איך טוויטר הוסיף עשרה אפסים לחשבון הבנק שלי

לא היו לי כוונות לשלום עולמי ולא 70 אלף דולר מיותרים דמי הרשמה לכנס המיליארדרים בדאבוס; ואז הגיע הנרי בלודג'ט

אייל עופר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל עופר

הציוץ מגיא רולניק בטוויטר הפתיע: "אייל עופר מ'ישראל יקרה לנו' חולל הבוקר מהומה קטנה בדאבוס. לא ברור אם הוא עצמו מודע לכך. פרטים בהמשך". מייד היו מי שהגיבו: "על חשבון מי נסע". מאחר שאין לי כוונות להביא שלום עולמי  ולא 70 אלף דולר מיותרים כדמי הרשמה לכנס המיליארדרים, אז ברור שאינני בדאבוס. אבל אחרי כמה שניות נפל לי האסימון: זה בטח בגלל הנרי.

הנרי בלודג'ט הוא אנליסט לשעבר בוול סטריט. ב-2002 הוא נתבע על ידי אליוט שפיצר. שפיצר היה אימת הבנקאים בוול סטריט. האיש שאחר כך נתפס עם נערת ליווי שעולה 6,000 דולר ללילה ונאלץ גם הוא לוותר על התפקיד, האשים ב-2002 את בלודג'ט במרמה. בסוף סוכם על קנס של שני מיליון דולר והחזר רווחים בסכום דומה ועזיבת מקצוע הברוקר לכל חייו.

בלודג'ט פנה לעיסוק אחר והקים עיתון אינטרנטי די מצליח בנושא עסקים. יש לו חשבון טוויטר פופולרי (כמעט 100 אלף עוקבים), וכאשר פתחתי לפני כשנה חשבון באתר הגבתי פעם או פעמיים לציוצים שלו, בצורה לא רצינית.

בלודג'ט: "מאמר טוב באתר שלנו על ביטקוין, האם ממשלות יוציאו אתו מחוץ לחוק".

אייל: "ממשלות ובנקים מרכזים עשו עבודה גרועה בלקיחת קערת הפונץ', אולי יוצרי ביטקוין ישתו את הכסף של הציבור".

להפתעתי, הוא ענה לי והפך לאחד מוותיקי העוקבים שלי בטוויטר בצירוף ברכות נלהבות על הצטרפותי לאתר. לא הבנתי בתחילה איזה עניין הוא מצא בי, שהרי רוב הטוויטים שלי הם בעברית, והוא לא יכול לקרוא אותם. אם היה קורא, היה ודאי מבין שאני עוסק עדיין במחאת יוקר המחייה והגז ולא בנושאי וול סטריט.

מדי פעם המשכתי להגיב לו באנגלית, ולהפתעתי הצטרף אליו כתב בכיר בעיתונו וגם עורך מדור הפיננסים של ה"דיילי טלגרף" בלונדון.

בלודג'ט: "מדד שילר למניות גבוה ב-47% מערך סביר. החמצן למניות דליל. היכונו לפיצוץ".

אייל: "לכל מפולת תמיד יש מי שאחר כך מודיע שהוא חזה אותה, אבל ההסתברות של כל תחזית על מפולת להיות נכונה היא אפסית".

העורך הבריטי: "אייל, אין זו תחזית להתמוטטות מיידית, המניות עוד יעלו. הכל תלוי בפדרל ריזרב".

משעשע. התחלתי להרגיש כמו הגנן בסרט "להיות שם". מי הם חושבים שאני כשהם מצייצים איתו על שערי המניות בעולם?

בשלב הזה נפל לי האסימון. קרה לי בעבר ששלחתי מייל לאנשים שלא הכרתי והם הגיבו ביראת כבוד. מאז אני נוהג לפתוח כל אי מייל למישהו שאינו מכיר אותי במילים: "שלום, אני לא אייל עופר המיליארדר ממשפחת עופר". הבנתי שבלודג'ט והעיתונאים האמריקאים חשבו שיש בישראל רק "אייל עופר" אחד. זו הרי מדינה קטנה....

החלטתי לתת להנרי רמזים בעזרת טוויטים באנגלית עם דעות, שאיך נאמר זאת בעדינות - לא מתאימות למיליארדר. נראה מתי יפול לו האסימון. הנרי כותב על טענות לגבי אי השוויון: "העשירים יוצרים את כל הכסף ומשלמים הכי הרבה מס ישיר" (עם דעות כאלו הוא יכול לקבל מקום טוב ברשימת יש עתיד לכנסת).

הגבתי במילים: "במדינות רבות מעמד הביניים והשכבות המוחלשות נושאות בנטל – מוטלים עליהם מיסים עקיפים כגון מע"מ", והנרי לא קולט אלא מציין (מה שנכון) שמסים אלו בארה"ב נמוכים מאוד. צריך להזמין אותו לכאן, חלפה מחשבה במוחי. אצלנו כל שרי האוצר מאז נתניהו ב-2002 אלופים בהטלת המיסים דווקא על השכבות היותר נמוכות.

וכך זה נמשך. הוא כותב על הבועה במניות ואני מגיב על כך שב-2006, ממש לפני פקיעת בועת הנדל"ן האמריקאי אמר בן ברננקי ראש הבנק המרכזי שאין בכלל בועה.

בלודג'ט: "הוא אכן פיספס, אבל האם לדעתך ההרחבה הכמותית כמוה כהדפסת כסף?"

ואני משיב: "הכל תלוי אי פעם יפסיקו את ההרחבה - אבל נצטרך לחכות לנצח כדי לדעת".

בלודג'ט ענה לי : "אכן כי כך מר עופר, נחכה ונראה. ואם כבר מדברים על לראות אז מאוד מקווה לראותך בינואר". לא היה לי מושג לאן הוא מתכוון? האם יש לו קשר אחר שבעזרתו קבע להיפגש עם איל הנדל"ן בינואר. לאלוהי הטוויטר פתרונים. התחלתי לתת לו רמזים בכך שהגבתי לטוויטים שלו על נדל"ן בהצעות להטלת מס על נדל"ן ריק (דומות להצעה שהעליתי כאן), אבל בלודג'ט לא קולט.

אתמול בדרכו לדאבוס הוא שוב מציין שהוא מקווה להפגש איתי בכנס. החלטתי לנסות לתת לו רמז עבה. בתגובה לציוץ שלו על כך ש-85 מעשירי העולם מחזיקים חצי מנכסי העולם כתבתי לו את הדברים הבאים: " הנרי, בוא נערוך שני ניסינות מחשבתיים (שיטה שהיתה חביבה על איינשטיין). ניסוי מספר 1: מחרימים ל-85 העשירים חצי מהונם ומחלקים אותו שווה בשווה ל-3.5 מיליארד (החצי העני של העולם) או ניסוי מספר 2 :...".

אני לא מספיק להמשיך את ההצעה וכבר הנרי עונה לי: "לזמן קצר, הכלכלה בוודאי תזנק כאשר ה-50% יבזבזו את הכסף, לפי החשבון שלי" כותב הנרי, "כל אחד מהם יקבל 31 אלף דולר, אם חישבתי נכון".

אני משבח את הנרי על כישוריו במתמטיקה (רואים שעבד בוול סטריט – מהיר עם מספרים) וממשיך לניסוי מספר 2: "תאר לך שמחירי הנכסים בעולם יורדים ב-50%. גם במקרה זה "יאבדו" 85 עשירי העל מחצית מהשווי הנומינלי של נכסיהם וכן חלק גדול מכוחם והשפעתם. אבל מה תהיה ההשפעה על שאר העולם כאשר סחורות, דירות והכל יהפך יותר זול?".

בלודג'ט לא עונה.

אחרי מספר דקות הוא לפתע המשיך: "אני כמובן לא מציע להחרים לעשירים חצי מכספם. אני רק ממשיך את קו המחשבה שלך".

אני מחזיר את בלודג'ט לניסוי מספר 2: "מה יקרה אם מחירי הנכסים בעולם ירדו. זה יכול להיטיב עם המוני בני אדם. המזון הרי יקר כיום כי מחירי הסחורות גבוהים. מחירי הנדל"ן הנדל"ן מונעים מאנשים לרכוש דירה. בכל העולם בנקים מרכזיים מדפיסים כסף כדי למנוע את ירידת המחירים".

בלודג'ט לא עונה. נפל אצלו האסימון כנראה. הוא מבין שההצעה לתת למחירים האמיתיים בעולם לרדת (ולא רק מפולת בשערי מניות שעליה הוא מדבר) היא הצעה רדיקלית, מהפכנית ומסוכנת לאחוזון העליון. לא יכול להיות שאיל נדל"ן עולמי יציע דבר כזה: לתת למחירים לרדת (כבר הצעתי זאת בעברית).

ואז מגיע הציוץ הנוסף מרולניק: "כמה משתתפים בדאבוס התבלבלו בין אייל עופר המיליארדר, לבין אייל עופר מ'ישראל יקרה לנו'. עיתונאי אמריקאי ידוע טעה - והם בעקבותיו. ואז פשטה שמועה.. שחשבון הטוויטר של אייל עופר נפרץ...אבל מהר מאוד היה מי שהסביר לכל החבורה העליזה את מקור הטעות והמיליארדרים חזרו לעיסוקיהם החשובים... ".

ורולניק מסיים: "מהכרותי את החומר: ביום בו אייל עופר מ'ישראל יקרה לנו' יוזמן לדאבוס - יאיר לפיד יסיים להוביל פירוק בנק הפועלים והורדת יוקר הדיור ב-30%".

הכותב הוא מפעילי תנועת "ישראל יקרה לנו". ניתן לעקוב אחריו בחשבון הטוויטר שלו

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker