אמיתי זיו

בהנהלת הדואר גיבשו בשנה הקודמת תוכנית הבראה מקיפה לחברה - אך לא חשפו אותה לציבור. תוכנית ההבראה המלאה, שהגישה חברת דואר ישראל בדצמבר 2013 לסגן הממונה על אגף התקציבים, יונתן רגב, והמשנה למנהל ברשות החברות הממשלתיות, מאיר שמרה, הגיעה לידי TheMarker - ונחשפת כאן לראשונה.

מדובר בתוכנית שנועדה להציל את הדואר מחדלות פירעון, ולאפשר לה לשלם את מלוא חובותיה לבעלי האג"ח שלה בשנים הקרובות. יישום מלא של התוכנית, לפי הכתוב "עשוי להוביל למפנה חד בנתיב שעליו צועדת כעת החברה, ומהפסד של כ–107 מיליון בשנה, תוכל החברה להציג בתום חמש שנים רווח של כ–227 מיליון שקל בשנה, בתחזית ל–2018".

"השירות של חברת דואר ישראל לוקה במשכי המתנה ארוכים ובהטרחה מיותר של הלקוחות", נכתב בתוכנית. "כ–30% מביקורי הלקוחות ביחידות הדואר הם לצורך קבלות דואר רשום וחבילות, שחלק ניכר מהם כבר עשה את דרכו לשווא אל בית הנמען בשעה שהוא שהה מחוץ לביתו (...) מחקרי שוק וחוות דעת של מנהלים באירגוני דואר בעולם שהתמודדו עם אתגרי שוק הדואר בהצלחה, מורים כי אין מנוס משינוי מבני רחב היקף בכל מערכי החברה - ויצירת מנופי צמיחה חדשים".

הפגנת עובדי דואר ישראלצילום: דניאל בר און

לב תוכנית ההבראה הוא שימוש בפלטפורמה של הדואר כדי לספק שירותים נוספים, תחת השם "תוכנית חמשת האדנים". ראשית, הדואר רוצה להתרחב בשירותים פיננסיים, לרבות מתן ריבית על פיקדונות ללקוחות פרטיים ועסקים קטנים. שווי השירות לחברה מוערך ב–90 מיליון שקל בשנה. שנית, החברה רוצה לפעול כסוכנת ביטוח, פעילות השווה להערכתה 60 מיליון שקל בשנה. שלישית, החברה רוצה להרחיב את הפעילות בתחום החבילות והסחר המקוון, במה ששווה להערכתה 62 מיליון שקל בשנה. רביעית, החברה רוצה להתרחב בתחום "השירותים המהירים והלוגיסטיים, בערך של 9 מיליון שקל לשנה. חמישית, הדואר רוצה להתרחב בפעילות הקמעונאית בכ–5 מיליון שקל בשנה".

בצד הקיצוצים, הדואר מתכנן כי "יופחת היקף כח האדם בחברה בכ–2,000 עובדים ויגויסו 750 עובדים במקצועות הנדרשים לפיתוח ומתן השירותים החדשים". עוד כוללת התוכנית "הקפאת שכר לתקופה של 3 שנים ולאחר מכן האטה במנגנון העדכון", המכונה "טייס אוטומטי". התוכנית כוללת גם "העברת עובדים למעמד קבוע רק לאחר עמידה במבחנים" וכן "שינוי שיטת התמרוץ ותגמול על פי הישגים עסקיים".

בתוכנית הדואר מרמז לחלק מהצעדים, שאכן אומצו בוועדת רייך, כמו אוטומציה, הקלה בפיקוח התעריפים בדואר הכמותי וכן כותב על סגירת סניפים. בכוונת חברת הדואר לסגור 210 יחידות, כך שסך הכל יהיו לחברה 500 נקודות בפרישה ארצית, תוך "מעבר הדרגתי מיחידות דואר לדלפקי דואר הממוקמים ברשתות קמעונות אחרות".

עלות התוכנית מוערכת 
בכ–1.3 מיליארד שקל לפיצויים מוגדלים עבור מימון פרישת העובדים (כ–650 אלף שקל לעובד, מעבר להתחייבויות הרגילות). באוצר דווקא מביעים נכונות לשלם את הסכום, במידה שהתוכנית תיושם במלואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום