פעם נוספת: מי שיקבע את תקציב הביטחון הרב שנתי - אלוף במיל'

המינוי הוצע על ידי נתניהו, בהסכמת שרי הביטחון והאוצר ■ הוועדה אמורה לסיים את עבודה עד לסוף השנה, ותבדוק 
את דרישות תקציב הביטחון לעשור הקרוב, על כל מרכיביו - כולל ההוצאות המיותרות שיש צורך לבטלן

מוטי בסוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, יאיר לפיד, ושר הביטחון, משה יעלון, סיכמו באחרונה כי אלוף (מיל') יוחנן לוקר יעמוד בראש הוועדה לקביעת תקציב מערכת הביטחון לעשר השנים הקרובות.

איוש הוועדה ייעשה בקרוב, וישתתפו בה אישי כלכלה בכירים ואישי צבא בדימוס. הוועדה אמורה לסיים את עבודתה עד סוף 2014, וייתכן שלהחלטותיה יהיה ביטוי כבר בתקציב המדינה ל–2015.

על הקמת הוועדה, המכונה "ברודט 2" (שם זמני), או ועדת לוקר, הוחלט בישיבת הקבינט המדיני־ביטחוני ב–31 באוקטובר 2013.

ראש הממשלה הוא שהציע את המינוי של לוקר, ושרי הביטחון והאוצר הסכימו. על הקמת הוועדה הוחלט באותה ישיבת קבינט שבה הוחלט להגדיל את תקציב הביטחון ב–2014 ב–2.75 מיליארד שקל.

יוחנן לוקרצילום: מיכל פתאל

ההחלטה על הקמת הוועדה באה לאחר שראש הממשלה, שר האוצר ושר הביטחון, יחד עם שרי הקבינט המדיני־ביטחוני, הגיעו למסקנה כי החלטות הוועדה הראשונה לקביעת תקציב רב־שנתי למערכת הביטחון, ועדת ברודט, מיצו את עצמן, ויש לגבש מסקנות רב־שנתיות חדשות, שיענו הן על צורכי תקציב המדינה והן על צורכי תקציב הביטחון בעשור הקרוב.

מסקנות ועדת ברודט מ–2007 ו–2008 קבעו את מסגרת תקציב הביטחון ל–2008–2017. במוקד עמדה ההחלטה להעמיד תוספת תקציב של 100 מיליארד שקל למערכת הביטחון במשך עשר שנים - בתנאי שמערכת הביטחון תתייעל באותן שנים ב–30 מיליארד שקל. נקבע כי כל כספי ההתייעלות יועברו להתעצמות מערכת הביטחון.

לפי החלטת הקבינט, הוועדה הציבורית בראשות לוקר תבדוק את תפישת הביטחון של מערכת הביטחון בישראל והתאמתה לעשור השני של המאה ה-21 ואילך. היא תבדוק גם את שאלת תקציב הביטחון לעשור הקרוב, על כל מרכיביו, כולל היכן יש שומנים מיותרים בתקציב שיש צורך לבטל אותם, והיכן יש מקום לקיצוץ בלבד. הוועדה תתמקד בגובה תקציב הביטחון ביחס לתוצר המשק וביחס לתקציב המדינה לאורך השנים, גודל התקציב כפונקציה של האיומים המדיניים־ביטחוניים, נושאי שכר, גימלאות, הצטיידות, סיוע אמריקאי ועוד.

המטרה, בהתאם להחלטת הקבינט, היא לקבוע מתווה ארוך שנים לתקציב הביטחון, כדי למנוע את העימותים השנתיים הקבועים על גובה תקציב הביטחון בין האוצר ומערכת הביטחון, האופייניים לכל השנים האחרונות. מסקנות ועדת ברודט לא רק שלא הצליחו למנוע את העימותים - אלא לעתים העצימו אותם. הוועדה לא תדון בנושאי זכויות נכי צה"ל, שכן על המדף במשרד הביטחון מונחות מסקנות ועדת גורן מ–2010 לנושא זה, שקמה בעקבות מסקנות ועדת ברודט. הוועדה אמורה לדון בנושא שבמחלוקת בין משרד הביטחון והאוצר מזה שנים - העברת הטיפול בגימלאות אנשי מערכת הביטחון למערך הגמלאות של המדינה והאוצר.

לוקר, 58, הוא אח של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. בתפקידו הציבורי האחרון כיהן כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה נתניהו. הוא שירת כנווט קרב בחיל האוויר, היה מפקד טייסת 107, מפקד בסיס חצרים (הנווט הראשון בחייל האוויר שפיקד על בסיס טיסה), וסגן מפקד חיל האוויר. בתפקיד זה היה אחראי לבניית הזרוע האווירית של צה"ל. הועלה לדרגת אלוף בינואר 2010. בסיום הקריירה הצבאית שלו, לפני כשנה, היה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה. בתפקיד זה כיהן שלוש שנים.

לוקר הוא בוגר תואר ראשון בכלכלה ובמינהל עסקים מטעם אוניברסיטת בר אילן (1990), ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד (1997). הוא סיים קורסים בניהול ובתכנון באוניברסיטאות קולומביה ו–UCLA בארה"ב, והיה חבר בוועדת דן מרידור לתפישת הביטחון של ישראל לפני כעשר שנים.

לאחר שחררו מצה"ל מונה לוקר ליועץ אסטרטגי לחברת כלל תעשיות. הוא כיהן כדירקטור בשורה של גופים עסקיים, ומשמש יו"ר של שלושה גופים עסקיים־תעשייתיים: מפעלי נייר חדרה, כיתן ומפעל מנועי בית שמש.

מקורבי לוקר אומרים כי בשנים שבהן שימש יועץ צבאי לראש הממשלה הוא צבר ניסיון רב בהעברת תקציבי הביטחון השנתיים של ישראל, כי יש לו ראייה רחבה הן של צורכי מדינת ישראל והן של צורכי מערכת הביטחון. לדברי המקורבים, לוקר היה, בתוקף תפקידיו הבכירים בחיל האוויר, שותף לעסקות רכש גדולות של החיל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker