דו"ח בנק ישראל |

פלוג: מחירי הדירות התייקרו ב-60% מאז 2008

נגידת בנק ישראל במכתב לח"כים: הממשלה תוסיף להתמודד עם אתגר הגדלת הצמיחה למרות המיתון בעולם

מוטי בסוק
מוטי בסוק

"בתקופה הקרובה תצטרך המדיניות הכלכלית להוסיף ולהתמודד עם האתגר של האצת הצמיחה במשק בכלל וצמצום הפגיעה ביצוא בפרט, לנוכח פעילות עולמית ממותנת ורמה נמוכה של ריביות בעולם", כך כותבת נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לממשלה ולחברי ועדת הכספים של הכנסת, עם פרסום דו"ח בנק ישראל ל-2013.

פלוג, בדו"ח השנתי הראשן של בנק ישראל עליו היא חתומה, טוענת כי ב-2013 ההתפתחויות הכלכליות בישראל המשיכו להיות טובות יחסית בהשוואה לרוב מדינות העולם. המשק הישראלי צמח בשנה שעברה במתינות, 3.3%, בהתחשב בהזרמת הגז, צמיחה מעט נמוכה מזו שנרשמה ב-2012.

דו"ח בנק ישראל

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג צילום: אוליבייה פיטוסי

בהסתכלות לטווח הארוך, מקבלי ההחלטות יצטרכו לדאוג כי הצמיחה במשק תהייה בת קיימא. לשם כך יהיה צורך להגדיל את הפריון, שהוא נמוך בהשוואה בינ"ל, ולהעמיק את שילובן בשוק העבודה של האוכלוסיות הערבית והחרדית. בד בבד יש לדאוג שפירות הצמיחה יגיעו לשכבות אוכלוסיה רחבות ככול האפשר. כדי להשיג מטרות אלו יש לשפר את רמת החינוך לכול מגזרי האוכלוסייה, להרחיב ולהעמיק את ההשתלבות בשוק העבודה, להגביר את התחרות במשק, להפחית את יוקר המחיה ולשמור על רמה נאותה של שירותים ציבוריים.

לדעת פלוג, התאמות של ההסדרים הפנסיונים, יסייעו למשק ולפרטים להתמודד עם העלייה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה. נגידת בנק ישראל מדגישה כי ב-2013 התייקרו שרותי הדיור, מחירי המזון עלו יותר מהעליות בעולם, וגם החשמל התייקר. מנגד, בשל התחרות, הוזלו מחירי הסלולר.

לדברי פלוג, ב-2013 עלו מחירי הדירות ריאלית ב-6%, ומאז 2008 בכ-60% ריאלית. ב-2013 נרשם גידול נוסף בהיקף המשכנתאות החדשות. הגידול באשראי לדיור מגדיל את הסיכונים ללווים ולמערכת הבנקאות. הקצב הגבוה של התחלות הבנייה נשמר ב-2013. מספר התחלות הבנייה בכול אחת משלוש השנים האחרונות גבוה במקצת מתוספת הדירות הנדרשת כדי לענות על צורכי הציבור הנובעים מהגידול הדמוגרפי.

לדברי הנגידה, ב-2013 נרשמה עלייה במספר הדירות שבנייתן הושלמה. אם קצב התחלות הבנייה יישאר ברמתו הגבוהה ויכלול גם את אזורי הביקוש, יהיה בכך לתרום להפחתת הלחץ בשוק הדירות ולייצוב מחיריהן ואף להוזלתם.

פלוג מציינת במכתבה לקבועי המדיניות כי יש להקים ועדה ליציבות פיננסית בישראל, בהשתתפות בנק ישראל, האוצר ושלושת הרגולטורים (המפקח על שוק ההון, המפקח על הבנקים ורשות ניירות ערך).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker