פרופ' בן בסט: דרישת מערכת הביטחון להארכת שירות החיילות לא מובנת

"בהתאם להחלטה שלנו, שאומצה גם על ידי ועדת שקד, הצבא מקבל פיצוי נאה, לכן אין צורך בפיצוי המיוחד שהצבא דורש - הארכת שיעור הבנות"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק

"יש לברך על המלצות ועדת שקד לקיצור שירות החובה בצה"ל ב-4 חודשים. יש מעט מאוד מדינות בעולם בהן נהוג כיום שירות חובה, ובין מדינות אלה, בישראל השירות הוא הארוך ביותר", כך אמר היום ל-TheMarker פרופ' אבי בן בסט, שעמד ב-2006 בראש ועדה מיוחדת שמונתה על ידי שר הביטחון שאול מופז והמליצה על קיצור שירות החובה בצה"ל.

בן בסט הביע היום פליאה על כך שהצבא מתנגד להמלצות ועדת שקד, וכי הוא מתנה את הסכמתו לקיצור השירות לחיילים ב-4 חודשים - בהארכת שירות הבנות ב-4 חודשים, מ-24 חודש היום ל-28 חודש. לדבריו, "עוד בתחילת 2006, כלומר לפני 8 שנים, ועדה בראשותי, אותה מינה שר הביטחון ובה השתתף סגן הרמטכ"ל משה קפלינסקי, המליצה פה אחד על קיצור שירות החובה. המלצנו על קיצור השירות ב-8 חודשים ולחיילים קרביים ב-4 חודשים, כאשר הקרביים יפוצו על 4 החודשים הנוספים שהם ישרתו. בוועדה השתתפו קציני צבא, לצד אנשי אוצר, משק וכלכלה. הממשלה אישרה את ההמלצות. התחלנו לכתוב את החקיקה. אלא שאז פרצה מלחמת לבנון השנייה".

"בעקבות המלחמה הצבא קיבל רגלים קרות ונסוג מכול ההסכמות לקיצור השירות, ציין בן בסט. "אחרי כן קמה ועדת ברודט, וגם היא דנה בנושא קיצור שירות. ב-2007 הוועדה המליצה, שוב בהשתתפות אנשי צבא בכירים, על קיצור השירות. בשל אילוצי הצבא הוועדה הודיעה כי הקיצור יצא לדרך ב-2011. מאז עברו שלוש שנים ודבר לא זז".

אבי בן בסטצילום: אמיל סלמן

בן בסט סבור כי יש לברך על עבודת ועדת שקד ועל המאמצים הכנים שעושים העומדים בראשה, חברי הכנסת איילת שקד ועופר שלח. לדבריו, "הוועדה שבראשה עמדתי החליטה ב-2006 כי בגין כל קיצוץ של 4 חודשים באורך שירות החובה, הצבא יקבל פיצוי של 550 מיליון שקל (במחירי 2011) לשנה באופן קבוע. בכסף הזה הצבא יוכל להעסיק יותר קצינים וחיילים בקבע קצר, ולרכוש פיתוחים צבאיים חוסכי כוח אדם. כך שהוא מקבל פיצוי על קיצור שירות החיילים. בפני הוועדה הופיע מי שהיה אז ראש מפא"ת, אלוף יצחק בן ישראל, והסביר כי ישנם כל הזמן פיתוחים חוסכי כוח אדם".

לדעת בן בסט, "שירות צבאי של שלוש שנים הוא ארוך מדי, הוא פוגע ברווחת הצעירים, שכן הם מגיעים מאוחר מדי ללימודים באוניברסיטה ולשוק העבודה, והמשק נפגע. בהתאם להחלטה שלנו, שאומצה גם על ידי ועדת שקד, הצבא מקבל פיצוי נאה, לכן אין צורך בפיצוי המיוחד שהצבא דורש - הארכת שיעור הבנות. הרעיון לדרוש פיצוי על פיצוי לא מובן. אין לו מקום. זאת ועוד, לצבא יש עודף בחיילי עורף. הוא הרי הודה ומודה בזה. רוב הבנות משרתות בעורף, בשירותים. אז לשם מה הצבא דורש הארכת שירות לבנות. זה לחלוטין לא מובן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker