זקן: הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים - העברת הריכוזיות לגופים הפיננסיים - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זקן: הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים - העברת הריכוזיות לגופים הפיננסיים

ח"כים בוועדת הכלכלה קראו להפריד חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ■ מנכ"ל איגוד הבנקים פרל: "הפרדת הבעלות היא לא רק שלא פתרון טוב, אלא, רע ומזיק ותעלה העלות לצרכן

24תגובות

"יש לבחון את הפרדת הבנקים מכרטיסי האשראי במישור של הפעילות וניגוד העניינים ובמישור של ריכוזיות ותחרות", כך אמר הבוקר בישיבת ועדת הכלכלה המפקח על הבנקים דודו זקן, שמתנגד ליוזמה. "העברת חברה מענף ריכוזי אחד (הבנקים) לענף ריכוזי שני (הגופים הפיננסיים) מצריכה חשיבה עד הסוף על ההשלכות", הדגיש זקן. במהלך הדיון קראו חברי הכנסת גילה גמליאל (ליכוד), זהבה גלאון (מרצ), ואראל מרגלית (עבודה) להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים.

זקן הדגיש כי התחרות נמדדת מבחינת הוזלת המחיר, ושאל את חברי הכנסת: האם אתם מאמינים שתעבירו לידיים אחרות ומספר החברות נשאר אותו דבר נביא את המחיר להיות זול יותר?". הוא נתן כדוגמא את רפורמת בכר, שחייבה את הבנקים למכור את קופות גמל ואמר שיש לבחון האם דמי הניהול הוזלו בעקבות הרפורמה, וכן האם הריכוזיות קטנה.

זקן אמר בדיון כי "לא מדובר בניגוד עניינים אלא בפעילות ליבה בנקאית. כרטיס אשראי הוא חלק מחשבון עו"ש כמו פנקס צ'קים חתום והוא לא יוצר ניגודי עניינים". הוא הוסיף כי זקן הוסיף כי "היום אין חסם לגורם מוסדי לתת אשראי למשקי הבית. החסם העיקרי לאשראי הוא המינוף. מה שחוסם חברות כרטיסי אשראי לתת פי 2 אשראי הוא יחס הון. כל מי שיקנה חברת אשראי יצטרך להביא הון. החסם הוא הוני ולא תחרותי". זקן הדגיש כי בנק ישראל הצטרף ליוזמת הממונה על ההגבלים לפיתוח כרטיסי אשראי "דביט".

תומר אפלבאום

"74% מהאשראי העסקי עוברים ל-2% מהאוכלוסיה

ח"כ גילה גמליאל אמרה במהלך הדיון כי "צריך להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים. הדבר יפתח יותר תחרות ויכניס מוסדיים להיבט האשראי. זהו הפתרון היחיד לפתוח את האשראי. רק 2.3% מהאשראי הצרכני ניתן על ידי חברות כרטיסי אשראי בשל הריביות שלא מביישות את השוק האפור. הם לא יהיו בתחרות מול הבעלים שלהם מול הבנקים". גמליאל הוסיפה כי "אין מקום בכלל להשוות בין החוקים של כרטיס חיוב מיידי שנותן פתרון נקודתי ומיידי למי שלא מעוניינים באשראי".

לדברי גמליאל, "יש מצוקת אשראי חוץ בנקאית זועקת לשמים שפוגעת בעסקים קטנים, פריפריה ויזמות נשים - כי בפועל בהיבט של אשראי עסקי 74% עוברים ל-2% מהאוכלוסיה בישראל".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "הציבור משלם יותר עמלות ויותר ריבית ומקבל פחות אשראי, בניגוד למה שקורה במדינות מתוקנות. הבנקים שיש להם חברות כרטיסי אשראי גובים מהלקוחות עמלות גבוהות פי 2 - הנתון הזה צריך להדאיג אותנו. הנפגע העיקרי ממצב זה הם משקי בית ועסקים קטנים. לבנקים זה כסף קטן אבל לאותם אנשים זה כסף גדול. אנו רואים שהבעלות הזו פוגעת בתחרותיות שוק האשראי ללקוחות פרטיים. מוכרים לנו שירותים במחירים גבוהים מהמחיר התחרותי והעמלות הן מופרזות". לדברי גלאון, "הסוגיה של הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים מחייבת הקמת ועדת משנה משותפת לוועדת הכלכלה והכספים".

ח"כ מרגלית אמר כי "יש להפסיק לפחד מתחרות. המצב שבו הבנקים שולטים בכרטיסי האשראי יוצר מצב אקוטי במשק שאין כרגע תחרות ואין מקורות אשראי, גם לצרכנים וגם לעסקים הקטנים והבינוניים. אם נפריד את השליטה ניצור בבת אחת עוד 5-4 מקורות של אשראי למשק הישראלי שיתנו לו אוויר. יש לנו חשש מזה ואנו צריכים לתת חמש שנים לתהליך של הפרדת חברות כרטיסי האשראי. הבעלים יהיו גורמים מוסדיים כדי שיהיה גם בבעלות הציבור וזה יכול ליצור מהפכה ענקית במדינה".

יו"ר הועדה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), אמר כי יפתח בסדרת דיונים בעניין שוק כרטיסי האשראי, וקרא לממונה לפתח את שוק ה"דביט". לדבריו, "אני מתנגד לדו-אופול של הבנקים בישראל אבל אני לא משוכנע שההפרדה תביא לתוצאות הראויות אם יכנס גוף מוסדי אחד במקום בנק זה או אחר. יש להוריד חסמים לכניסת שחקנים חדשים לשוק האשראי והסליקה".

אוליבייה פיטוסי

לדברי ברוורמן, "המצב הנוכחי דורש תיקון. יש שתי הצעות ליצירת תחרות: האחת, להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, והשנייה, להנהגת רפורמה ליצירת תחרות באמצעות כרטיסי "דביט" (חיוב מייידי), שבה תומכים המפקח על הבנקים והממונה על ההגבלים. השוק אכן ריכוזי מדי והצרכנים שמשלמים את העמלות הגבוהות יותר הם לקוחות הבנקים שיש להם חברות כרטיסי אשראי. אפשר להגדיל את מספר השחקנים בשוק כרטיסי האשראי".

"אין ויכוח בעולם: הפרדת הבעלות היא פתרון רע ומזיק"

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, אמר כי "יש ויכוח ארוך וממושך בנושא הסדרת שוק כרטיסי האשראי. יש דבר אחד שעליו אין ויכוח בעולם והוא שהפרדת הבעלות היא לא רק שלא פתרון טוב, אלא, רע ומזיק. בשנים האחרונות יש סחף גדול שחברות כרטיסי אשראי מתמזגות עם בנקים. כולם מבינים שהזיקה בין בנק לבין חברת כרטיסי אשראי היא מחוייבת".

פרל הוסיף כי "כרטיס אשראי היא פעילות בנקאית מובהקת שמקנה אמצעי תשלום כמו מזומן וכן אמצעי לתת אשראי. הבנק מכיר את הלקוחות ויודע לקבוע להם מחיר, יש לו מערכת הפצה, גבייה וניהול סיכונים. לבנק יש מקורות הון שמאפשרים לתת את האשראי שהוא זול. אם נפריד את חברת כרטיסי האשראי מהבנקים באופן הכרחי הגורם שיקבל את זה יהיה בנחיתות כי לא יכיר את הלקוח ולא ידע לתמחר אותו, ובוודאי לא יהיה חשוף למקורות הבנקאים ולכן מחיר האשראי שלו יהיה גבוה. הפתרון שמוצע יגרום נזק כי כשחברה של כרטיסי אשראי תהיה בבעלות סופרמרקט המחיר של האשראי יעלה. מחירי הריבית בארץ אינם יקרים מהנעשה בעולם".

נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון אמרה כי היא לא מבינה מדוע הפיקוח על הבנקים מתנגד. "האם המחסום של ההפרדה לא נובע מחשש שלא יהיה ניתן לפקח על האשראי החוץ בנקאי. אם אין רגולציה מספיקה לפיקוח על אשראי חוץ בנקאי אולי הכנסת צריכה להתערב", אמרה אבן חן.

בעניין תעריפי העמלות הודיע זקן כי החל מה-1 באפריל יציעו הבנקים "סלי עמלות" ללקוחותיהם בתעריפים מופחתים. מדובר בין היתר במסלולים מורחבים הכוללים 50 פעולות בחודש ו-10 פעולות מול הפקיד, המחילים 99% ממשקי הבית ורובם המוחלט של העסקים הקטנים.

לדבריו, עמלת המינימום לניהול חשבון קוצצה במחצית ותעמוד על מחיר פעולת פקיד. בתשובה לשאלת אהוד פלג מהרשות לצרכנות מדוע לא בוטלה עמלת המינימום השיב זקן כי "אנו לא מאמינים שלנהל חשבון בנק עולה אפס. אנו מאמינים שהוא עולה משהו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#