דו"ח OECD: ישראל היא המדינה עם שיעורי העוני הגבוהים ביותר בארגון

ישראל נמנית על חמש המדינות בעלות שיעורי אי השוויון הגבוהים ב–OECD; שיעור הפריון - 3 ילדים למשפחה - הוא הגבוה ביותר ■ מצד שני, שיעורי התעסוקה גבוהים והאבטלה נמוכה

הילה ויסברג
הילה ויסברג

ישראל היא המדינה הענייה ביותר מקרב 34 מדינות OECD - שיעור עוני של 20.9% לעומת ממוצע של 11.3% בארגון כולו – וכן היא נמנית על חמש המדינות שבהן אי השוויון על־פי ממד ג'יני הוא הגבוה ביותר בארגון, לצד ארה"ב, מקסיקו, צ'ילה, וטורקיה. "תעודת עניות" זו לישראל מצוינת בדו"ח OECD מבט לחברה (Society At a glance 2014), העוסק בהשוואת מצבן של מדינות הארגון, טרם המשבר הכלכלי העולמי של 2008, ולאחריו. הבשורה החיובית היא שבישראל פחות עניים רעבים בהשוואה לנתון הממוצע: 9.3% מהישראלים מדווחים שאינם יכולים להרשות לעצמם לקנות אוכל - בעוד הנתון הממוצע ב–OECD גבוה יותר, 13.2%.

את שיעורי העוני הגבוהים ניתן לייחס, על פי הדו"ח, להוצאה הציבורית הנמוכה, כחלק מהתמ"ג: 15.8% בלבד, בעוד שהממוצע ב–OECD הוא 22%. עם זאת מציינים כותבי הדו"ח שבשנים האחרונות בישראל חל גידול בהוצאה זו כחלק מהתמ"ג. הסבר אפשרי נוסף הוא שיעורי הפריון הגבוהים: ישראל התברגה במקום הראשון בטבלת שיעורי הפריון, כשמספר הילדים הממוצע במשפחה בישראל הוא שלושה, גבוה אף יותר מהשיעור שנמדד בערב הסעודית (2.74) ובהודו (2.59), ובוודאי שגבוה מהנתון הממוצע בארגון - 1.7 ילדים למשפחה.

נתונים נוספים המופיעים בדו"ח: ההכנסה הפנויה החציונית השנתית בישראל - במחירים עכשוויים (2010) - היא מהנמוכות בארגון: 15,600 דולר בשנה, מקום 24 מקרב 34 המדינות המדורגות. ההכנסה הפנויה השנתית הממוצעת בארגון היא 20,400 דולר. בלוקסמבורג ההכנסה הפנויה הגבוהה ביותר (36,400 דולר) ובמקסיקו ההכנסה הפנויה השנתית הנמוכה ביותר, 4,500 דולר.

"תעודת עניות"צילום: אליהו הרשקוביץ

נתונים עגומים נוספים: האמון בממשל השתפר בשנים האחרונות, אך הוא עדיין נמוך מאוד: רק 37% מהאזרחים בישראל מאמינים בממשל, לעומת 43% מהאזרחים ב–OECD. כמו כן, רק 38% מהאזרחים מאמינים במוסדות כלכליים (לעומת 46%, ממוצע OECD). לא מפתיע, אם כך, שרק 35% מהישראלים סבורים שישראל היא מדינה טובה למהגרים, הנתון הנמוך ביותר ב–OECD. הנתון הממוצע הוא 73%.

הדו"ח מצביע על כמה היבטים חיוביים: שיעור התעסוקה בישראל גבוה מהנתון הממוצע (66.2) - והוא 66.7% (רבעון שני 2013), בגילי 15–64. עוד מציינים הכותבים ש"שיעור התעסוקה בישראל עלה בכ–8% מאז 2007 - העלייה הגדולה ביותר ב–OECD". בהמשך לכך, שיעור האבטלה בישראל נמוך יחסית, 6.7%, בעוד הנתון הממוצע גבוה בהרבה, 9.1%.

מאחר שהאוכלוסייה בישראל צעירה ביחס לאוכלוסיות מדינות OECD, גם יחס התלות (מבוגר לא־עובד לעומת עובדים) בישראל נמוך יחסית - בשורה טובה, בהתחשב בכך שבמדינות רבות באירופה מתמודדות עם חשש מפני אוכלוסייה מזדקנת והולכת, שתידרש להיסמך על מספר מצומצם של עובדים. בישראל מבוגר לא־עובד נסמך על 5.2 עובדים, בעוד שבממוצע ב–OECD מבוגר לא־עובד נסמך על 4.2 עובדים. יחס התלות הגבוה ביותר נרשם ביפן והיחס הנמוך ביותר נרשם במקסיקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker