעליה תחליט נציבות שירות המדינה".

ההגבלות יחולו על עובדי מדינה מתפקידים בדרג ביניים, כלומר תפקידים שהם מתחת למנהלי אגפים ומחלקות, על עובדים בדירוג משפטנים החל מהרמה האמצעית, על עובדים בדירוג מינהלי גבוה וגם על פורשי צה"ל מדרגת אלוף משנה ומעלה. הצעת החוק תחול גם על עובד שהיה מעורב בהסכמים שחתמה המדינה שסכום כל אחד מהם גבוה מ–10 מיליון שקל.

ח"כ מיקי רוזנטלצילום: דניאל צ'צ'יק

הצעת החוק גם קובעת כי במשך עד שלוש שנים הפקיד הפורש לא יוכל לייצג אנשי עסקים במשא ומתן עם פקידי מדינה שהיו עמיתיו לשעבר, כדי שלא ינוצלו לרעה קשרים שנוצרו בעת השירות הציבורי. לראשונה, הסעיף כולל איסור ייצוג גם כאשר ההעסקה היא באמצעות חברת לובינג ולא באופן ישיר. החוק גם קובע מדרג בתקופת הצינון בהתאם לדרגת הפורש.

באשר למתן פטור מתקופת הצינון, תוסמך ועדת היתרים לעניין לתת פטור לעובד בדרג בכיר עד מחצית מתקופת הצינון, כלומר שנה וחצי. במקרה זה, נקבע כי לא יינתן היתר לקיצור תקופת הצינון למי שבעת פרישתו שימש מפקח על שוק ההון והביטוח באוצר, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, החשב הכללי, ראש אגף התקציבים, המדען הראשי במשרד הכלכלה וכל בעל תפקיד אחר שייקבע על ידי שר המשפטים בהתייעצות עם נציב שירות המדינה.

"הקשר בין רגולטורים לאנשי עסקים מטריד"

רוזנטל הגיש את הצעת החוק בעקבות תופעת "הדלת המסתובבת" של פקידי מדינה, שמזנקים לאחר תקופת צינון מפרישתם לחיקם החם של הטייקונים והחברות העסקיות במשק, כאלה שבתפקידם הקודם בממשלה הושפעו מהחלטותיהם. בעלי התפקידים המבוקשים ביותר הם הממונה על שוק ההון והביטוח, החשב הכללי, המפקח על הבנקים, הממונה על התקציבים, יו"ר הרשות לניירות ערך, מנכ"ל האוצר, הממונים על ההגבלים ובכירים באגפים אלה.

"החוק נועד להסדיר תחום כמעט פרוץ", אומר רוזנטל. "עובדי ציבור, שבכובעם הציבורי מחליטים החלטות בעלות השפעה עצומה על חברות פרטיות - עוברים לעבוד בסמוך לתום כהונתם באותן החברות". לדבריו, "בשנים האחרונות מדינות רבות בעולם מעדכנות את החוקים המטפלים בתופעת 'הדלת המסתובבת', ובמיוחד בניגודי העניינים הפרטניים הנוצרים כתוצאה מתופעה זו. בישראל אנחנו נזקקים שבעתיים להסדרת התחום בשל גודלו הזעיר של השוק. כאן אפשר לספור על אצבעות שתי הידיים את מספר הבנקים וחברות הביטוח והפמיליאריות בין הרגולטורים לבעלי עסקים פרטיים. זה מטריד", קבע.

רוזנטל הוסיף כי "הישראלי מתבונן ברכבת הארוכה של בכירים מהאוצר, מביט במפקחים על הבנקים ומסתכל ברגולטורים של שוק ההון - שתפקידם היה לשמור על האינטרסים של אזרחי ישראל וכיום תפקידם הוא למקסם את הרווח של החברות שעליהן פיקחו, ואומר לעצמו: 'עובדים עלי'. ההערכה שלי היא כי 70%–80% משוק ההון מוחזק בידי מי שהיו פקידי מדינה. אין שום משק בעולם שבו יש מצב דומה לזה ולכן צריך צינון ארוך יותר".

צרפת: תקופת 
צינון של חמש שנים

לבקשת רוזנטל הכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת עבודה הבוחנת את ההגבלות על הבכירים לאחר פרישתם. המרכז העלה בין היתר כי OECD קבע כללים מנחים לטיפול בניגודי עניינים. כך, למשל, נושאי משרה פורשים נדרשים לספק הצהרה ראשונית במועד תחילת העסקתם וכן דיווח שוטף ביחס לנושאים שיכולים להעלות בעיות של ניגוד עניינים. כמו כן, נקבעו מגבלות על פעילות שתדלנית בידי עובד לשעבר בקרב מי שעבדו עמו או גורמים שהיו קשורים לו.

כעת השאלה היא אם הממשלה והכנסת יתמכו בהצעת החוק הזאת, שתגביל את פקידיה, או שתפעל להפיל אותה כי הפקידים, כמו גם רבים מהח"כים, לא רוצים להחמיר את הכללים שיגבילו אותם מלעשות כסף לאחר פרישתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker