ועדת השרים לענייני פייסבוק

נושאי הליבה של המחאה הם אלה שמככבים בעמודי הפייסבוק של השרים

דפנה לוצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה לוצקי

אחת הוועדות הכי פוריות של הממשלה הנוכחית היא ועדת השרים לענייני פייסבוק. מדיוני הוועדה הזאת השרים בדרך כלל לא נעדרים, אפילו לא כשהם נוסעים לחו"ל. ישראל כץ נלחם בעמוד הפייסבוק שלו באלון חסן ובוועדי הנמלים, נפתלי בנט נלחם ביוקר המחיה ("תחליפי חלב לא צריכים לעלות כמו שמפניה"), שי פירון נלחם לצד תלמידים שמאסו בשיטות הלימוד הקיימות, והטור של יאיר לפיד בפייסבוק פופולרי לא פחות מהטור שהפסיק לכתוב ב-"7 ימים" ("אין מגאפון שנשמע בתוך ישיבות הממשלה" ו"אני רוצה שנדבר על ריקי כהן" היו מהלהיטים הבולטים).

רבים אומרים שהמחאה החברתית מתה - חלפה בלי להותיר זכר. ועדת השרים לענייני פייסבוק מוכיחה שזה לא בדיוק כך. נושאי הליבה של המחאה הם אלה שמככבים בעמודי הפייסבוק של השרים - תחרותיות, ריכוזיות, יוקר המחיה, אי־צדק חלוקתי, מועדוני מקושרים ומחוברים. הנושאים האלה לא נזרקו לצדי הכביש יחד עם שלטי ההפגנות.

שלטי המחאה אומצו על ידי המפלגות במערכת הבחירות האחרונה, ומאוחר יותר על ידי שרי הממשלה.

הממשלה ה-33 של מדינת ישראלצילום: אמיל סלמן

בדיוק בגלל זה אפשר למצוא על שולחנותיהם של השרים הכלכליים בממשלה תוכניות לרפורמות מהותיות במבנה המשק. הכל שם: מצבן העגום של מערכות החינוך והבריאות, העוני המכרסם בחברה הישראלית, רשות השידור החולה, חברת החשמל המונופוליסטית, נמלי הים, יוקר המחיה ועוד. כאילו דפני ליף ומנואל טרכטנברג כתבו לשרים את תוכניות העבודה.

אבל פה בדיוק מגיע העוקץ של תרבות הפייסבוק, כי באמת יותר קל לדבר מאשר לעשות. ובתחום הזה השרים, מטבע הדברים, נמרצים מעט פחות. הרבה מההחלטות מדשדשות; הרפורמות הקשות יותר לביצוע, אלה שכוללות מאבקים מול גופים חזקים, ועדי עובדים, קבלני קולות מפלגתיים וגורמים עסקיים, משתרכות מאחור.
וראש הממשלה? הוא גם לא ממש חבר בוועדת הפייסבוק, וגם עדיין לא שם את כובד משקלו ברוב החזיתות הבוערות. השנה הקרובה תהיה שנת מבחן לרוב השרים הכלכליים בממשלה: האם הם רק מוכרים לציבור אומץ ונחישות בסטטוסים ובציוצים, או שהם באמת אמיצים ונחושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker