קריטריונים חדשים למתן זיכוי במס הכנסה: 35 התנחלויות ייהנו מהטבות

בעקבות התערבותם של שרים בהחלטה, מספר היישובים שתושביהם יאבדו את זיכוי המס, יגדל מאחד לשישה ■ עוד 20 יישובים שתושביהם היו אמורים לקבל הטבת מס, לפי תוכנית קודמת שגיבשה הממשלה - לא יקבלו אותה

הממשלה אישרה היום (א') קריטריונים חדשים למתן זיכוי במס הכנסה לתושבי יישובים בפריפריה, שאמורים להיכנס לתוקף ב–2015, בכפוף לחקיקה בכנסת. הקריטריונים שאושרו צפויים להביא לכך ששישה יישובים, שתושביהם מקבלים כיום זיכוי מס לפי סעיף 11 לפקודת מס הכנסה, ייגרעו מרשימת היישובים המוטבים.

ששת היישובים הצפויים להיגרע מהרשימה הם כפר ורדים, ועוד חמישה יישובים סמוכים לנהריה: המושבים שבי ציון ונתיב השיירה, הקיבוצים יחיעם ועברון, והיישוב הערבי שייח דנון.

הממשלה לא הצביעה על רשימה של יישובים, אלא על קריטריונים כלליים שלפיהם תיקבע רשימה זו. כשהקריטריונים שאישרה הממשלה יאומצו, צפוי מספר היישובים שתושביהם זכאים להטבת מס לגדול מכ–180 כיום לכ–380. אם הממשלה לא תהיה מוכנה להגדיל את שוויה הכולל של הטבת המס, המשמעות היא שהטבת המס לכל תושב זכאי תקטן מאוד. שיעור ההטבה ליישובים אמור להיקבע בעת הדיונים על תקציב המדינה ל–2015.

הצעה קודמת שבה דנה הממשלה לפני כמה שבועות היתה צפויה להגדיל את מספר היישובים לכ–410, אך לפי ההצעה החדשה, ייגרעו מהרשימה כ–20 יישובים שהיו אמורים להצטרף לרשימה, ושתושביהם אינם מקבלים כיום זיכוי מס. כמו כן, ייגרעו חמשת היישובים הסמוכים לנהריה.

ההתנחלות בית אלצילום: אמיל סלמן

ערי הדרום יקבלו הטבה מוגדלת

המדיניות שאושרה היום בממשלה תוגש מחר לבג"ץ, שבו תלויות ועומדות כמה עתירות נגד המדינה, שבהן נטען כי הטבות המס לתושבים בפריפריה ניתנו עד כה באופן שאינו שוויוני, ושהפלה במיוחד יישובים ערביים.

הממשלה נדרשה על ידי בג"ץ לקבוע עד סוף פברואר קריטריונים ברורים ושוויוניים למתן הטבות מס לתושבים בפריפריה. ועדה בראשות בועז סופר, לשעבר סמנכ"ל ברשות המסים, גיבשה לפני כארבע שנים המלצות לקריטריונים כאלה, אבל עד כה התמהמהה הממשלה מלאמץ את ההמלצות בגלל לחצים פוליטיים של ראשי יישובים בפריפריה. רק עתה, כשהזמן שקצב בג"ץ לממשלה עמד לאזול, קיבלה הממשלה את ההחלטה.

המלצות ועדת סופר קבעו כי הזכות להטבת מס תיקבע לפי שלושה קריטריונים: המצב הסוציו־אקונומי של היישוב, ריחוקו הגיאוגרפי ממרכז המדינה (פריפריאליות) וקרבתו לגבול. נוסף על כך נקבעו קריטריוני סף, שלפיהם תושבים ביישובים שבהם יותר מ–75 אלף תושבים או שמדורגים בשני האשכולות החברתיים־כלכליים העליונים (אשכולות 8 או 9–10), לא יהיו זכאים להטבת מס. על פי המלצות אלה, היו אמורים להצטרף 230 יישובים ל–180 היישובים שתושביהם מקבלים כיום הטבת מס. יישוב אחד ויחיד היה אמור להיגרע מהרשימה - כפר ורדים - מפני שהוא מדורג באשכול כלכלי־חברתי 9.

דימונהצילום: חיים טרגן

בישיבת הממשלה היום אושרו שינויים במשקלם של הקריטריונים שקבעה ועדת סופר. לפי ההצעה שאושרה, יישובים עירוניים גדולים בדרום (בעיקר דימונה, אופקים וירוחם) יקבלו הטבת מס מוגדלת, בשיעור שלא נקבע עדיין. בנוסף נקבע כי תינתן הטבת מס מוגדלת ליישובים שנמצאים במרחק של עד 2 ק"מ מגבולות סוריה ולבנון - שינוי שנועד לשפר את מצבה של קרית שמונה. שינוי נוסף שנקבע הוא הגדלת המשקל של קריטריון הקרבה לגבול כלשהו (עד 9 ק"מ מגבול הצפון, ועד 7 ק"מ משאר הגבולות), על חשבון הקטנת משקלו של הקריטריון הכלכלי־חברתי. בלא קשר לקריטריונים החדשים שנקבעו, ימשיכו תושבי אילת, שדרות ויישובי עוטף עזה ליהנות מהטבות מס בהתאם לחקיקה קיימת נפרדת.

כתוצאה מהשינויים שהכניסה המממשלה נגרעו מרשימת היישובים חמשת היישובים הסמוכים לנהריה, שתושביהם מקבלים כיום זיכוי מס. שבי ציון ועברון צמודים לעיר נהריה, אך הם ייגרעו מהרשימה, בעוד תושבי נהריה ימשיכו לקבל הטבת מס. שבי ציון ונתיב השיירה הם יישובים מבוססים יחסית, אבל שני הקיבוצים וכן שייח דנון אינם כאלה, וגריעתם מרשימת היישובים המוטבים אינה מוסברת.

35 התנחלויות ייהנו מהטבות המס

עם היישובים המוטבים, לפי החלטת הממשלה היום, נמנים 48 יישובים ערביים, דרוזיים ובדוויים ו–35 התנחלויות בגדה המערבית ובבקעת הירדן. בישיבת הממשלה לפני כמה שבועות התנגדה שרת המשפטים, ציפי לפני, להכללת יישובים אלה ברשימת היישובים המוטבים. היום הצביעו בממשלה נגד ההצעה השרים סילבן שלום ועמיר פרץ.

בהצעת ההחלטה שאושרה בממשלה נכתב כי בין הנהנים מהטבות המס גם "היישובים שהחלטת בג"ץ שללה מהם הטבה זו מ–22 בפברואר 2014 - ערד, בית שאן, חצור הגלילית ויישובי המועצות האזוריות ערבה תיכונה וחבל אילות".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה להחלטת ממשלה: "ההתנחלויות נהפכו למגזר מועדף. 35 התנחלויות ייהנו מהטבות מס שיאפשרו את הקמת מדינת הרווחה של ישראל ביהודה ושומרון, בין אפרת לבית אל. אין שום הצדקה לצ'פר התנחלויות, שגם כך נהנות מפטורים ומענקים, על חשבון יישובים בפריפריה ומעמד הביניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker