הצעת חוק: במקרה של ניתוק חשמל כתוצאה מחוב - לא יבוצע ניתוק טוטאלי

ח"כ גילה גמליאל הגישה הצעת חוק לפיה במקרה שבעלי חוב לחברת חשמל הם חולים או במקרים סוציאליים לא ינותק להם החשמל באופן מלא

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במקרה של ניתוק חשמל כתוצאה מאי תשלום, חברת החשמל לא תבצע ניתוק מלא של משק בית מאספקת חשמל, כשמדובר בחולים ובמקרים סוציאליים, כך מציעה מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל, בהצעת חוק שעליה חתומים 15 ח"כים מסיעות הבית.

על ההצעה חתמו: אבישי ברוורמן, חנא סוייד, דוד צור, אלעזר שטרן, נחמן שי, איתן כבל, ניצן הורוביץ, רוברט אילטוב, מרדכי יוגב, יעקב אשר, מיכל בירן, זבולון קלפה, ושמעון אוחיון.

גמליאל הסבירה כי "מטרת ההצעה הינה להבטיח כי גם במקרים של קשיים בעמידה בתשלומים לספק השירות, בהתקיים נסיבות כמפורט בתקנות, לא יתקיימו ניתוקי חשמל אלא האספקה תצומצם למינימום המאפשרת קיום צרכים בסיסיים כגון תאורה, קירור, מזון, הפעלת מכשור רפואי ביתי בסיסי, חימום המגורים וחימום מים. זוהי הצעה אנושית מעל הכל.

ח"כ גילה גמליאלצילום: אוליבייה פיטוסי

בדברי הסבר מצוין כי "החשמל הוא מצרך יסודי, תנאי לקיום אורח חיים תקין ולחיים בכבוד. החשמל הינו בסיס לבריאות ולהגיינה, מקור לאנרגיה, אור וחום ותנאי לקיום תקשורת ולקבלת מידע. בהיעדר חשמל נפגעות זכויות בסיסיות, או שלא ניתן כלל לממשן.

"מדינת ישראל כמדינה מתוקנת השמה לנגד עיניה קידום שכבות מוחלשות, צמצום פערים חברתיים וסוציו אקונומיים, מחוייבת לדאוג כי כל אדם בישראל יקבל חשמל כחלק בסיסי מזכותו לחיים בכבוד. על כן זהו אינטרס ציבורי להגדיר את החשמל כמצרך יסוד. מטרת הצעת החוק הינה לקבוע בחוק את הזכות לחשמל כזכות יסוד, הצהרה המבטאת את ערכיה של מדינת ישראל ואת היותה מדינה השייכת למדינות המתועשות והמפותחות".

הגבלת הניתוק רק לאחר במקרה שהצרכן יוכיח שהכנסת משק הבית אינה עולה על השכר הממוצע במשק וכן התקיים אחד מהתנאים הבאים: הצרכן מוכר כנכה, זכאי לקבל קצבת הבטחת הכנסה, השלמת הכנסה או מזונות, או שהוא הציג חוות דעת עובד סוציאלי לפיו אין לנתק אותו מחשמל ואין באפשרותו לשלם. גם במקרה שהצרכן הינו בגיל זקנה, הוא או בן משפחתו הגר עמו הינו חולה במחלה כרונית, וכן במקרה שבביתו של הצרכן גרים קטינים מתחת לגיל 18.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker