שרי האוצר והרווחה החליטו להגדיל במיליארד שקל את הסיוע לניצולי השואה

באוצר מבטיחים: לא תיפרץ מסגרת התקציב

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

שר האוצר, יאיר לפיד, ושר הרווחה מאיר כהן, יביאו לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה, ביום ראשון בעוד שבועיים (ה-27.4) את "התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה", שמשמעותה תוספת של מיליארד שקל בשנה החל ב-2014 ל-200 אלף ניצולי השואה החיים בישראל.

שרי האוצר והרווחה יבקשו מהממשלה, בעוד שבועיים, להסמיכם להביא את תיקוני החוק הנדרשים בתוך 30 יום מהישיבה על מנת שניתן יהיה לאשר אותם בכנסת במושב הקרוב ובדחיפות המרבית.

באוצר אמרו אתמול כי המהלך ילווה בצעדים שלא יפרצו את מסגרת התקציב. משמעות הדבר הוא הקטנת סעיפי הוצאות אחרים בתקציב. בהודעה שפרסם אתמול האוצר נאמר כי, מאז כניסת לפיד לתפקידו, "פועלים משרדי האוצר והרווחה ללא לאות למען קרוב ל-200 אלף ניצולי השואה שחיים בישראל והסדרת זכויותיהם, מתוך תחושת מחויבות היסטורית עמוקה, דחיפות והבנה כי מסגרת הזמן לשיפור מציאות חייהם של ניצולי השואה קצובה".

הפגנת ניצולי שואה בתל אביב, לפני כשנהצילום: ניר כפרי

לפי הנחיית לפיד יוקצה לפרויקט סכום חסר תקדים של מיליארד שקל לשנה. זאת בנוסף לכ-835 מיליון שקל שהקצה לפיד בשנה הראשונה לכהונתו כשר אוצר, לחמש השנים הקרובות, לטיפול בזכויותיהם של הניצולים. לדברי האוצר, "הצעדים שננקטו עד כה והצעדים שינקטו במסגרת התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה יעשו במישורי התקציב, הרווחה וצמצום הבירוקרטיה במטרה להקל ולשפר את תנאי הניצולים".

שר האוצר יאיר לפיד אמר אתמול, "יש למדינת ישראל חוב היסטורי לניצולי השואה והשליחות שלנו היא להקל עליהם בשנים האחרונות לחייהם". שר הרווחה מאיר כהן הדגיש, "זהו התיקון החשוב והמשמעותי ביותר שעשתה מדינת ישראל עם ניצולי השואה, תיקון שהמדינה הייתה חייבת לאלפי הניצולים שהיוו את התשתית הציונית והלאומית החשובה להקמת המדינה. כפי שהתחייבנו זוהי מהפכה שמשנה את מציאות חייהם של אלפי הניצולים, יש לנו עוד משימות חשובות אך כעת ניתן לומר כי אחד השינויים החברתיים החשובים מאז קום המדינה, יוצא לדרכו".

להלן סעיפי התוכנית לסיוע לניצולי השואה:

■ השוואת תנאים ליוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו אחרי 1953, בעלות של 277 מיליון שקל. בהתאם לתוכנית יושוו תנאיהם של כ-18,500 יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו אחרי 1953 לתנאיהם של ניצולי השואה (נכי רדיפות הנאצים) שעלו לפני 1953. עד היום קיבלו ניצולי שואה אלו קצבה של 1,500-1,800 שקל לחודש. החל מאישור התוכנית גובה הקצבה יהיה בין 1,825-5,400 שקל לחודש (תלוי באחוזי הנכות שלהם). בנוסף תעמוד לזכותם זכאות לתגמול מיוחד לפי מצבם הסוציאלי (השלמה להכנסה של 5,300- 8,800 שקל לחודש).

■ העלאת הקצבה המינימלית לניצול שואה ל-2,200 שקל לחודש לכל ניצול שואה המקבל קצבה חודשית והעלאת הקצבאות לכול ניצולי השואה. עלות סעיף זה 166 מיליון שקל. היום נעות הקצבאות בין 1,825-5,400 שקל לחודש לניצול (תלוי באחוז הנכות שלו). הקצבאות החדשות יהיו מעתה בין 2,200-5,400 שקל לחודש (לא כולל זכאות ועל פי מצב סוציאלי). סעיף זה מתייחס ל- 70,000 ניצולי השואה נכי רדיפות הנאצים ול- 18,500 ניצולי השואה יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שזכאים לזכויות נר"ן (נכי רדיפות הנאצים).

■ כל ניצולי השואה לא ישלמו יותר עבור התרופות שהם צורכים. עלות סעיף זה 130 מליון שקל. הניצולים יקבלו מעתה הנחה של 100% עבור השתתפות עצמית לתרופות שבסל התרופות, לעומת 50% הנחה כיום.

■ בנוסף, במטרה לצמצם את הבירוקרטיה, הכסף יינתן ישירות לחשבון הבנק של הניצולים במקום הסחבת והדרישה לקבלות שהיו נוהגים עד עתה. יינתן מענק שנתי של 3,600 שקל לניצולי שואה שעלו אחרי 1953 ושאינם יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות. העלות למדינה 288 מיליון שקל. עד כה היו הניצולים בקבוצה זו זכאים להחזר של 4000 שקל פעם בשנתיים בלבד על טיפולי שיניים ורכישת משקפיים וזאת רק לאחר שהציגו קבלות ומסמכים. החל מאישור התכנית יקבלו כ 80,000 ניצולים 3600 שקל בכל שנה בהעברה ישירה לחשבונם ללא כל צורך בהצגת מסמכים וקבלות וזאת על מנת שיוכלו לקבל את הטיפול הנדרש לכל אחד ואחת על פי צרכיהם.

■ 9,000 ניצולי שואה נזקקים יקבלו מענק שנתי של 2000 שקל. העלות הכספית של סעיף זה 18 מיליון שקל.

■ סיוע לבני זוג של ניצולי שואה שנפטרו. תינתן קצבה של 2,000 שקל לחודש לבן הזוג, החל מהשנה הרביעית לפטירה (עד כה ניתן הסיוע רק בשלוש השנים הראשונות שבהן בן הזוג המשיך לקבל את קצבת הנפטר). העלות 65 מיליון שקל.

■ שירותי רווחה לניצולי שואה במרכזי יום- בעלות שנתית של 10 מיליון שקל. התקציב מיועד לשירותים במרכזי היום הקיימים.

■ ביקורי בית לניצולי שואה. פרויקט 'והדרת' גם כן בעלות שנתית של 10 מיליון שקל.

■ סיוע נפשי ופסיכולוגי לניצולי השואה מהמעגל השני בהתאם לצורך הרפואי של כל ניצול (חלקו בבית המטופל וחלקו במועדונים ומרכזי טיפול) בעלות של 50 מיליון שקל בשנה.

■ שינוי מבחן ההכנסה כך שלא יכלול את הקצבאות המשולמות ע"י הרשות לזכויות ניצולי השואה. העלות 55 מיליון שקל. קצבת הסיעוד של ביטוח לאומי משולמת כיום בהתאם למבחן הכנסה בו עומד הקשיש. החל מאישור התכנית כל גמלה המשולמת לניצולי השואה לא תחשב כהכנסה לצורך זכאות הניצול לקצבת הסיעוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker