דו"ח ביקורת על דובר צה"ל: בניהו הפיק ספר באמצעות ידיעות אחרונות ללא מכרז

בדו"ח מ–2012 שהיה חסוי עד כה, מתייחס מבקר מערכת הביטחון להוצאת הספר "דובר צה"ל מודיע", ביוזמתו ובקידומו של אבי בניהו: "הפעולות של דובר צה"ל הן לכאורה עסקה ללא סמכות כדין" ■ בניהו: "הפרויקט נעשה לאחר התייעצות עם נציגי משרד הביטחון והפרקליטות הצבאית"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

מבקר מערכת הביטחון, חגי ארז־טננבאום, מותח ביקורת על על יחידת דובר צה"ל בתקופתו של הדובר לשעבר, אבי בניהו. זאת, בגין מעורבות דובר צה"ל בהפקת הספר "דובר צה"ל מודיע", שיצא לאור בפברואר 2011.

לפי הדו"ח, הספר יצא בהפקה משותפת של דובר צה"ל והוצאת ידיעות ספרים מבלי שהצבא ערך מכרז. "נראה לכאורה כי הפעולות שבוצעו על ידי חטיבת דובר צה"ל עולות כדי עריכת עסקה בידי אנשי צבא וללא סמכות כדין", נכתב בדו"ח. "לא ניתן לחלוק מידע של צה"ל באופן חופשי עם גורמים חיצוניים ללא עריכת התקשרות כדין(...) מדובר בהפרת כללי השוויון החלים על רשות ציבורית".

בדו"ח נכתב עוד כי תהליך הוצאת הספר גרם ל"חוסר שוויון בין הוצאת ידיעות ספרים להוצאות אחרות, ומתן הזדמנות לידיעות ספרים להפקת רווחים ללא כל תחרות עם הוצאות אחרות".

הביקורת הופצה במערכת הביטחון בספטמבר 2012, אך מותרת רק עתה לפרסום. פרטים מהדו"ח התפרסמו ביוני 2013 בכתבה על בניהו ב–Markerweek, אבל משרד הביטחון סירב להעביר את הדו"ח המלא בטענה שהוא מסווג. לאחר פרסום הכתבה פנתה התנועה לחופש המידע למשרד הביטחון בבקשה לקבל הדו"ח, והוא הועבר אליה רק לאחר שמונה חודשים.

אבי בניהוצילום: מוטי מילרוד

ממצאי הדו"ח המלאים מתפרסמים כאן לראשונה, לאחר שרמת הסודיות שלו שונתה ל"בלתי מסווג" (בלמ"ס). אלא שלדברי אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, ספק אם הדו"ח היה צריך להיות מוגדר סודי. "כשמידע מוגדר סודי, הציבור כלל אינו יודע שהוא קיים ולכן לא יודע אפילו לבקש אותו", היא אומרת, "לא קל לחשוף בפני הציבור כשלים של המערכת, אבל המערכת יוצאת נשכרת מכך שהיא מראה לציבור כי איתרה כשל ופעלה לשנותו".

הספר יצא לאור בינואר 2011 ומאגד הודעות היסטוריות של דובר צה"ל, לצד תמונות מהאירועים. בשיתוף הפעולה של דובר צה"ל עם ידיעות אחרונות, השקיעה החטיבה שמונה חודשים וחצי באיסוף ואיתור חומרים, וארכיון צה"ל השקיע בספר 100 שעות עבודה.

את ההקדמה לספר כתב בניהו והופיע בו לוגו של דובר צה"ל. לאחר שהספר יצא לאור, סייע בניהו גם בשיווקו. הוא רואיין בעניין הספר לכתבה במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות", שבה סיפק גם את גרסתו לפרשת הרפז. בנוסף, נשא בניהו דברים בערב השקה רשמי לספר, שבו הופיעו סמלי צה"ל ויחידת הדובר לצד הלוגו של ידיעות ספרים. הערב כלל גם הופעה של להקה צבאית.

לפי הדו"ח, מעורבות דובר צה"ל בהפקת הספר נעשתה שלא על פי הנקבע בחוק בהוראות הפיקוד העליון ובהוראות משרד הביטחון, וגם לא עמדה בכללים של חוות דעת משפטית לדובר צה"ל, ולפיה יש לערוך מכרז או לבקש פטור ממכרז ממשרד הביטחון.

הדו"ח מצא גם כי בניגוד להוראות משרד הביטחון והצבא, חטיבת דובר צה"ל היתה מעורבת בהפקת הספר תוך השקעה של משאבי כוח אדם ומשאבים כלכליים בהיקף רחב, מבלי לערב את משרד הביטחון ומבלי לקבל היתר מפורש של גורם מוסמך בו.

"התנהלות דובר צה"ל מצביעה על חוסר הבחנה בין פעילות סיוע לגורם חיצוני למערכת הביטחון לבין שיתוף פעולה עם חברה מסחרית, המחייב התקשורת מסודרת באמצעות משרד הביטחון וקיום מכרז כדין (או קבלת פטור מעריכתו)", נכתב בדו"ח.

הדו"ח מותח ביקורת גם על ההשתתפות של בניהו וחטיבת דובר צה"ל בערב ההשקה של הספר, וקבע כי הדבר "מהווה לכאורה פרסומת מסחרית הנוגדת את פקודות הצבא". בנוסף, הדו"ח מבקר את חטיבת דובר צה"ל על שרכשה 100 עותקים מהספר, תוך חריגה מההשקעה הכספית המותרת לה לרכישת דברי דפוס.

בניהו: מנגחים אותי

בניהו טען בפני המבקר שלא היה מדובר בהפקה משותפת, אלא בסיוע לגורם חיצוני, דבר שעומד בקנה אחד עם מטרות דובר צה"ל. ואולם המבקר לא קיבל את גרסתו, גם בשל העבודה הרבה שהשקיעו החיילים וגם משום שבניהו עצמו היה מעורב בתכנים וכתב את ההקדמה לספר. למשל, בניהו ביקש לאתר חמש הודעות נוספות של דובר צה"ל ולהכניסן לספר.

לבניהו מונו עורכי-דין ממשרד צרלמאייר-פילוסוף, על ידי הפרקליטות הצבאית, שגם מימנה את שכרם. באמצעותם, טען כי הביקורת נועדה לנגח אותו ממניעים לא ענייניים. הוא הוסיף כי הוצאת הספרים היא זו שיזמה את הפקת הספר, והיא גם זו שקבעה את העריכה והתכנים.

הנספחים המצורפים לדו"ח מראים כי בניהו סבר שהדו"ח קשור לפרשת הרפז ולמאבק שהתנהל בינו לבין שר הביטחון דאז, אהוד ברק. באחד המכתבים שהעביר בניהו למיכאלי מרדכי, האיש שניהל את עבודת הביקורת, האשים אותו בהעברת תרשים שיחה שנערכה בין בניהו למרדכי לידיו של ראש לשכתו של ברק, יוני קורן.

באותו מכתב ביקש בניהו שלא יועברו חומרים נוספים ללשכת ברק "לצרכים פוליטיים או אחרים", כדברי בניהו. הוא הוסיף: "אני כותב את הדברים לאחר שהוצגו בפני ראיות שלפיהן תרשומות של שיחה בינינו עברה על ידי מבקר המערכת לרמ"ט שר הביטחון (יוני קורן, ש"ש) כפנייה המוגדרת ל'מכותב בלבד', תוך המלצה לעשות שימוש בחומר כנגדי".

מיכאלי טען במכתב תשובה כי לפי הוראות משרד הביטחון, הוא כפוף לשר הביטחון ולכן לא יכול להיענות לבקשתו, ומי שמקבל ממנו מסמכים מחויב לסודיות.

בניהו מסר בתגובה: "יחידת דובר צה"ל נענתה בשעתו לפניית ידיעות ספרים, כדי להוציא ספר שבו מאוגדות הודעות דובר צה"ל שפורסמו לאורך השנים. לאחר התייעצות עם נציגים של משרד הביטחון והפרקליטות הצבאית, החליטה יחידת דובר צה"ל שמן הראוי לסייע לספר זה.

"כפי שמציין המבקר עצמו, ליקוט התמונות מארכיון צה"ל נועד לפרויקט של פרסום אלפי הודעות דובר צה"ל באתר האינטרנט של הצבא. כל הפעולות של דובר צה"ל לסיוע לספר נעשו בליווי צמוד של הפרקליטות ולוו בחוות דעת של נציגי הפצ"ר ונעשו על פי נוהלי דובר צה"ל.

"מדובר בדו"ח מוזר וייחודי שבו המבקר חולק על עמדתו המשפטית של הפצ"ר, שהוא הגורם המוסמך לפרש את חוקי הצבא. אני מכיר היטב את מערכת הביטחון , את משרד הביטחון ואת צה"ל ואני יכול לקבוע כי מבקר מערכת הביטחון שמונה באופן אישי על ידי שר הביטחון לשעבר ברק לא בחר נושא מהותי הנמצא בליבת הפעילות של מערכת הביטחון. מהדו"ח נודף ריח רע של שימוש במבקר וביחידתו לצרכים שלא לשמם נועד, על ידי לשכתו של שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק. גם האנשים שערכו את הביקורת בפועל העידו באוזני כי קיבלו הנחיה לבצע את הביקורת ואינם מבינים על מה ולמה. זהו דו"ח סתמי שנמסר לצה"ל לפני שנה, ולא נמצא כל ממש לטפל בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker